Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika Dnes treba vedieť
08. február 2024, 09:00

Koalícia schválila novelu Trestného zákona a rušenie ÚŠP

Skrátila aj premlčacie lehoty pri znásilnení. Prezidentka chce novelu zastaviť

Skrátila aj premlčacie lehoty pri znásilnení. Prezidentka chce novelu zastaviť

Foto: TASR

Za zmeny v oblasti spravodlivosti hlasovalo 78 koaličných poslancov.

Koalícia po celodennom hlasovaní schválila novelu Trestného zákona, ktorá ruší aj Úrad špeciálnej prokuratúry. Za návrh hlasovalo 78 poslancov.

Vláda Roberta Fica tak nezobrala do úvahy ani množstvo argumentov Európskej komisie či právnych expertov, ktorí varovali pred rizikami trestných zmien.

Parlament vo štvrtok takmer celý deň hlasoval o stovkách bodov pozmeňujúcich návrhov. Poslanci však schválili len tie koaličné z dielne Tibora Gašpara.

Najväčšie emócie v pléne vyvolalo skrátenie premlčacích lehôt pri znásilnení, s ktorými prišla koalícia na poslednú chvíľu, a zrejme ani viacerí jej členovia netušili, že sa idú meniť.

Opozícia hovorí o hanebných zákonoch a znásilnení parlamentného procesu.

Čaputová chce zákon zastaviť

Aj keď poslanci novelu schválili, do parlamentu sa s najväčšou pravdepodobnosťou ešte vráti. Prezidentka Zuzana Čaputová už naznačila, že ju bude vetovať. Hlava štátu, ale aj opozícia zároveň avizovali podanie na Ústavný súd. Nie je však zatiaľ jasné, kedy by sa nimi mohol začať zaoberať.

Prezidentka považuje prijatie novely Trestného zákona za zlú správu pre Slovensko. Nič na tom podľa nej nezmenili ani na poslednú chvíľu predložené pozmeňujúce návrhy koaličných poslancov. „Bez odbornej oponentúry pripravená novela v oblasti trestného práva môže spôsobiť celospoločenské škody a nezvratné zásahy do práv osôb poškodených trestnou činnosťou. Mrzí ma, že poslanci vládnej koalície nevypočuli hlasy verejnosti ani odbornej obce po stiahnutí novely z rokovania,“ uviedla v reakcii po schválení novely v parlamente.

Považuje za neakceptovateľné, aby sa takéto závažné zmeny v trestnej politike štátu diali bez riadneho legislatívneho procesu. Právny poriadok podľa jej slov pripúšťa skrátené legislatívne konanie iba ako výnimočný nástroj, a to len za podmienky, že je prítomný aspoň jeden z dôvodov uvedených zákonom.

„Som presvedčená, že v tomto prípade žiadny takýto dôvod neexistoval. Návrh bol navyše do poslednej chvíle menený rozsiahlymi pozmeňujúcimi návrhmi, a to aj tesne pred jeho schvaľovaním v parlamente. Na jeho príprave sa podieľali a za zmeny hlasovali aj poslanci, ktorým táto novela zlepší ich procesné postavenie v prebiehajúcich trestných konaniach, čo rovnako považujem za neprípustné.“

Vzhľadom na uvedené dôvody preto Zuzana Ćaputová zváži všetky ďalšie možnosti svojho postupu. „A to s jediným cieľom, aby tento zákon vôbec nenadobudol účinnosť,“ dodala.

Skrátenie premlčacích lehôt

Posledné hodiny pred definitívnym schválením patrili debate o znížených premlčacích lehotách pri znásilnení. S touto zásadnou zmenou prišla koalícia v pozmeňujúcich návrhoch na poslednú chvíľu.

Premlčanie znásilnenia sa po novom skracuje z 20 na 10 rokov.

Poslanci Smeru to obhajovali. Richard Glück, ktorý sa preslávil tým, že udrel Igora Matoviča, povedal, že je lož, že má koalícia ambíciu znížiť tresty vo vzťahu k znásilneniu. Obhajoval to tým, že „keď v Amerike si nejaká žena spomenie po 18 rokoch, že bola niekým znásilnená, začne sa mediálny lynč, vydieranie a neúčelné trestné konanie“.

