Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. november 2023, 07:51

V Madride sa konal veľký protest proti amnestii pre katalánskych separatistov

V Madride sa konal veľký protest proti amnestii pre katalánskych separatistov

Foto: TASR/AP

Španielsky premiér si dohodou o amnestii pre katalánskych separatistov zaistil hlasy separatistických strán potrebné na získanie ďalšieho funkčného obdobia.

Desaťtisíce Španielov protestovali v sobotu v Madride proti plánovanému udeleniu amnestie katalánskym separatistom a aktivistom. 

Na proteste na námestí Plaza de Cibeles v centre španielskej metropoly sa podľa polície zúčastnilo približne 170-tisíc ľudí. Demonštranti všetkých vekových kategórií skandovali „Sánchez je zradca“ či „Katalánsko je Španielsko“.

Navrhovaný zákon o amnestii, ktorý by sa vzťahoval na stovky ľudí, ktorí sa podieľali na jednostrannom úsilí o odtrhnutie sa Katalánska od Španielska, v uplynulých dňoch viedol k sérii násilných protestov pred madridským sídlom vládnej Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE).

Júlové parlamentné voľby v Španielsku vyhrala konzervatívna Ľudová strana (PP). Nepodarilo sa je však zostaviť novú vládu. Kráľ Filip VI. preto zostavením vlády poveril úradujúceho premiéra Pedra Sáncheza. Jeho PSOE skončila vo voľbách na druhom mieste.

Sánchez si dohodou o amnestii pre katalánskych separatistov, ktorí sa pred šiestimi rokmi podieľali na neúspešnom presadzovaní vyhlásenia nezávislosti Katalánska, zaistil hlasy katalánskych separatistických strán potrebné na získanie ďalšieho funkčného obdobia vo funkcii premiéra.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 minútami

HDP sa v treťom štvrťroku 2023 medziročne zvýšil o 1,1 percenta. Objem HDP v bežných cenách bol medziročne vyšší o 11 percent a dosiahol 32,2 miliardy eur. V medzikvartálnom porovnaní po sezónnej úprave bol HDP reálne vyšší o 0,2 percenta. (šúsr, tasr)

pred 20 minútami

„Prekvapilo ma, že aj v Bratislave sú plné kostoly. Slovenský katolicizmus je vo viacerých veciach podobný poľskému katolicizmu z čias môjho detstva. Ten poľský prechádza rýchlejším vývojom,“ vraví v rozhovore poľský veľvyslanec na Slovensku Maciej Ruczaj. Hovorí, že obe krajiny spája, že počas komunizmu prešli až brutálnou modernizáciou, v Poľsku vníma ešte väčšiu odcudzenosť od svojich miestnych koreňov než na Slovensku.

pred 42 minútami

Na lavičke daviscupového tímu tenistov bude pokračovať Tibor Tóth, kapitánom ženského tímu v Pohári Billie-Jean Kingovej bude aj naďalej Matej Lipták. Kapitánov reprezentačných tímov pre rok 2024 schválil Výkonný výbor Slovenského tenisového zväzu. (tasr)

pred 3 hodinami

Erik Černák prispel asistenciou k triumfu Tampy Bay nad Dallasom 4:0. Bodovo naprázdno vyšiel Juraj Slafkovský, no jeho Montreal zdolal Seattle 4:2. Arizona s Milošom Kelemenom zvíťazila nad Washingtonom 6:0. V drese hostí, ktorí prehrali druhý zápas za sebou, sa predstavil Martin Fehérváry. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.