Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2023, 13:10

V okolí Bachmutu opäť bojujú vagnerovci, hlási britské ministerstvo

V okolí Bachmutu opäť bojujú vagnerovci, hlási britské ministerstvo

Ilustračné foto: TASR/AP

„Ich skúsenosti budú v tomto sektore pravdepodobne obzvlášť žiadané. Mnohí poznajú súčasnú frontovú líniu po bojoch, ktoré tam boli minulú zimu,“ konštatujú Briti.

Žoldnieri z Vagnerovej skupiny sú opätovne nasadzovaní do bojov v okolí mesta Bachmut na východe Ukrajiny. Uviedlo to britské ministerstvo obrany, ktoré sa odvoláva na informácie tajných služieb.

Britský rezort obrany uvádza, že v posledných týždňoch mohli byť až stovky bojovníkov, ktorí boli minulosti spájaní s vagnerovcami, opätovne nasadzované na Ukrajine. Posielaní sú tam ako jednotlivci či v skupinách a bojujú za rôzne proruské zoskupenia.

„Ich skúsenosti budú v tomto sektore pravdepodobne obzvlášť žiadané. Mnohí poznajú súčasnú frontovú líniu po bojoch, ktoré tam boli minulú zimu,“ konštatuje britské ministerstvo.

Postavenie vagnerovcov nie je podľa rezortu obrany v Londýne jasné. Je však pravdepodobné, že boli začlenení do pravidelnej ruskej armády alebo iných súkromných armád.

Vagnerovci sa z Ukrajiny stiahli v júni. Ich bývalý šéf Jevgenij Prigožin sa následne pokúsil o vzburu voči vedeniu ruskej armády. Zahynul 23. augusta pri havárii svojho súkromného lietadla v Rusku.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Slovenský futbalový reprezentant Stanislav Lobotka sa ocitol v jedenástke roka talianskej Serie A. V ideálnej zostave podľa Asociácie talianskych futbalistov sa spolu s ním objavilo celkovo päť hráčov majstrovského Neapola. Hráčom roka sa stal Victor Osimhen, najlepším trénerom Luciano Spalletti, taktiež za prácu v SSC Neapol. (tasr)

pred 4 hodinami

Mesiac september bol na Slovensku najteplejším septembrom v histórii zaznamenávania. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav. V tomto mesiaci sa podľa klimatológa Petra Kajabu zaznamenala na Slovensku najvyššia priemerná teplota od roku 1872, a to 19,7 stupňa Celzia. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.