Tvrdí, že zmena je dobrá a nevyhnutná, lebo „motivuje ženy, aby trestné činy okamžite nahlasovali“. Pri jeho slovách kričali poslanci „fúj“ a „hanba“.

Návrhu sa zastávali aj Erik Kaliňák a Tibor Gašpar. „Ak prax ukáže, že táto úprava je nevyhovujúca, tak ju vieme rýchlo zmeniť,“ povedal bývalý policajný šéf.


Poslanci Smeru Erik Kaliňák, Richard Glück a Ján Mažgút. Foto – FB

Tieto vyjadrenia vyvolali v parlamente veľké napätie medzi poslancami koalície a opozície a spôsobili viaceré slovné roztržky. „Som zvedavá, ako toto vysvetlíte svojim voličom,“ odkázala poslancom koalície Mária Kolíková z SaS. „Vy ste chorí ľudia, Glück a Kaliňák,“ kričal Jozef Pročko.

Poslanec František Majerský z KDH, ktorý pracoval ako záchranár, hovoril o tom, prečo je pre znásilnené ženy náročné nahlásiť tento čin. Viliam Tankó z hnutia Slovensko odkázal poslancom Smeru, že ak by bol žena, tak by im „napľul do ksichtu“.

Poslankyňa KDH Martina Holečková citovala zo svedectva ženy 15 rokov po znásilnení, ktorá vraví, ako je to pre ňu ťažké aj po uplynutí dlhého času. „Dámy z koalície, aspoň vy sa zastaňte žien, ktoré boli znásilnené. A vy, páni, najmä zo Smeru, nerozdávajte ženám v marci karafiáty. Dajte im darček dnes a zastavte skrátenie premlčacích lehôt pri znásilnení,“ prosila poslancov plačlivým hlasom Holečková.

„Vy si týmto zákonom idete nadeliť amnestiu za to, čo si tu tie parlamentné múry dlhé roky šepkajú. O tom, čo ste stvárali s deťmi z Čistého dňa. O tom, čo ste stvárali s deťmi, ktoré boli v podstate aj mnohé závislé, mali iné problémy, ale mimoriadne zraniteľné deti,“ obrátil sa na koalíciu Igor Matovič.

Ako sa skrátil skrátený režim

O rušení špeciálnej prokuratúry a zmenách trestných kódexov sa začalo rokovať v skrátenom konaní už pred Vianocami. Opozícii sa podarilo vďaka obštrukciám zmariť pôvodný plán Roberta Fica, aby sa zmeny prijali do polovice januára. Samotný premiér ešte pred pár týždňami vravel, že pre naťahovanie parlamentnej diskusie môže celý proces schvaľovania trvať do marca. Peter Pellegrini prisľúbil, že k obmedzovaniu parlamentnej debaty nedôjde.

Nakoniec im však pred dvoma týždňami došla trpezlivosť a diskusiu o dôležitých právnych úpravách sa rozhodli „zarezať“. Najprv nechali rokovať poslancov aj cez noc, aby následne skrátili rozpravu k prvému čítaniu na 20 hodín. Po tom, čo posunuli trestné zmeny do druhého čítania, Pellegrini minulý týždeň opäť obmedzil čas na diskusiu na 62 hodín.

Opozícia upozorňovala, že dochádza k porušovaniu práv poslancov, a s touto výhradou sa už obrátila aj na Ústavný súd.

Dôležité zmeny v oblasti spravodlivosti sa diali v skrátenom legislatívnom konaní, čo silno kritizovala nielen opozícia, ale aj viacerí odborníci a organizácie, ktorí sa tak k tomu nemohli vyjadriť v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Proti zásahom vlády do spravodlivosti protestovali uplynulé dva mesiace desiatky tisíc ľudí vo viacerých slovenských mestách. Pridali sa aj Slováci v zahraničí.

Najviac ľudí chodilo na opozičné protesty, ktoré organizovali strany PS, KDH a SaS v Bratislave. Prvé dva sa konali na Námestí slobody neďaleko úradu vlády, ďalšie boli na Námestí SNP a v stredu sa demonštrácia presunula pred budovu parlamentu. Opozícia vraví, že v protestoch a stupňovaní tlaku chce pokračovať.

