Príhovor prezidentky
Nedajme sa hrubosťou tejto kampane odradiť a jej témami pomýliť

Foto: TASR/Jaroslav Novák
Zuzana Čaputová v mimoriadnom prejave pred voľbami uviedla, že ľudia by nemali hľadať dokonalých politikov, ale najväčšiu mieru stotožnenia s niektorým z kandidátov.
Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala ľudí na účasť v sobotných (30. 9.) predčasných parlamentných voľbách. „V žiadny iný deň nemáte v rukách takú moc, ako v deň volieb a chcem vás požiadať, aby ste ju využili," uviedla v stredajšom mimoriadnom prejave.
Ľudia by podľa nej nemali hľadať dokonalých politikov, ale najväčšiu mieru stotožnenia s niektorým z kandidátov.
„Nedajme sa hrubosťou tejto kampane odradiť a jej témami pomýliť. Aj v týchto voľbách pôjde najmä o funkčnosť zdravotníctva, o kvalitu našich škôl, o pomoc ľuďom v núdzi, o budovanie infraštruktúry, o zodpovedné hospodárenie, o príležitosti, ktoré svojim deťom vytvoríme, aby ich nemuseli hľadať inde vo svete," vyhlásila prezidentka.

Hlasy konzervatívnych voličov, ktorí si neželajú návrat Smeru, budú v týchto voľbách mimoriadne dôležité.
Pre hlavu štátu sú tieto voľby aj o odvahe nepodľahnúť strachu, ktorý sa podľa nej mnohí snažia vyvolať. „Sú o sebavedomí nás, voličov, že sme schopní veriť v demokraciu a nepotrebujeme cúvať k autokracii. Že sme schopní vidieť silu politika v jeho argumentoch a schopnostiach, a nie v jeho kriku z tlačoviek a sociálnych sietí. A budú aj o tom, kam chceme ako štát patriť," skonštatovala.
Hlava štátu nesúhlasí s presvedčením, že všetci politici sú rovnakí. Ako poukázala, líšia sa v politickom programe, vo svojej motivácii aj v štýle politiky. "Všímajme si, aké plány majú so Slovenskom, do akej miery sú schopní alebo schopné ovládať svoje emócie. Či sa snažia svojou prácou a komunikáciou budovať most dôvery k tým druhým," vyhlásila.
Ako skonštatovala prezidentka, Slovenská republika je mladý štát, ktorý za neľahkých 30 rokov ukázal, že je hodný rešpektu. "Máme dobré meno v zahraničí, sme považovaní za spoľahlivého partnera. Sme suverénny štát, ktorý je braný pozitívnejšie, než si doma myslíme," upozornila.
Pripomenula, že kvalitu života tvorí nielen politika, ale aj samotní ľudia. „Sme odkázaní žiť tu spolu, spolupracovať, komunikovať, budovať našu krajinu. Čím pozitívnejší obraz spoločnosti sme schopní sami vytvárať, tým viac sa to odrazí aj na jej politickej tvári a politickej kultúre, ktorá u nás zavládne," dodala.
„V sobotu večer budú všetci politici sledovať, ako ste o nich rozhodli vy, občania Slovenska,“ povedala. „Verím v nás. Verím v Slovensko,“ uzavrela.
Celý príhovor prezidentky Zuzany Čaputovej:
Vážené spoluobčianky, vážení spoluobčania,
najbližšiu sobotu sa uskutočnia voľby do Národnej rady Slovenskej republiky. Raz za niekoľko rokov máme právo a zodpovednosť rozhodnúť, v akom štáte chceme žiť. Máme právo a zodpovednosť predurčiť cestu, po ktorej naše Slovensko pôjde ďalej.
V priebehu rokov sledujeme slová a rozhodnutia politikov, ktoré v danom momente už nevieme ovplyvniť. Voľby sú chvíľa, kedy sa karta obracia a v sobotu večer budú všetci politici sledovať, ako ste o nich rozhodli vy, občania Slovenska. Čo ste im svojim hlasom odkázali. V žiadny iný deň nemáte v rukách takú moc, ako v deň volieb a chcem vás požiadať, aby ste ju využili.
