Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. august 2022, 10:01

Prorodinný balík

Ekonóm Hellebrandt pre Matovičov balík odchádza z rezortu. Čaputová to ocenila

Ekonóm Hellebrandt pre Matovičov balík odchádza z rezortu. Čaputová to ocenila

Foto: FB Tomas Hellebrandt a TASR - Jaroslav Novák/Jakub Kotian

Ekonóm, ktorý má blízko k Progresívnemu Slovensku, odchádza z ÚHP pre spôsob presadenia balíčka a legitimizáciu extrémistov. Prezidentka sa mu v správe poďakovala za prácu a ocenila jeho principiálny postoj po prekročení hodnotových hraníc.

Ekonóm Tomáš Hellebrandt, ktorý sa v minulosti spolupracoval s Progresívnym Slovenskom, odchádza z ministerstva financií, kde pôsobil na Útvare hodnoty za peniaze (ÚHP). Dôvodom je spôsob presadenia prorodinného balíčka, ktorý prehĺbil jeho frustráciu. Za čiarou pokladá závislosť na hlasoch fašistov pri presadzovaní zákonov.

„Odhliadnuc od jeho obsahu, ku ktorému mám odborné výhrady, spôsob, akým Igor Matovič túto svoju srdcovku pretlačil v parlamente, významne prispel k legitimizácii extrémistických politických síl,“ uviedol s tým, že politická moc podľa neho nemá záujem tvoriť verejné politiky na základe dát a dôkazov.

ODCHÁDZAM Z MINISTERSTVA FINANCIÍ Dňa 27.7 som dal výpoveď na ministerstve financií a koncom septembra končím ako...

Uverejnil používateľ Tomas Hellebrandt Piatok 12. augusta 2022 Zdieľať

„Absolútny nezáujem vedenia ministerstva o odborné stanoviská, prípadne aktívna snaha o zabránenie šírenia výsledkov mojej analytickej práce vo verejnom priestore vytvárajú pocit, ktorý je pre človeka s mojím mentálnym nastavením neznesiteľný. Pocit zbytočnosti,“ napísal na sociálnej sieti.

Podľa vlastných slov nedokáže ďalej pracovať pre človeka, pre ktorého je politický boj za demokraciu a ľudské práva dobrý „iba pokým nepredstavuje prekážku na ceste k naplneniu jeho osobných politických ambícií.“

Podpora od Čaputovej

O pár hodín neskôr ekonóm zverejnil aj správu, ktorú mu poslala po prečítaní statusu prezidentka Zuzana Čaputová. Informácia o jeho kroku ju rozrušila. Odchod vzdelaných ľudí preto, že nie je záujem využiť ich analýzy, pokladá za diskvalifikujúci. Jeho odchod bude podľa prezidentky pre rezort financií stratou.

Dostal som správu z neznámeho čísla. Toto som naozaj nečakal. Made my day. (Zverejnené so súhlasom odosielateľky)

Uverejnil používateľ Tomas Hellebrandt Piatok 12. augusta 2022 Zdieľať

Prezidentka sa mu v správe poďakovala za návrat na Slovensko a prácu vo verejnej službe. Ocenila aj jeho principiálny postoj po prekročení hodnotových hraníc.

Inzercia

Čaputová vyjadrila podporu nielen Hellebrandtovi, ale zároveň všetkým štátnym úradníkom, ktorí robia kvalitnú prácu. Nie je to podľa nej samozrejmosť, preto nemožno s týmto kapitálom hazadrovať. Zároveň bude rada, keď sa spolu stretnú.

Tomáš Hellebrandt na svojom profile verejne prezentuje, že plánoval voliť koalíciu PS/Spolu i prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá z Progresívneho Slovenska vzišla.

Čítajte tiež

Odchod analytika z rezortu financií okomentovala aj poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková.

„Kvalitných odborníkov s osobnou integritou na ministerstve financií nepotrebujú. Ak som sa počas svojej politickej kariéry dačo naučila, tak to bolo zistenie, že obklopiť sa čo najväčšími kapacitami v odbore a počúvať ich rady, je nenahraditeľné. Niektorí majú ale iný prístup - čo ja vymyslím, je dokonalé,“ dodala.

Minister financií Igor Matovič na odchod svojho zamestnanca na sociálnej sieti zatiaľ nereagoval. 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Aj vzhľadom na vojenský konflikt v susednej krajine sa Slovenská informačná služba veľmi intenzívne zaoberá problematikou nelegálnej migrácie. "SIS neustále získava, sústreďuje a vyhodnocuje informácie o možných ohrozeniach štátu, medzi ktoré patrí aj nelegálna migrácia," uviedla hovorkyňa SIS Zuzana Morávková s tým, že informačná služba všetky získané informácie odstupuje zákonným recipientom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.