Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. február 2024, 10:33

Hellebrandt sa vzdal poslaneckého mandátu

Poslanec PS zatajil v nemocnici chorobu. Tvrdí, že nepredstavuje ohrozenie

Poslanec PS zatajil v nemocnici chorobu. Tvrdí, že nepredstavuje ohrozenie

Foto: Facebook/Tomas Hellebrandt

Premiér Fico žiada vysvetlenie. V parlamente Hellebrandta nahradí Richard Dubovický.

Poslanec Národnej rady za PS Tomáš Hellebrandt sa vzdal mandátu. V pléne ho nahradí Richard Dubovický. Informovala o tom riaditeľka mediálneho oddelenia PS Alena Kuišová.

Hellebrandt sa mandátu vzdal k utorku. Urobil tak z osobných dôvodov. Podľa slov Kuišovej by mal jeho náhradník zložiť poslanecký sľub pravdepodobne vo štvrtok 8. februára.

Progresívci o vzdaní sa mandátu informovali v stredu dopoludnia. Portál Pluska večer zverejnil informáciu, že žilinská nemocnica podala na Hellebrandta trestné oznámenie pre utajenie nákazlivej choroby. Podľa denníka SME padlo trestné oznámenie pre ohrozovanie vírusom ľudskej imunodeficiencie, čiže vírusom HIV.

Premiér Robert Fico v stredu večer vyzval PS, aby vysvetlilo, či vzdanie sa mandátu Hellebrandta súvisí s trestným oznámením.

O trestnom oznámení sa dozvedeli od Fica

Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Zuzana Šefčíková tvrdí, že k štvrtku neevidujú oznámenie pre podozrenie z takéhoto skutku. „Polícia ku konkrétnym osobám informácie neposkytuje. Informácie poskytujeme k prípadom, a to len v takom rozsahu, ako to umožňuje stav konkrétnej vyšetrovanej, objasňovanej, respektíve preverovanej veci,“ podotkla Šefčíková.

Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina sa podľa jej hovorkyne Zuzany Fialovej nebude k prípadu vyjadrovať.

Líder PS Michal Šimečka reagoval na situáciu vo štvrtok dopoludnia. Povedal, že dôvodom vzdania sa mandátu bolo vyvodenie zodpovednosti za pochybenie pri informovaní lekárov v žilinskej nemocnici.

Inzercia

„O tom ma informoval. Ja jeho rozhodnutie rešpektujem,“ hovorí s tým, že PS ani Hellebrandt nevedeli o podaní trestného oznámenie, kým to nezverejnil Fico na sociálnej sieti. Šimečka sa pýta, odkiaľ mal premiér informácie.

Hellebrandt tvrdí, že nie je infekčný

Po tlačovej konferencii PS sa na Facebooku vyjadril aj samotný Hellebrandt. „Nejdem sa vyviňovať ani nič zľahčovať. Pri mojom pobyte v žilinskej nemocnici som lekárov neupovedomil o svojej zdravotnej diagnóze. Neurobil som tak zo strachu, že táto osobná informácia sa dostane na verejnosť a stane sa prostriedkom politického boja. Zdá sa, že som sa bál oprávnene,“ uviedol.

Tvrdí, že s ochorením žije už vyše 15 rokov, berie lieky a pravidelne chodí v zahraničí na kontroly a liečbu. „Vďaka tomu nie som infekčný a nepredstavujem žiadne ohrozenie pre lekársky personál ani iných ľudí, s ktorými som v styku. Keďže nepredstavujem ohrozenie pre verejné zdravie, netušil som, že svoju diagnózu musím niekde aktívne hlásiť. Akokoľvek, neznalosť práva neospravedlňuje a je iba mojou chybou, že som sa neoboznámil so slovenskými pravidlami predtým, ako som sa sem vrátil,“ dodal.

Hovorí však, že podľa právnej analýzy, ktorú má k dispozícii, nespáchal trestný čin, keďže nikoho neohrozil. „Moja chyba spočíva v neohlásení, čo je správny delikt, nie trestný čin. Tým ju nechcem nijak zľahčovať a preberám za ňu plnú zodpovednosť. Som presvedčený, že na politikov musia platiť prísnejšie merítka,“ napísal.

Hellebrandt vstúpil do PS v novembri 2022. V minulosti pôsobil na Útvare hodnoty za peniaze na ministerstve financií. V auguste 2022 však z rezortu odišiel. Dôvodom bol spôsob presadenia prorodinného balíčka vtedajším ministrom financií Igorom Matovičom.

Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

pred 22 minútami

Českí poslanci schválili novelu občianskeho zákonníka, ktorá párom rovnakého pohlavia umožní uzavrieť zväzky s väčšinou práv, aké majú heterosexuálne páry. Takzvané manželstvo pre všetkých bude mať názov "partnerstvo". (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.