Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Prezidentské voľby 2024 Dnes treba vedieť
20. november 2023, 20:10

Prezidentské voľby

Pellegrini by mal skončiť ako šéf parlamentu, ak chce kandidovať, hovorí Korčok

Pellegrini by mal skončiť ako šéf parlamentu, ak chce kandidovať, hovorí Korčok

Foto: TASR/Martin Baumann

„Pre verejnosť je dôležité vedieť, že keď sa budú v najbližšom období pozerať na predsedu Národnej rady, tak sa pozerajú na prezidentského kandidáta, ktorý používa štátnu funkciu na svoju prezentáciu,“ povedal Korčok v televízii Joj.

Exminister zahraničia Ivan Korčok si myslí, že Peter Pellegrini je v konflikte záujmov. Predseda parlamentu totiž vyhlasuje voľby prezidenta, a keby kandidoval na post hlavy štátu, mal by vďaka tomu výhodu pred súpermi aj pri plánovaní kampane. Korčok na to upozornil v relácii Analýzy televízie Joj.

Bývalý minister zahraničia ohlásil svoju kandidatúru koncom augusta. Predseda parlamentu Pellegrini zvažuje, že sa o post prezidenta bude uchádzať tiež.

Zatiaľ sa vraj nerozhodol, no Hlas si už štyri dni po parlamentných voľbách dal zaregistrovať doménu pelle2024.sk. Už pri vzniku koalície Hlasu so Smerom a s SNS sa špekulovalo o tom, či podmienkou vytvorenia podobnej vládnej zostavy nie je aj dohoda na Pellegriniho prezidentskej kandidatúre.

Podľa prieskumu agentúry Ipsos pre Denník N by Pellegrini Korčoka v prezidentských voľbách porazil.

„Pre verejnosť je dôležité vedieť, že keď sa budú v najbližšom období pozerať na predsedu Národnej rady, tak sa pozerajú na prezidentského kandidáta, ktorý používa štátnu funkciu na svoju prezentáciu,“ povedal Korčok v televízii Joj. „Pre férovosť tejto súťaže a pre rovnosť zbraní demokratickej súťaže je dôležité, že on ten termín nielen určí, ale on ho aj vie. Ale nevedia ho ostatní kandidáti,“ dodal. 

Podľa exministra zahraničia je riešenie v tom, že by Pellegrini odovzdal funkciu predsedu parlamentu niekomu z podpredsedov, „založil si transparentný účet a prestúpil zo štátnej limuzíny do kampaňového auta“.

Inzercia

Dnes treba vedieť

24. november 2023, 21:21
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.