Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. február 2024, 09:33

Odvolávanie Šimkovičovej

Schôdzu neotvorili ani na druhý pokus, ministerka je pracovne v Abu Dabí

Schôdzu neotvorili ani na druhý pokus, ministerka je pracovne v Abu Dabí

Foto: TASR/Martin Baumann

V pléne sa prezentovalo iba 47 poslancov. V sále bol prítomný aj premiér Robert Fico. O otvorenie schôdze sa pokúsia v utorok o ôsmej ráno.

Parlament nebol uznášaniaschopný ani pri druhom pokuse o otvorenie mimoriadnej schôdze na vyslovenie nedôvery ministerke kultúry Martine Šimkovičovej (nominantka SNS). Návrh na jej odvolanie podalo 36 poslancov z klubov PS a SaS.

Aj pri druhom pokuse sa prezentovalo iba 47 zákonodarcov. V sále bol prítomný aj premiér Robert Fico, ktorý viackrát zopakoval, že stojí za šéfkou rezortu kultúry. Šimkovičová podľa neho „zdravé slovenské názory“.  O otvorenie schôdze sa pokúsia opäť utorok o ôsmej ráno.

Ministerka je momentálne na pracovnej ceste v Abu Dabí, kde sa od 13. februára koná konferencia UNESCO o vzdelávaní v kultúre.

KDH chce, aby sa Šimkovičová v pléne obhájila, podpisy však nedali

Hlasovanie o Šimkovičovej je podľa predsedníčky klubu KDH Martiny Holečkovej vizitkou vládnej koalície a ich novej politickej kultúry.

„Po tom, čo vládna koalícia zarezala rozpravu o Trestnom zákone, tak dnes ani nedovolila diskutovať o odvolávaní ministerky kultúry. Je to najlepší príklad toho, že vládna koalícia nedokáže obhájiť svoje kroky pred verejnosťou,“ povedala Holečková.

Poslanec KDH Jozef Hajko od ministerky očakáva, že vystúpi pred poslancami a obháji sa. Pri hlasovaní by sa podľa neho zachovali podľa toho, ako by sa postavila k výhradám hnutia, napríklad k nadviazaniu kultúrnej spolupráce s Ruskom a Bieloruskom alebo spôsobu komunikácie s kultúrnou obcou.

KDH nedodalo podpisy pod návrh na odvolanie Šimkovičovej. Podpisovali sa iba poslanci z klubov PS a SaS.

Hajko minulý týždeň pre Postoj uviedol, že zásada kresťanských demokratov je, aby človeka nechali konať, kým nespraví chybu. „Nástroj odvolania ministra považujeme za ten najsilnejší a posledný krok,“ dodal poslanec, ktorý je členom kultúrneho výboru, a teda prichádza do kontaktu s ministerkou.

Hajko v pondelok pre novinármi v parlamente namietal aj neúčasť koaličných poslancov na pondelkovej schôdzi. K neprítomnosti niektorých zástupcov svojho klubu povedal, že majú povinnosti v regiónoch. „Termín schôdze bol zvolaný zámerne tak, aby to takto dopadlo,“ myslí si Hajko.

Podľa Hajka nebola prítomnosť premiéra Fica v pléne prekvapivá. „Asi sa chcel k niečomu vyjadriť, ale ak by bolo jeho vyjadrenie úprimné, tak dnes je tu aspoň toľko vládnych poslancov, aby sa schôdza otvorila,“ dodal.

V sále bol prítomný aj premiér Robert Fico. Foto: TASR/Martin Baumann

Inzercia

Bývalá ministerka kultúry Natália Milanová vraví, že sa vedelo o tom, že parlament nebude uznášaniaschopný.

„Vedeli sme, že sa neotvorí z dôvodu jej zahraničnej služobnej cesty. My vieme, že jej služobná cesta je v Abu Dabí, kde sa koná konferencia UNESCO od 13. do 15 februára. Jej zahraničná cesta je schválená v termíne od 12. do 17. februára,“ povedala Milanová.

Líder hnutia Slovensko Igor Matovič tvrdí, že koalícia tým, že neumožnila rokovať o návrhu na odvolanie Šimkovičovej „zatvára ústa“ opozícii.

„Je to hanba vládnej koalície, lebo my sme im osem ráz schválili program schôdze, aj keď ich logicky nebolo dosť, pri odvolávaní len jedného ministra Romana Mikulca,“ povedal Matovič.

Matovič tiež kritizoval, že jej pracovná cesta má trvať šesť dní, do 17. februára, hoci konferencia trvá tri dni, od 13. do 15. februára. Predseda poslaneckého klubu hnutia Slovensko Michal Šipoš zároveň pripomenul, že ministerka kultúry je ukážkou nekompetentnosti ministrov Ficovej vlády.

PS nerozumie, prečo mala byť schôdza v pondelok

Poslankyňa Zora Jaurová (PS) nerozumie, prečo bola mimoriadna schôdza zvolaná v čase, v ktorom ministerka nemohla prísť do parlamentu.

Jaurová kritizovala, že na schôdzu v pondelok neprišli prevažne poslanci koalície. Z poslaneckého klubu PS podľa nej chýbali len traja poslanci, ktorí sú na služobnej ceste. Prekážalo jej najmä to, že do parlamentu neprišla ministerka.

„Nerozumiem celkom tomu, aký je zmysel zvolávať schôdzu na čas, keď vieme, že ministerka kultúry, ktorá má byť odvolaná, nebude prítomná. Verím, že ministerka má dostatočne dobrý dôvod a dostatočne neodkladné povinnosti na to, že odignorovala 150 poslancov a celú Národnú radu, ktorá sa ju chystala odvolávať,“ povedala Jaurová novinárom. Verí, že keď sa podarí schôdzu otvoriť, ministerka to vysvetlí.

Video: hnutie Slovensko a KDH po neotvorení schôdze

Poslanci nebudú v pondelok rokovať o návrhu na odvolanie ministerky kultúry. V rokovacej sále nebola v úvode mimoriadnej schôdze nadpolovičná väčšina všetkých poslancov.

Keďže parlament nebol uznášaniaschopný, predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas) presunul rokovanie o návrhu na utorok o ôsmej hodine.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

„Ukrajinci si uvedomujú, že prímerie by znamenalo prehru, lebo Rusi by sa ešte viac zakopali, doplnili stavy a o dva-tri roky by boli v Ľvove,“ povedal v rozhovore pre Svet kresťanstva nový prešovský gréckokatolícky arcibiskup Jonáš Maxim. „Vedia, že musia robiť všetko možné aj nemožné, aby to nedopustili, a k tomu by im mala pomôcť Európa aj svet, pretože ide o medzinárodné právo. Ak sa spochybnia hranice, naštrbí sa celá koncepcia povojnovej Európy a demokracie ako takej.“

pred 4 hodinami

Premiér Robert Fico v RTVS prehlásil, že Západ chcel využiť vojnu na Ukrajine ako zámienku na zničenie Ruska. „Mysleli si (západné krajiny, pozn. red.), že využijú tento krok, nastavia celý svet a konečne zničia Ruskú federáciu, ale nefunguje to. Ten konflikt je zamrznutý. (...) A komu to vyhovuje? Mne to nevyhovuje, že sa tam mastia Slovania,“ dodal Fico s tým, že je úplne jasné, že Rusko na základe tohto konfliktu Západ nezničí. Za základnú poučku konfliktu pokladá to, že Slovania sa zabíjajú a Západ to podporuje. Keď to vidí, je mu vraj do plaču. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.