Chápem, že mnohí z vás môžete cítiť z politiky sklamanie a máte pocit, že voľby nič nezmenia. Voľby však môžu zmeniť veľmi veľa. V našom ústavnom systéme z nich vzíde nový parlament, ktorého poslanci budú prijímať nové zákony. Z volieb vzíde aj nová vláda, ktorá bude riadiť tento štát.
Niektorých môže od účasti na voľbách odrádzať presvedčenie, že je vlastne jedno, kto vládne, že politici sú všetci rovnakí. Nie je to tak. Líšia sa v politickom programe, vo svojej motivácii, aj v štýle politiky, ktorú presadzujú. Nehľadajme však dokonalých politikov. Nikto taký nie je. Hľadajme pri svojom rozhodovaní najväčšiu mieru stotožnenia s niektorou z kandidujúcich političiek a politikov. Všímajme si, aké plány majú so Slovenskom, do akej miery sú schopní alebo schopné ovládať svoje emócie. Či sa snažia svojou prácou a komunikáciou budovať most dôvery k tým druhým.
Ťaživá atmosféra predvolebnej kampane sa, bohužiaľ, preniesla na celú spoločnosť. Na pracoviská, do rodín, do našich každodenných vzťahov. Nedajme sa hrubosťou tejto kampane odradiť a jej témami pomýliť. Aj v týchto voľbách pôjde najmä o funkčnosť zdravotníctva, o kvalitu našich škôl, o pomoc ľuďom v núdzi, o budovanie infraštruktúry, o zodpovedné hospodárenie, o príležitosti, ktoré svojim deťom vytvoríme, aby ich nemuseli hľadať inde vo svete.
Pre mňa osobne sú tieto voľby aj o odvahe nepodľahnúť strachu, ktorý sa v nás mnohí snažia vyvolať. Sú o sebavedomí nás, voličov, že sme schopní veriť v demokraciu a nepotrebujeme cúvať k autokracii. Že sme schopní vidieť silu politika v jeho argumentoch a schopnostiach, a nie v jeho kriku z tlačoviek a sociálnych sietí. A budú aj o tom, kam chceme ako štát patriť - či na okraj spoločenstiev, ktorých sme súčasťou, alebo medzi rešpektovaných partnerov.
Slovenská republika je mladý štát, ktorý za neľahkých 30 rokov ukázal, že je hodný rešpektu. Máme dobré meno v zahraničí, sme považovaní za spoľahlivého partnera. Sme suverénny štát, ktorý je braný pozitívnejšie, než si doma myslíme. Je to tak kvôli vám, vážení občania, pretože vy vytvárate najväčšie hodnoty nášho Slovenska, vy ste za posledných 30 rokov vyjadrovali zásadné postoje v zlomových okamihoch našich dejín. Vy ste prejavili solidaritu a ľudskosť, a ukázali zdravý rozum, keď to bolo treba.
Od zajtra nás čaká volebné moratórium, počas ktorého budete mať kľud a priestor na pokojné zváženie vašej voľby. V sobotu sa pri voľbách stretneme ako rôznorodí ľudia s odlišnými hodnotami a názormi, ale bude nás spájať jedna vec: absolútna rovnosť každého hlasu. Bez ohľadu na majetok či spoločenské postavenie, v sobotu bude každého z nás počuť rovnako. Každý jeden hlas je dôležitý.
Vážení spoluobčania,
nielen politika tvorí kvalitu nášho života, i keď má na nej veľký podiel. Sme to my, ľudia, ktorí tu žijeme, naši priatelia, susedia, kolegovia, rodina. Sme odkázaní žiť tu spolu, spolupracovať, komunikovať, budovať našu krajinu. Čím pozitívnejší obraz spoločnosti sme schopní sami vytvárať, tým viac sa to odrazí aj na jej politickej tvári a politickej kultúre, ktorá u nás zavládne.
