Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Dnes treba vedieť
06. december 2023, 11:38

Vláda zakročila proti čurillovcom

Policajti prídu o status chránených oznamovateľov, posilnia sa právomoci Žilinku

Policajti prídu o status chránených oznamovateľov, posilnia sa právomoci Žilinku

Foto: TASR

Vláda argumentuje tým, že status sa zneužíval. Podľa advokáta Petra Kubinu je rozhodnutie v rozpore s ústavou.

Vláda Roberta Fica schválila zmeny v súvislosti s ochranou oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Po novom by tento status už nemali mať príslušníci Policajného zboru. Kabinet takisto chce, aby rozhodnutia o poskytnutí ochrany preskúmaval generálny prokurátor. 

Vláda zároveň uvádza, že ochrana oznamovateľov, ktorí sú príslušníkmi polície, zaniká dňom nadobudnutia účinnosti zákona. To znamená, že o status chránených oznamovateľov by prišli vyšetrovatelia okolo Jána Čurillu.

„Toto prechodné ustanovenie je nevyhnutné vzhľadom na to, že nadmerné využívanie, resp. zneužívanie inštitútu chráneného oznamovateľa sa do veľkej miery týka práve príslušníkov Policajného zboru, čo môže ohroziť jeho schopnosť plniť zákonné úlohy,“ píše sa v dokumente, ktorý predložil vedúci úradu vlády Juraj Gerda.

Kabinet argumentuje aj tým, že Policajný zbor má špecifické postavenie a aplikácia zákona bola problematická.

Podľa návrhu sa posilnia aj právomoci generálneho prokurátora, ktorý bude preskúmavať rozhodnutia.

„Vychádzajúc z praktických skúseností so zjavným zneužívaním inštitútu chráneného oznamovateľa, je súčasne nevyhnutné v duchu materiálnej a efektívnej realizácie záruk nezávislosti a nestrannosti  rozhodovania zabezpečiť, aby o žiadosti zamestnávateľa alebo zamestnanca o preskúmanie poskytnutia, resp. neposkytnutia ochrany zo strany príslušného prokurátora rozhodoval generálny prokurátor Slovenskej republiky,“ uvádza sa v dokumente.

Kritika z koalície

Viacerí predstavitelia koalície kritizovali status udelený tzv. čurillovcom. Premiér Robert Fico na sneme Smeru hovoril, že „ide o zúfalé pokusy čurillovcov a lipšicovcov, ktoré treba zlikvidovať príslušnou zmenou legislatívy“. „Tento nezmyselný zákon, ktorý zneužívajú všelijakí policajní funkcionári, musí byť tak rýchlo zmenený, ako sa len dá,“ dodal.

Inzercia

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok podal pre udelenie ochrany tzv. čurillovcom aj trestné oznámenie.

Status chránených oznamovateľov bol vyšetrovateľom udelený pred nástupom novej vlády. Po jej vymenovaní ich postavil Šutaj Eštok mimo služby. Šéfka Úradu na ochranu oznamovateľov Zuzana Dlugošová však konštatovala, že minister sa mal najskôr obrátiť na úrad so žiadosťou o udelenie súhlasu. 

Mestský súd Bratislava IV neskôr vydal neodkladné opatrenie a rozhodol, že štyria zo siedmich policajtov sa majú vrátiť do práce. 

Fico po prijatí zákona na rokovaní vlády povedal, že zmenu urobili, aby nebol zneužívaný systém. Predchádzajúce znenie zákona bolo podľa neho prijaté účelovo.

Podľa Kubinu je návrh protiústavný

Obhajca vyšetrovateľov Peter Kubina návrh vlády kritizuje a tvrdí, že je v rozpore s ústavou. „Keď nevedia konať podľa zákona a kvôli tomu prehrávajú na súdoch, tak si ten zákon jednoducho zmenia,“ uviedol na sociálnej sieti.

„Zverejnený návrh novely zákona o ochrane oznamovateľov je v rozpore s ústavou (pretože je retroaktívny a mení pravidlá hry počas hry a pod rúškom zákona zasahuje do konkrétnych individuálnych prípadov a súdnych rozhodnutí, s ktorými sa súčasná moc nedokáže zákonným spôsobom vysporiadať),“ hovorí s tým, že podľa neho je zákon aj v rozpore s právom EÚ, keďže vylučuje z ochrany veľkú kategóriu štátnych zamestnancov.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

„Niektorí prednostovia kliník pôsobia dojmom, že posť opustia až vtedy, keď ich vynesú z kliniky nohami napred,“ hovorí mladý lekár Samuel Majna. Keď sa chcel ísť vzdelávať, nadriadení ho nepustili s výhradou, že je príliš aktívny a mal by radšej pracovať na oddelení za starších kolegov. Z vlastnej skúsenosti hovorí aj o tom, ako sú mladí lekári tlačení robiť vyšetrenia, s ktorými nesúhlasia, alebo v liečbe pacienta nepostupovať podľa najnovších medicínskych štandardov. Pacientov tak liečia aj podľa 10 rokov starých metód. Aj to je podľa neho dôvod, prečo je ťažké nájsť vzory medzi staršími lekármi.

pred 9 hodinami

Bude ako „rodovo podmienené násilie“ definovaný prípad, ak žena identifikujúca sa ako muž napadne muža identifikujúceho sa ako žena? A napokon stačí, aby sa mužský páchateľ, ktorý napadol ženu, vyhlásil tiež za ženu a už to nebude „rodovo podmienené násilie“, ale len obyčajná bitka medzi dvoma ženami. Je to len malá vzorka, aké absurdné situácie môžu vyplynúť z toho, ak sa začne v trestnom práve zohľadňovať takzvaný sociálny rod, teda nie objektívna biológia, ale subjektívny pocit. Zvlášť ak majú byť páchatelia tohto typu násilia trestaní prísnejšie.

pred 10 hodinami

Právnik Vasilij Dubkov, ktorý zastupoval Alexeja Navaľného, bol v utorok v Moskve nakrátko zadržaný. Informovali o tom ruské médiá, na ktoré sa odvolala tlačová agentúra Reuters. Dubkov neskôr pre nezávislý spravodajský server Verstka povedal, že bol prepustený na slobodu. Dôvod nekomentoval, ale označil to za marenie svojej advokátskej činnosti. (tasr)

pred 11 hodinami

Futbalisti MŠK Žilina nepostúpili do štvrťfinále mládežníckej Ligy majstrov. V domácom zápase osemfinále prehrali s FC Kodaň v jedenástkovom rozstrele 2:4, v riadnom hracom čase sa duel skončil 1:1. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.