Bol som opäť na honosnej svadbe
Zdá sa mi, že kultúra zrušenia sa v Rakúsku tak skoro nezruší
Prekvapivo som opäť dostal pozvánku na svadbu. Päť rokov po tom, čo som bol ako komentátor v Rakúsku a Nemecku zrušený.

FOTO – Openverse/Andrew Malone
Zrušili ma po dvoch mojich komentároch o homomanželstve a potratoch a ako zrušený novinár som už podobnú pozvánku nečakal. Ale prišla.
Kamarát novinár a bývalá novinárka, z ktorej je politička, sa rozhodli, že po 30 rokoch spolužitia už dozreli aspoň na uzavretie registrovaného partnerstva.
Prosím o pochopenie, že z dvoch dôvodov nič podrobnejšie neuvediem.
Po prvé, žáner svadobného fejtónu sa mi v minulosti neosvedčil.
A po druhé, nie je sa čím vyťahovať. Bola to jednoducho veľká klasická viedenská žúrka so ženíchom a s nevestou, ktorí sú jednoducho dobrí ľudia, a s hosťami, ktorí si v priemernom veku 40+ jednoducho užili nie príliš výstredné večerné žúrovanie.
Zavítali aj dvaja z dvadsiatich najmocnejších politikov krajiny, medzi ktorými boli jedna ministerka a jedna predsedníčka frakcie vládnej strany. Videl som aj najbystrejšieho židovského filozofa krajiny a mohol sa stretnúť so značnou časťou značkových autorov troch najprogresívnejších redakcií Rakúska.
To posledné bolo pre mňa napínavé.
Bol som zvedavý, ako sa s postupom času k tomu postavia. Zdieľať
Počas piatich rokov života v stave zrušenia som sa totiž stal slovenským autorom. Kontakt s rakúskou novinárskou obcou som stratil.
Ani ženícha a nevestu som po celý ten čas nestretol. Netušil som, ako na tom som.
Na tejto svadbe sa mi tak prvýkrát otvorila príležitosť počuť, vidieť alebo aspoň získať nejaký vnem či dojem, ako kolegovia z brandže vnímajú moje vylúčenie z dobrej spoločnosti.
Bol som zvedavý, ako sa s postupom času k tomu postavia. Pokiaľ viem, bol som vtedy v roku 2018 prvým prípadom „cancelovania“ novinára v Rakúsku, potom nasledovali ďalší. Nejako to teda už museli medzi sebou riešiť.
Opýtal som sa, či sa cancel culture začína vytrácať alebo sa, naopak, prehlbuje.
Opýtal som sa, či sa kultúra zrušenia pomaly nezruší.
Na svadbe boli dvaja novinári, ktorí kedysi napísali najkrajšie ódy na moje stredoeurópske a európske cestopisy. Novinár A ma raz navštívil v Devínskej Novej Vsi, novinár B v Bruseli a obaja ma vychvaľovali do nebies.
Bolo to tak dávno, že som už nespoznal ich tváre, novinár B sa mi však po niekoľkých pohároch vína prihovoril.
Je to geniálny majster slova, ktorý pre svoj nekonvenčnú intelektualitu neraz narazil, dnes už nepíše.
Považuje to za niečo zlé, ale výslovne moje vyhodenie neodsúdil. Zdieľať
Ak som to správne pochopil, založil si firmy, ktoré vyrábajú „content“ s mladými influencermi pre prisťahovaleckú mládež.
Jeho autorská pýcha trpí, na druhej strane ho napĺňa uspokojením, že v sebe objavil manažérske schopnosti, a zarába neporovnateľne viac.
Ako jediný prítomný uznal bez debaty, že som bol zrušený. Tváril sa, že to považuje za niečo zlé, výslovne však moje vyhodenie neodsúdil.
Obsahovo s mojimi postojmi hlboko nesúhlasil, potratovú legislatívu by napríklad „nechal sto-dvesto rokov tak“.
Novinár A urobil medzitým kariéru, pracuje v širšej šéfredakcii jedných z tých troch najprogresívnejších novín.
V mojej prítomnosti sa s prekrásnou zádumčivosťou do seba ponoril, rozprával iba o dávnejšej minulosti a nijako sa ku kauze nevyjadril.
Najintenzívnejšie chvíle na svadbe mi pripravila mne dovtedy osobne neznáma novinárka C. Je redaktorkou najprogresívnejšieho a svojím spôsobom aj najkvalitnejšieho printového média Rakúska a okrem toho družka novinára A, ako aj matka jeho dvoch detí.
Keď som jej bol predstavený, skoro sa zľakla, dokonca urobila malý krok dozadu.
Ako keby si myslela: „Ježiš, Leidenfrost, henten žije, existuje, stojí tu predo mnou!“
Ak hovoríš, že o tejto téme sa dá diskutovať, tak si asi Chorvátka. Zdieľať
Rozhovor s ňou bol kľukatý a neustále na pokraji zrušenia.
Ona bola veľmi sebavedomá: napríklad keď som jej rozprával o vtedajšej debate s jej šéfredaktorom, nechcela to vôbec počuť, šéf je šéf a ja som ja, čo ma to zaujíma?
Občas bola z ničoho nič útočná: vyčítala mi, že som napísal alebo povedal „lacné“ veci, že sa hrám na „arcikatola“, a ironizovala moje existenčné problémy po zrušení: „Ty chudááák!“
Medzitým sa mi však aj pochválila, že dala svoje deti pokrstiť.
Na pochopenie: v reáliách politicko-mediálneho komplexu Rakúskej republiky je to úkaz zadubeného reakcionárstva. Dokonca dnešný šéfredaktor najkonzervatívnejšieho rakúskeho denníka, ktorého vlastníkom je katolícky spolok vedený kňazom, nedal pokrstiť ani jedno svoje dieťa a je na to patrične hrdý.
Novinárka C náhle ukončila našu debatu. Paradoxne sa to stalo vtedy, keď som urobil niečo, čo som považoval za kompliment.
V jednej chvíli totiž vyhlásila, že manželstvo dvoch osôb rovnakého pohlavia je témou, o ktorej sa dá diskutovať.
Keď to niekto hovorí, už je to môj človek. Veď môj problém na jeseň 2018 spočíval aj v tom, že som otvoril tému, ktorá pre vtedajšie vedenie najkonzervatívnejších novín už bola uzavretá.
Na povzbudzujúcu vetu od novinárky C som reagoval tým, že som uhádol jej národnosť: „Ak hovoríš, že o tejto téme sa dá diskutovať, tak si asi Chorvátka.“
Možno to bolo nepresne argumentované. Zdieľať
To ju urazilo. Trafil som síce do čierneho, Chorvátka bola, ale nechcela byť spájaná s nejakými ruženčiarmi bivakujúcimi pred nejakými budovami niekde v Chorvátsku, o ktorých som v živote nepočul. Ušla a už sa nechcela so mnou baviť.
To mi nedalo pokoj, tak som ju neskôr odchytil a ospravedlnil sa za svoje komplimenty.
Akceptovala to a pokračovali sme v debate. Chcela počuť moje argumenty proti homomanželstvu.
A sformulovala jednu námietku proti môjmu postoju, ktorú pred piatimi rokmi presne tými istými slovami vyslovil aj jej šéfredaktor: „Možno to bolo nepresne argumentované.“
Opýtal som sa jej: „Keď niekto raz nepresne argumentuje, zaslúži si, aby za to vypadol z novín?“
Na to musela, samozrejme, odpovedať, že, samozrejme, nie.
Jej oči však tvrdili niečo iné.