Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2023, 09:40

Dianie po voľbách

Fico chce byť premiérom. Prezidentka mu v pondelok odovzdá poverenie

Fico chce byť premiérom. Prezidentka mu v pondelok odovzdá poverenie

Foto: TASR

Šéf Smeru avizoval výmenu na poste policajného prezidenta aj špeciálneho prokurátora. 

 

Čo dôležité zaznelo v televíznych diskusiách:

  • Robert Fico potvrdil, že sa bude uchádzať o post predsedu vlády. Väčšina 79 poslancov je podľa jeho slov „pohodlná“.
  • Predseda PS Michal Šimečka vraví, že urobí všetko pre to, aby nevznikla vláda so Smerom.
  • Hlas chce prihliadať pri rokovaniach na stabilitu možnej koalície. Peter Pellegrini by privítal aj spoluprácu s KDH.
  • Milan Majerský povedal, že KDH so Smerom nepôjde, ale rozhodne o tom celoslovenská rada 14. októbra.
  • OĽaNO pôjde do opozície, potvrdil Igor Matovič.


17.23 Najviac preferenčných krúžkov získal líder Smeru Robert Fico. Zakrúžkovalo ho 531 528 voličov

Druhý je predseda Hlasu Peter Pellegrini so 337 976 preferenčnými krúžkami a tretí šéf Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, ktorého krúžkovalo 303 423 ľudí.

Štvrtým najviac krúžkovaným je Robert Kaliňák zo Smeru, preferenčný hlas mu odovzdalo 263 045 voličov. Nasleduje podpredseda Smeru Ľuboš Blaha s 220 478 krúžkami. (tasr)


17.06 Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó povedal v súvislosti s voľbami na Slovensku, že výsledky otvárajú šancu na to, aby opäť vznikla stabilná vláda

„Všetky úspechy, ktoré v posledných rokoch pomohli vzťahom medzi oboma krajinami – ako napríklad výstavba mostov či otvorenie hraničných priechodov –, sú výsledkom dohôd uzavretých s bývalou vládou Roberta Fica,“ zdôraznil maďarský minister. 

Szijjártó ďalej podčiarkol, že o vojne, migrácii a rodových otázkach uvažuje Fico rovnako ako Maďarsko. „Jeho víťazstvo ponúka vážnu šancu na posilnenie spojenectva v rámci V4,“ dodal. (tasr)


16.39 Výsledok predčasných parlamentných volieb je zrkadlom našej spoločnosti, reaguje premiér Ľudovít Ódor. „Je potrebné, aby sme sa doň všetci spoločne, úprimne a hlboko pozreli a položili si spoločne otázku, akou krajinou sme,“ dodal s tým, že odpoveď sa, pochopiteľne, nemusí, nemôže a ani nebude páčiť všetkým. 

„Bola to dlhá a náročná noc, ľudia na Slovensku demokraticky a slobodne rozhodli a ja ich voľbu plne rešpektujem. Gratulujem politickým stranám, ktoré budú mať možnosť zastupovať voličov v Národnej rade,“ napísal.

Predseda vlády chce veriť, že akákoľvek vláda, ktorá vznikne, urobí všetko potrebné a nevyhnutné pre pokoj na Slovensku a pre úspech našej krajiny.

„Chcem poďakovať všetkým, ktorí prišli voliť. Všetkým, ktorým záleží na osude Slovenska, čo si veľmi vážim. Nebolo vás málo,“ uviedol a poďakoval tiež všetkým, ktorí sa podieľali na priebehu volieb.


15.43 Predseda hnutia Republika Milan Uhrík si výsledok volieb vysvetľuje tým, že mnohí voliči sa na poslednú chvíľu rozhodli voliť Smer-SD.

„Žiaľ, do parlamentu sme sa tesne nedostali, chýbalo nám len štvrť percenta hlasov. Už aj médiá si všimli, že to bolo spôsobené najmä tým, že mnohí naši voliči sa rozhodli voliť na poslednú chvíľu Smer, lebo sa báli víťazstva progresívcov,“ napísal Uhrík. Dodal, že Republika má budúcnosť ešte len pred sebou. (tasr)


15.00 Prezidentka Zuzana Čaputová poverí Smer v pondelok zostavením vlády. Na sociálnej sieti uviedla, že je zároveň pripravená informovať lídrov strán o svojom postupe.

Dnes sme sa prebudili do zmeny, ktorú priniesli predčasné parlamentné voľby. Boli slobodné, demokratické a vytvorili...

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Nedeľa 1. októbra 2023 Zdieľať

 


14.52 V oficiálnych výsledkoch volieb sa nebude zobrazovať 100 percent spočítaných okrskov. V 43. okrsku v okrese Prešov nebolo možné spočítať hlasy pre zlyhanie ľudského faktora. Členka komisie vhodila do schránky nezistený počet obálok.

Uviedla to riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová. Okrskové komisie podľa nej najviac zdržoval vysoký počet prednostných hlasov.


14.38 Volebná účasť dosiahla 68,51 percenta. Ide o štvrtú najvyššiu účasť spomedzi deviatich volieb od vyhlásenia samostatnosti. Povedal to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz.


