Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2023, 11:00

Na prípravu dobrovoľníkov na Ukrajine bude dozerať Prigožinov pobočník Trošev

Agentúra Reuters uviedla, že Putinovo stretnutie s Troševom malo zrejme za cieľ ukázať, že po neúspešnej vzbure časti vagnerovcov je teraz táto žoldnierska formácia pod kontrolou ruského štátu.

Šéf Kremľa Vladimir Putin poveril bývalého náčelníka štábu žoldnierskej Vagnerovej skupiny, plukovníka vo výslužbe Andreja Troševa, aby dozeral na prípravu dobrovoľníckych bojových jednotiek na Ukrajine. Vyhlásil to včera v Kremli na stretnutí s Troševom a námestníkom ruského ministra obrany Junusom-Bekom Jevkurovom.

Svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že Trošev v jednotke tohto typu bojoval viac ako rok, a teda má dostatok potrebných skúseností. „Viete, čo to je, ako sa to robí, viete o problémoch, ktoré je potrebné vyriešiť vopred, aby sa bojové úlohy plnili čo najlepšie a najúspešnejšie,“ argumentoval Putin.

Agentúra Reuters uviedla, že toto stretnutie malo zrejme za cieľ ukázať, že po neúspešnej vzbure časti vagnerovcov vedených Jevgenijom Prigožinom je teraz táto žoldnierska formácia pod kontrolou ruského štátu. 

Len niekoľko dní po krátkej vzbure vagnerovcov z 23. a 24. júna Putin žoldnierom ponúkol možnosť pokračovať v boji. Navrhol, aby velenie od Prigožina prevzal Trošev, známy aj pod prezývkou Sivý (po rusky Sedoj), informoval svojho času denník Kommersant.        

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Trošev teraz pracuje na ministerstve obrany. Andrej Trošev je veteránom vojen v Afganistane a Čečensku a pochádza z Petrohradu, ktorý je aj Putinovým rodiskom. V roku 2016 mu bolo udelené najvyššie vyznamenanie Hrdina Ruska, a to za útok proti militantom Islamského štátu v sýrskom meste Palmýra.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 22 minútami

„Stále platí moja ponuka - ak vláda ustúpi od svojich zámerov zrušiť alebo oslabiť fungovanie ÚŠP a jeho prokurátorov, vzdám sa funkcie špeciálneho prokurátora," píše na facebooku Daniel Lipšic. „Zachovanie tejto výnimočnej inštitúcie musí byť vždy doležitejšie, ako akákoľvek funkcia. Boj proti organizovanému zločinu a korupcii nie je, a nesmie byť, založený na jednej osobe."

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.