Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. november 2023, 18:39

Španielsky premiér Sánchez predstavil svoj nový vládny kabinet

Júlové parlamentné voľby vyhrala konzervatívna Ľudová strana. Nepodarilo sa jej však zostaviť novú vládu.

Španielsky premiér Pedro Sánchez oznámil zloženie svojho nového vládneho kabinetu. Má 22 členov, z nich desať žien. 

Sánchezova Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE) má vo vláde 17 členov. Päť kresiel patrí koaličnému partnerovi, ľavicovému zoskupeniu SUMAR.

Ministrom zahraničných vecí zostáva José Manuel Albares a ministerkou obrany bude aj naďalej Margarita Roblesová. Ministerkou práce a sociálnych vecí je Yolanda Díazová, ktorá je zároveň vedúcou osobnosťou hnutia SUMAR. Kabinet má štyroch vicepremiérov vrátane Díazovej.

Sáncheza minulý štvrtok v parlamentnom hlasovaní podporila väčšina poslancov, čím sa stal premiérom na ďalšie volebné obdobie. 

Júlové parlamentné voľby v Španielsku vyhrala konzervatívna Ľudová strana (PP). Nepodarilo sa jej však zostaviť novú vládu. Kráľ Filip VI. preto zostavením vlády poveril úradujúceho premiéra Pedra Sáncheza. Jeho PSOE skončila vo voľbách na druhom mieste.

Sánchez na získanie potrebného počtu hlasov v parlamente potreboval podporu viacerých menších politických strán vrátane katalánskych a baskických separatistov.

PSOE sľúbila, že uskutoční kroky na posilnenie autonómie Baskicka. Dvojici katalánskych strán Sánchez sľúbil udelenie amnestií pre separatistov, ktorí sa pred šiestimi rokmi podieľali na neúspešnom presadzovaní vyhlásenia nezávislosti Katalánska.

Obyvatelia viacerých miest Španielska vyšli do ulíc, aby vyjadrili nespokojnosť s týmito amnestiami. Na proteste v Madride sa v sobotu zúčastnilo približne 170-tisíc ľudí.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.