Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ficova vláda Dnes treba vedieť
21. november 2023, 11:51

Ficova vláda má dôveru parlamentu

Programové vyhlásenie podporilo 78 poslancov

Programové vyhlásenie podporilo 78 poslancov

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Koalícia má v parlamente 79 mandátov, no premiér pred hlasovaním uviedol, že jeden z poslancov SNS je v nemocnici.

Parlament schválil programové vyhlásenie vlády. Za návrh hlasovalo 78 poslancov zo 143 prítomných. Proti bolo 65 zákonodarcov. Vláda Roberta Fica tak získala dôveru Národnej rady.

Koalícia Smeru, Hlasu a SNS má v parlamente 79 mandátov. Premiér však pred hlasovaním uviedol, že jeden z poslancov SNS je v nemocnici.

Diskusia k programovému vyhláseniu sa začala presne pred týždňom a trvala štyri rokovacie dni. Vystúpilo v nej viac ako 70 poslancov, väčšinou z radov opozície. 

Slovensko slzám neverí, povedal Fico

Vládny program na začiatku uviedol premiér Robert Fico. „Nebudem v súvislosti s programom používať žiadne silné slová. Nechcem o vláde hovoriť, že je najlepšia na svete, najreformnejšia. Chcem o nej hovoriť ako o vláde Slovenskej republiky,“ povedal v úvode.

„Slovensko slzám neverí. Zbytočne by sme teraz robili rozbor ekonomickej, sociálnej a finančnej situácie, v ktorej sa Slovensko nachádza. Zhodneme sa, že čiara, z ktorej táto vláda štartuje, je hrboľatá a plná mín,“ pokračoval. Dodal však, že vláda sa nesťažuje, lebo chcela vyhrať voľby.

Fico zároveň uviedol, že sa nachádzame v situácii, keď klasické parametre, ako je voľný a slobodný trh, zlyhávajú. Dodal tiež, že multikulturálne pohľady sú za nami. „Sme v období vojnových konfliktov a hrubého porušovania medzinárodného práva. Sme v období straty autority medzinárodných organizácií,“ vyhlásil.

Predseda vlády tiež poznamenal, že ústava prikazuje ctiť si odkaz Veľkej Moravy a Cyrila a Metoda. Zároveň skonštatoval, že Slovensko nemôžu riadiť mimovládne organizácie a médiá. Na záver požiadal parlament o dôveru a vyzval ho, aby sa pridal k jeho vláde.

Matovič kritizoval Fica aj Pellegriniho

O rozruch v pléne sa postaral Igor Matovič, ktorý za Robertom Ficom prišiel po jeho vystúpení s nápisom „Klamár bez svedomia“.

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Matovič v rozprave kritizoval Petra Pellegriniho za to, že sľúbil 13. dôchodok v tomto roku, ktorý nakoniec nebude.

Povedal, že nepozná väčší donebavolajúci hriech v politike ako to, že niekto podvedie najbiednejších. „Kde je teraz zalezený Peťulko Pellegrini? Čo si robí zase videá na dôchodkyne? Zase ich bude lákať s jamôčkami, aby ho volili za prezidenta? Peťo Pellegrini, maj odvahu a prídi sem,“ apeloval na šéfa parlamentu.

Inzercia

Koalíciu kritizoval za to, že dáva zlý stav krajiny za vinu bývalej vláde, a vymenoval opatrenia, ktoré prijal predchádzajúci kabinet.

„Mali by ste sa hanbiť za to, ako ste rozkrádali miliardy, ktoré patrili rodinám s deťmi. Za to, koľko tisíc detí bolo potratených, že ste nechali matky živoriť. Ste skorumpované svine,“ ostro kritizoval vládu.

Matovič vo svojom vystúpení spomenul aj „progresívne médiá“. Podľa neho prispeli k tomu, že sa Fico vrátil k moci. Spomína, že kritizovali jeho dvojhodinové tlačovky a teraz „sú radi, že dostanú tri otázky“. 

Na záver prejavu citoval slová Silvestra Krčméryho: „Vy máte v rukách moc, ale my máme pravdu.“

Do diskusie sa zapojil aj šéf KDH Milan Majerský. Hnutie podľa neho čakalo, že programové vyhlásenie vlády bude obsahovať jasné ciele a míľniky, ktoré sa budú dať odmerať a skontrolovať. „Nič z toho však neobsahuje, vyzerá to, že bolo šité horúcou ihlou,“ dodal.

„Očakával som, že vláda, ktorá tu vládla niekoľkokrát, urobí z niekdajšieho ekonomického tigra Európy Slovensko, ktoré prinesie nové vízie a rozvoj. Obávam sa, že Slovensko ostane lenivou perzskou mačkou,“ uviedol.

Taraba avizoval legislatívnu smršť

Jediným z ministrov, ktorý reagoval na vyjadrenia poslancov, bol šéf envirorezortu Tomáš Taraba. Vo svojom vystúpení avizoval, že parlament čaká legislatívna smršť.

Uviedol, že vláda má konkrétnu predstavu, čo má so Slovenskom robiť. „Nemusíte sa obávať, že programové vyhlásenie vlády nie je jasne zadefinované. Každý presne vie, čo sa pod ktorou vetou skrýva a kedy s konkrétnym zákonom prídeme,“ tvrdí. Na slová o smršti reagoval Igor Matovič. Povedal, že nevie, či sa má tešiť alebo báť.

Koalícia mala v pláne schváliť programové vyhlásenie už vo štvrtok. Peter Pellegrini navrhoval, aby sa rokovalo aj večer. O predĺžení by však museli poslanci hlasovať. 

Alojz Hlina z SaS prišiel s nápadom, aby sa opoziční poslanci v takom prípade neprezentovali a donútili koalíciu, aby zohnala všetkých svojich poslancov. Na predĺženie rokovania bolo potrebných 76 poslancov, koalícia ich má 79. „Donúťme ich, aby prišli do roboty,“ povedal Hlina. Pellegrini napokon návrh na predĺženie rokovania nepredložil.

Dnes treba vedieť

02. december 2023, 07:03

Počasie: Prevažne zamračené. Na mnohých miestach dážď alebo dážď so snehom, v severnej polovici územia a na západe sneženie. Popoludní na severe a krajnom západe tvorba snehových jazykov, ojedinele závejov. Lokálne poľadovica. Denná teplota od -3 stupne na Orave do +7 na Zemplíne. Slabý, neskôr miestami severozápadný vietor do 40 km/h. (shmú)

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.