„Poslanci PS, zmatovičoveli ste,“ povedal v rámci rozpravy minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, pričom poslancov za PS sa pýtal, či protestovali aj vtedy, keď polícia zadržala jedného z majiteľov Penty Jaroslava Haščáka či riaditeľa tajnej služby Vladimíra Pčolinského.

Gašparove pozmeňováky

V druhom čítaní prišla koalícia s prvým pozmeňujúcim návrhom k trestnej novele. Návrh, ktorý predstavil poslanec Smeru Tibor Gašpar, však priniesol iba kozmetické zmeny. Napríklad hranica malej škody klesla z 35-tisíc eur na 20-tisíc. Väčšia škoda bude mať hornú hranicu 250-tisíc namiesto 350-tisíc eur. A značná škoda bude maximálne 650-tisíc eur namiesto 700-tisíc eur. Od 650-tisíc eur bude škoda veľkého rozsahu.

Oproti aktuálne platnému Trestnému zákonu však ide stále o radikálne zvýšenie hraníc.

Inzercia

Kritici pri novele poukazovali aj na otázku premlčacích lehôt. Podľa špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica bude mať ich skrátenie za následok zastavenie trestného konania a premlčanie významných prípadov, akými sú Gorila či Mýtnik III.

Z novelizácie teda môže ťažiť Miroslav Výboh, Jaroslav Haščák či Peter Kažimír. Ak sa ich skutky stanú premlčanými, ich stíhanie sa zastaví. Krok späť už potom nebude možný. Pri tejto téme koalícia neustúpila a neprišlo k takmer žiadnym zmenám. Mierne sa upravili iba lehoty pri mladistvých.

To však nebolo od Gašpara všetko.

V stredu podvečer, keď pred parlamentom protestovalo takmer dvadsaťtisíc ľudí, prišiel narýchlo s ďalšími dvoma pozmeňujúcimi návrhmi. Podľa denníka SME ich „smeráci“ dopisovali na poslednú chvíľu, pár hodín pred koncom rozpravy v parlamente.

Čítajte tiež

Gašpar čítal svoj dvanásťstranový pozmeňujúci návrh takmer hodinu.

„Toto nie je fazuľková záležitosť, ale trestný kódex, v ktorom momentálne nikto netuší, že čo tam má pristáť,“ reagoval na neho poslanec PS Martin Dubéci. „Toto myslíte vážne? Takto sa menia zákony?“

Opoziční poslanci ho v reakciách upozorňovali, že v návrhu má množstvo chýb.

„Robíte to pokútne večer na konci rozpravy. Je to zle pripravené. Ani kozmetické úpravy neviete urobiť poriadne,“ povedal poslanec PS Branislav Vančo.

S čím Gašpar na poslednú chvíľu prišiel? Podstatnou zmenou bolo, že verejní činitelia, ktorí vezmú úplatok viac ako 650-tisíc eur, dostanú 5 až 10 rokov väzenia. Nebudú teda môcť dostať iba podmienku.

Ďalšou zmenou je, že verejným činiteľom pri korupcii od 250-tisíc do 650-tisíc eur sa mierne zvýšia trestné sadzby na 4 až 10 rokov. To však znamená, že stále môžu v takom prípade dostať aj podmienku.

Po novom bude tiež musieť súdna rada súhlasiť so stíhaním sudcu za ohýbanie práva.

Žilinka s námietkami nepochodil, Ficovi zatlieskal

Niekoľko hodín pred definitívnym hlasovaním vystúpil v pléne Národnej rady v rámci hodiny otázok aj generálny prokurátor Maroš Žilinka.

„Nikoho nezachraňujem paragrafom 363, ale reagujem na porušenia zákonnosti,“ vyhlásil na margo dlhodobej kritiky voči svojej osobe. Odmieta, že by bola generálna prokuratúra zatiahnutá do politického boja a že je ticho a „vytvára hmlu“ pre vládnu koalíciu.

Tvrdí, že sa nezúčastňuje na marketingových aktivitách a ani neobieha médiá. Dodal, že v súvislosti s novelou Trestného zákona komunikuje vecným a odborným spôsobom s predsedom Národnej rady.

