Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. október 2023, 03:27

Milan Majerský

KDH bude jazýčkom na váhach. Hovoriť budeme aj so Smerom

KDH bude jazýčkom na váhach. Hovoriť budeme aj so Smerom

Milan Majerský. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Zopakoval, že ktorákoľvek strana by chcela byť s KDH vo vláde, musí myslieť na jej červené čiary vo vzťahu ku korupcii i genderovej ideológii. Smer z povolebných rokovaní nevylúčil.

Milan Majerský ani po sčítaní 60 percent hlasov nechce robiť predčasné závery, no súčasný vyše sedempercentný výsledok KDH podľa neho dokazuje, že konzervatívna politická strana má stále čo hľadať na politickej scéne. 

Šéf kresťanských demokratov si uvedomuje, že KDH bude pomyselným jazýčkom na váhach pri skladaní novej vládnej koalície, aj tak si chce počkať na výsledok najsilnejších politických subjektov. Majerský vo finále ešte očakáva silnejší výsledok progresívcov a SaS-ky. 

S kým bude KDH rokovať o povolebnej spolupráci? „Zo slušnosti si sadneme s kýmkoľvek, kto sa stane víťazom týchto parlamentných volieb. Svoje rozhodnutie o spolupráci mu povieme z očí do očí, nebudeme ho odkazovať cez médiá,“ hovorí Majerský napriek tomu, že pred voľbami dlhodobo odmietal akúkoľvek spoluprácu so Smerom Roberta Fica. 

Odmietavé stanovisko predsedníctva KDH pre Smer podľa Majerského platí aj naďalej, nevie o nikom, kto by ho chcel meniť. O zmene však môže rozhodnúť rada KDH 14. októbra. Dovtedy chce líder kresťanských demokratov komunikovať so zvolenými parlamentnými stranami, na ktoré chce chodiť s pomyselným bianko šekom.

Bez schválenia rady KDH nič neplatí

Predseda kresťanských demokratov zopakoval, že ktorákoľvek strana by chcela byť s KDH vo vláde, musí myslieť na jej červené čiary vo vzťahu ku korupcii i genderovej ideológii.

„Čo vyrokujeme, to schváli rada. Nie je dôležité, čo povie rada dopredu, ale aké bude jej stanovisko po rokovaniach so stranami. Bez schválenia rady nič neplatí,“ uviedol Majerský. 

Na otázku Postoja, či bude robiť všetko pre to, aby nevznikla vláda so Smerom, Majerský odpovedal: „Nie, ja budem čakať na definitívne výsledky a potom zasadne predsedníctvo. Potom dáme finálny verdikt.“

Majerský zároveň nechcel menovať žiadnu stranu, ktorá je pre KDH prirodzeným koaličným partnerom. „S každou politickou stranou máme niečo blízke a máme aj niečo, čo nás úplne rozdeľuje.“ Aj keď je podľa Majerského veľa vecí, ktoré KDH so Smerom rozdeľujú, pozná niekoľko zodpovedných starostov za Smer aj Hlas, ktorí nemajú na sebe „biľag“ týchto strán.

Inzercia

„Naopak, nepoznám veľa politikov v regióne, ktorí by mali tričko PS. Takých starostov nepoznám,“ vymedzil sa voči progresívcom. 

Karas radí Majerskému rokovať aj so Smerom

Exminister spravodlivosti a nový odborník KDH Viliam Karas si myslí, že KDH má dostatok pudu sebazáchovy, aby pri akomkoľvek koaličnom partnerovi dokázalo vyrokovať koaličnú zmluvu s jasnými pravidlami a s rešpektom pre hodnotový rámec KDH.

„Ak by som mal radiť Milanovi Majerskému, tak by som mu povedal, aby komunikoval so všetkými demokratickými stranami, ktoré dostali podporu voličov. Aj so Smerom,“ hovorí pre Postoj Viliam Karas.

Hoci exminister dodáva, že v tomto smere je predsedníctvo hnutia viazané rozhodnutiami celoslovenskej rady KDH, rokovať o koalícii by sa neobával ani s hodnotovo vyhraneným Progresívnym Slovenskom.

„Vôbec by som sa toho neobával, ale najskôr potrebujeme vojsť do parlamentu. Ak sa to podarí, budem rád pri tom, aby sme pri povolebných rokovaniach nastavili pravidlá tak, aby bolo každému jasné, že KDH sa neuchádzalo o dôveru voličov, aby plnilo program iných strán.“

Na margo silného výsledku PS Karas hovorí, že sa progresívcom podarilo využiť efekt snehovej gule a mediálne navodili atmosféru, že sú jediní konkurenti Smeru. „Ale nie je to pravda, čo až čas ukáže,“ dodáva.

Dnes treba vedieť

02. december 2023, 11:08

Na území Slovenska platia výstrahy pred poľadovicou, snežením a snehovými jazykmi a závejmi. Snehové jazyky a záveje sa môžu vyskytnúť v Bratislavskom a Žilinskom kraji, na väčšine územia Trenčianskeho a Trnavského kraja, ako aj v okresoch Spišská Nová Ves, Poprad, Kežmarok a Levoča. Pre okresy Námestovo, Čadca a Kysucké Nové Mesto platí výstraha druhého stupňa. (tasr)

02. december 2023, 08:09

Hostia víkendových diskusných relácií:

  • RTVS Sobotné dialógy: Robert Fico,
  • TA3 V politike: Peter Pellegrini, Kamil Šaško, Karol Galek,
  • RTVS O 5 minút 12: Peter Pellegrini, Michal Šimečka,
  • TV Markíza Na telo: Andrej Danko, Milan Majerský.
02. december 2023, 07:03

Počasie: Prevažne zamračené. Na mnohých miestach dážď alebo dážď so snehom, v severnej polovici územia a na západe sneženie. Popoludní na severe a krajnom západe tvorba snehových jazykov, ojedinele závejov. Lokálne poľadovica. Denná teplota od -3 stupne na Orave do +7 na Zemplíne. Slabý, neskôr miestami severozápadný vietor do 40 km/h. (shmú)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.