Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2023, 19:40

K zodpovednosti za samovražedný bombový útok v Ankare sa prihlásili Kurdi

K zodpovednosti za samovražedný bombový útok v Ankare sa prihlásili Kurdi

Centrum Ankary po útoku. Foto: TASR/AP

Strana kurdských pracujúcich vyhlásila, že útok bol reakciou na kroky, aké Ankara podniká na územiach obývaných Kurdmi.

Strana kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Turecko aj jeho západní spojenci považujú za teroristickú organizáciu, sa prihlásila k zodpovednosti za dnešný samovražedný bombový útok v centre Ankary. K útoku došlo v blízkosti sídla parlamentu a ministerstva vnútra, zranenia utrpeli dvaja ľudia.

„Akciu obety, ktorej terčom bolo turecké ministerstvo vnútra, spáchal tím z našej Nesmrteľnej brigády,“ uviedla PKK pre spriaznenú kurdskú tlačovú agentúru ANF. Dodala, že útok bol reakciou na kroky, aké Ankara podniká na územiach obývaných Kurdmi.

Dvaja atentátnici útočili v centre Ankary v blízkosti sídla parlamentu a ministerstva vnútra. Jeden z nich sa odpálil a druhý zahynul pri následnej prestrelke s políciou. Pri útoku utrpeli ľahké zranenia dvaja policajti.

Útok v Ankare dôrazne odsúdil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. „NATO je s Tureckom solidárne v boji proti terorizmu,“ uviedol v príspevku na platforme X a zraneným policajtom zaželal rýchle zotavenie. K útoku došlo v čase, keď sa poslanci tureckého parlamentu opätovne schádzali po letnej prestávke.

Podľa tureckej štátnej televíznej stanice TRT je medzi bodmi nadchádzajúcej parlamentnej agendy aj hlasovanie o žiadosti Švédska o vstup do NATO. Turecko a Maďarsko sú posledné dve krajiny Aliancie, ktoré dosiaľ prijatie tejto severskej krajiny neodsúhlasili.

Ankara pravidelne podniká na juhovýchode Turecka aj v severnom Iraku vojenské operácie proti PKK, ktorá zase útočí prevažne na príslušníkov tureckých bezpečnostných síl, niekedy však aj na civilistov. V desaťročia trvajúcom konflikte PKK s Ankarou už prišli o život tisícky ľudí.

Inzercia

Dnes treba vedieť

01. december 2023, 21:33
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.