Odmieta, že by sa bol s niekým tajne stretával a posielal tajné listy. Reagoval na list, ktorý údajne poslal Petrovi Pellegrinimu, v ktorom vyjadril námietky k trestným zmenám. Vláda ho však nevypočula.

Hovorí, že pripomienky k novele vyjadril primeraným spôsobom a formou. Jeho pripomienky sa týkali korupčnej trestnej činnosti, ktorá musí zodpovedať medzinárodným záväzkom Slovenska, garantovania práv na zákonného sudcu v trestných veciach, v ktorých bolo začaté konanie na Špecializovanom trestnom súde, nálezu Ústavného súdu vo vzťahu k podmienkam ukladania trestu prepadnutia majetku a finančných záujmov Európskej únie.

Tvrdí, že nevie, ako boli zapracované tieto pripomienky, lebo nepozná pozmeňujúce návrhy.

Žilinka reagoval aj na otázku o skrátení premlčacích lehôt. Tie umožnia beztrestnosť ľuďom ako Jaroslav Haščák, Peter Žiga, Peter Kažimír či Miroslav Výboh. „Je to legitímne právo navrhovateľa,“ povedal generálny prokurátor.

Ešte predtým si Žilinka vypočul v parlamentnej hodine otázok aj reakcie premiéra Roberta Fica, ktorý kritizoval opozíciu a zastával sa ministerky kultúry Šimkovičovej. Po jeho vyjadreniach Žilinka Ficovi zatlieskal.

Koalícia obhajovala zmeny iba sporadicky

Zástupcovia vládnej koalície sa do debaty v parlamente zapájali minimálne. Chceli tak urýchliť schvaľovanie zmien.

Minister spravodlivosti Boris Susko ešte v stredu zmeny obhajoval a tvrdil, že v nich nevidí nijaké ohrozenie spravodlivosti. Rušenie Úradu špeciálnej prokuratúry je podľa neho v plnej kompetencii členských štátov a Európska únia do toho nemá čo hovoriť. Tvrdí, že zapracovali všetky pripomienky eurokomisie, ktoré boli relevantne odôvodnené.

Susko, ktorý vládnu novelu predkladal, však nebol hlavným obhajcom návrhu. Na tlačovú konferenciu vo štvrtok 1. februára doniesol v brožúre „všetky podstatné informácie“ minister obrany Robert Kaliňák, ktorý má sám problémy so zákonom a naďalej sa v rámci kauzy Súmrak, v ktorej figuruje, vedie trestné stíhanie.

V 140-stranovej brožúre s názvom Únos spravodlivosti sa píše o „masívnom porušovaní ľudských práv“. Kaliňák vravel, že to nie sú iba domnienky, ale naopak, sú to fakty.

Dokument pritom nerieši organizovaný zločin ani na tých najvyšších politických poschodiach, ktorý bol v posledných troch rokoch odkrývaný aj špeciálnou prokuratúrou, naopak, obsahuje „opis viac ako 140 konkrétnych prípadov, ktoré predstavujú len časť nezákonných a úmyselných konaní a príkladov zneužívania moci zo strany orgánov presadzovania práva, prevažne z obdobia po roku 2019“.

V téme boli aktívni aj študenti Právnickej fakulty UK, ktorým prekážali vyjadrenia ich dekana Eduarda Burdu, ako aj absencia odbornej debaty k rušeniu špeciálnej prokuratúry.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Poslanec Smeru Ľuboš Blaha sa na Telegrame chváli, že poskytol rozhovor pre ruskú televíziu Rossija 1. „Ruský novinár mi vravel, že vraj som prvý z vládnych politikov z členských krajín EÚ, ktorý mu dal rozhovor - o to viac ma to teší," píše Blaha. „Novinára z Rossija 1 zaujalo aj moje video jesenného upratovania, v Rusku z toho bol vraj hit - je fajn, že Duchoňova melódia sa šíri svetom," povedal na margo zvesenia portrétu prezidentky, ktorý nahradil portrétom masového vraha Che Guevaru, za čo ho trestne stíha NAKA.

pred 3 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.