13.50 Michal Truban neodpovedal na otázku moderátora, či by PS pri rokovaniach ponúklo premiérske kreslo pre Hlas-SD.

„Hoci je to malá šanca, chceme sa aspoň pokúsiť, aby tu nevládol Smer,“ povedal podpredseda Progresívneho Slovenska na Markíze.


13.40 Tomáš Taraba odmieta, že by bol budúci poslanecký klub SNS nestabilný.

„Keď sa pozriete na tých ľudí, tak tam nenájdete výstup, ktorý by spochybňoval ich spoluprácu so Smerom,“ povedal na Markíze. Podľa neho má šéf KDH Majerský menší dosah na niektorých ľudí zo svojej kandidátky, ako je to v prípade SNS.


13.31 „Budeme sedieť na centrále Smeru a čakať na telefonát od pani prezidentky,“ vyhlásil šéf Smeru Robert Fico na tlačovke k výsledkom volieb. Tvrdí, že nemá význam viesť rokovania, kým nedostanú od hlavy štátu poverenie.

Potvrdil, že sa bude uchádzať o post premiéra. Väčšina 79 poslancov je podľa jeho slov „pohodlná“.

Nechcel odpovedať, či by si v koalícii želal viac KDH alebo SNS.

Fico vraví, že rokovania so stranami môžu trvať možno dva týždne a až potom sa budú baviť o zostavovaní vlády. „Sme pripravení, poučení, skúsenejší. Ak dostaneme dôveru, tak ju naplno využijeme.“

Od utorka sa chce v krajoch stretávať so štruktúrami strany, aby im poďakoval za kampaň. 

„Máme jasné predstavy a plány. Vieme, čo presne má vláda urobiť na prvom rokovaní,“ povedal. 

„Zahraničnopolitická orientácia Slovenska sa nebude meniť,“ vyhlásil Fico. „V tom, ako je Slovensko zakotvené, sa nebude nič meniť ani o milimeter. Slovensko má iné problémy ako Ukrajina,“ reagoval na otázku o svojich geopolitických postojoch. Chce sa aj na pôde EÚ zasadzovať o to, aby bol čo najskôr vyrokovaný mier.

Ako prvé by chcel na vláde riešiť obnovenie hraničných kontrol s Maďarskom na zelenej hranici. „Bude potrebné použiť aj silu, aby sme vyriešili problém s migrantmi,“ povedal na tému nelegálnej migrácie. „Nebudú to pekné obrázky.“

Líder Smeru na tlačovke zdôraznil, že aj bude jeho strana vo vláde, ako prvých čaká výmena policajného prezidenta Štefana Hamrana a špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Podľa neho však nejde o pomstu.

„Ako môže byť na čele polície Hamran, ktorý neprešiel výberovým konaním a zmenil sa kvôli nemu zákon?“ povedal. Lipšica označil za právoplatne odsúdeného podvodníka, ktorý nenávidí Smer.


12.56 Peter Pellegrini vyhlásil, že ak chce Smer koalíciu s Hlasom, musí urobiť nejaké kompromisy. „Hlas pri akomkoľvek rokovaní bude trvať na tom, že nebude spochybnená zahraničnopolitická orientácia Slovenska,“ povedal.

Inzercia

„Vojenský potenciál Slovenska pomoci Ukrajine je vyčerpaný,“ odpovedal na otázku, či súhlasí s vyjadrením Roberta Fica „ani náboj na Ukrajinu“. (rtvs)


12.48 Michal Šimečka sa chce rozprávať so všetkými stranami, ktoré sa dostali do parlamentu, a nevylúčil s nimi spoluprácu. Rád by si vypočul aj OĽaNO.

Podľa Igora Matoviča však matematicky nevychádza, že by si sadli za jeden stôl a zložili vládu bez Hlasu. (rtvs)


12.40 Hlas pôjde do koalície, keď bude väčšina pochybností a strachov zo stola preč,“ uviedol Peter Pellegrini.

Chce byť garantom toho, že sa nebude meniť zahraničnopolitická orientácia ani zásadné otázky o budúcnosti Slovenska. „Aby sa tu nevytváral obraz, že keď vyhral Robert Fico, tak prišla pohroma,“ dodal. (rtvs)


12.36 Šéf PS Michal Šimečka by si vedel predstaviť koalíciu zloženú z liberálov, konzervatívcov, ľavičiarov aj pravičiarov. Podľa neho by to mohlo upokojiť situáciu v čase, keď je krajina rozdelená.


12.26 Hlas urobí všetko pre to, aby vznikla koalícia, povedal Peter Pellegrini. Podľa neho by bola tragédia, keby Slovensko nechali v pate a išli do opozície.

Smer ešte lídra Hlasu nekontaktoval. „Uvidíme, ako sa rozhodne Smer. Nemyslím si, že sme pod takým tlakom, že sa všetko musí vyriešiť do 24 alebo 48 hodín. „Cítim na sebe obrovskú zodpovednosť, že výsledok Hlasu je podmienkou zloženia vládnej koalície do budúcna,“ dodal. (rtvs)


12.20 Milan Majerský nechce hodnotiť, či KDH pomohli slová o „pliage“. „Snažili sme sa osloviť predovšetkým programom a kandidátnou listinou. KDH má odborníkov,“ uviedol. Tvrdí, že keď v kampani ukázali mantinely, tak im niektorí hovorili, že ustúpia. „Tak sme museli pritvrdiť,“ zdôraznil. (rtvs)


11.21 Peter Pellegrini hovorí, že Hlas začne prvé kolo rokovaní so stranou Smer. Trojkoalícia by bola podľa neho stabilnejšia ako „mišmaš“ v podobe štvorkoalície zloženej z rôznych strán. 

Hlas podľa Pellegriniho nechce, aby sa menila zahraničnopolitická orientácia Slovenska. 


11.02 Štefan Hamran si môže zbaliť veci, povedal líder Hlasu Peter Pellegrini s tým, že nový minister vnútra ho určite vymení. Špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi nechce Pellegrini odkazovať nič a potrebu špeciálnej prokuratúry plánuje nechať na posúdení odborníkov. (markíza)


11.00 Predseda Aliancie Krisztián Forró vidí za neúspechom vo voľbách aj nižšiu účasť v regiónoch, kde žije maďarská menšina.

„Našou úlohou je nájsť spôsob, aby južné a východné Slovensko malo zastúpenie v parlamente, lebo centrálne vlády zabúdajú na tieto regióny,“ povedal v TA3.


10.45 Eduard Heger odmieta, že by výsledok strany Demokrati bol prepadnutý hlas. „Je to pre nás záväzok a zodpovednosť,“ povedal expremiér na TA3.


10.28 OĽaNO nebude súčasťou novej vlády, ale pôjde do opozície. Uviedol to líder hnutia OĽaNO a priatelia Igor Matovič s tým, že iná kombinácia neexistuje.

„OĽaNO a priatelia na 100 percent ide do opozície, tam nie je iná kombinácia. Kolaborovať s mafiou nebudeme, keď chce niekto kolaborovať, vystačí si aj bez nás,“ vyhlásil Matovič. (tasr)


10.12 Peter Pellegrini nevylúčil, že je možná aj verzia, že Robert Fico bude premiér a on bude predsedom parlamentu. Zopakoval, že dvaja expremiéri vo vláde by nemali sedieť.

„Keď si takmer štvrtina ľudí želá Smer pri moci, tak si to želajú a vy s tým nič neurobíte,“ povedal. 


10.07 „Nič sa na tom nezmenilo,“ povedal Milan Majerský na otázku, či pôjde KDH so Smerom. Musela by o tom podľa jeho slov rozhodnúť rada KDH, no vraj nemá signály, že by to tak malo byť.

Celoslovenská rada KDH by sa mala konať 14. októbra v Poprade.

Majerský v noci vravel, že KDH bude hovoriť po voľbách aj so Smerom. 


10.03 „Nehovorím, že to tak musí skončiť, možno existujú aj iné kombinácie,“ reaguje Pellegrini na otázku, či pôjde do vlády so Smerom a SNS. „Budem prihliadať aj na kvalitu koalície, pretože len tak pozliepať niečo, čo nebude ani ideologicky príbuzné, a začne sa to po pol roku rozsýpať,“ vraví šéf Hlasu s tým, že začnú rokovať, ale Slovensko sa dozvie výsledok po dňoch rokovania. „Nezostavili sme listinu podmienok, s ktorými pôjdeme do rokovaní.“

„Viem si predstaviť aj spoluprácu s KDH,“ dodal Pellegrini.


10.02 Michal Šimečka v debate na TV Markíza vraví, že bude hovoriť s ďalšími predsedami strán na neformálnej báze o tom, či je možné vytvoriť alternatívnu väčšinu voči Ficovi.


9.40 Matovič posiela Sulíka „za klokanmi“.  

V povolebnom štúdiu TV JOJ líder OĽaNO kritizoval šéfa Sasky s tým, že povalil vládu a že sa čoskoro ukáže pravdivosť jeho komunikácie s Haščákom. „Sulík sa už balí a pôjde za klokanmi,“ povedal expremiér.


9.30 Podpredseda Sasky Branislav Gröhling nevylúčil, že sa bude uchádzať o post predsedu strany. „Toto si vyhodnotíme interne, Richard Sulík ma v minulosti menoval za potenciálneho lídra strany, dohodneme sa za zatvorenými dverami,“ vravel pre TV JOJ.


9.15 Podľa Igora Matoviča tri roky Peter Pellegrini klamal, keď sa tváril, že Hlas pôjde s demokratickými silami.

„To sa ale nestane, v skutočnosti príde návrat mafiánskeho štátu,“ povedal líder OĽaNO v TV JOJ.


8.50 Lucia Plaváková z Progresívneho Slovenska v TV JOJ vyhlásila, že budú robiť maximum pre to, aby sa zrealizovala koalícia PS – Hlas – SaS – KDH.

Erik Tomáš z Hlasu odmietol povedať, či je pre nich KDH prijateľnejší partner než Smer-SSD.


Pozrite si dianie počas volebnej noci.

 

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.