Verím v nás, verím v Slovensko!
Dnes treba vedieť
Archeológovia hľadajú na Zobore hrob kráľa Svätopluka
Archeológovia zo Slovenskej akadémie vied začali práce na výskume Kostola sv. Jozefa v areáli benediktínskeho kláštorného komplexu na nitrianskom Zobore. Archeológovia sa pokúsia objaviť hrob kráľa Svätopluka, ktorý by mal byť podľa legendy na tomto mieste pochovaný. Podľa kronikára Kosmasa sa Svä...
Regiojet zavádza nové nočné vlaky s nezvyčajnými službami
Žltých vlakov bude viac - Regiojet pridáva nočné spoje v najvyťaženejších dňoch. Súkromný vlakový dopravca Regiojet plánuje čoskoro rozšíriť svoje rýchlikové spoje na tratiach Košice - Praha a Košice - Bratislava. Ešte pred začiatkom tohtoročného leta začne na každej trati jazdiť po jednom páre noč...
Ženy v EÚ majú prvé dieťa v priemere ako 29-ročné. Na Slovensku o dva roky skôr
Ženy v krajinách Európskej únie porodia svoje prvé dieťa v priemere vo veku 29 rokov. Pri príležitosti Svetového dňa rodiny (15. mája) to uviedol štatistický úrad EÚ Eurostat. Podľa prieskumov Eurostatu v roku 2013 väčšina žien (51,2 percenta) v EÚ porodila svoje prvé dieťa po dosiahnutí 20. roku, ...
EÚ ukázala plán na pomoc utečencom. Podľa Záborskej je to návrh kľúča
Európska komisia dnes predstavila migračný plán, ktorým reaguje na nedávne tragédie utečencov v Stredozemnom mori a požiadavku viacerých členských štátov na spoločné riešenie azylovej politiky na úrovni EÚ. Komisia predložila tieto opatrenia: Strojnásobenie kapacity a zdrojov na spoločné operácie a...
Číňania vstúpili do J&T, majú získať až tretinový podiel
Číňania vlani s J&T uzatvorili zmluvu o strategickej spolupráci. Čínska spoločnosť CEFC Shanghai International Group upísala nové akcie skupiny J&T. Za 5 %-ný podiel zaplatila 78,95 milióna eur. Dokončenie transakcie potvrdila českému týždenníku Euro hovorkyňa skupiny J&T Monika Veselá...
Váhostavu už tri roky hrozil bankrot, vláda si to nevšímala
K najrizikovejším odvetviam podnikania patrí na Slovensku ťažba surovín, výroba elektriny, vzdelávanie a pohostinstvo. Stavebná spoločnosť Váhostav, ktorá je v reštrukturalizácii, bola riziková už pred troma rokmi. Na prvý pohľad síce firma nevykazovala problémy a mala pomerne vysoké tržby. Už za ...
V Poľsku sa rodí menej detí, klesá aj počet sobášov
Počet detí, ktoré prichádzajú na svet v Poľsku, už štyri roky klesá a krajina čelí demografickej časovanej bombe. Napísal to poľský denník Gazeta Polska Codziennie. Noviny uviedli, že pôrodnosť po raste v rokoch 2008 až 2011 v uplynulých štyroch rokoch klesala. V prvom štvrťroku tohto roka sa v Poľ...
J. Mikloško: Rodina s ôsmimi deťmi by mala mať pri voľbách väčší hlas ako bezdetná
Rodina, ktorá má napríklad osem zdravých dobrých detí, by mala mať pri voľbách väčší hlas ako rodina bezdetná. V parlamente to dnes vyhlásil poslanec za KDH Jozef Mikloško s tým, že tých osem detí bude v dospelosti svojimi odvodmi prispievať na druhých. "Bol som nedávno na Orave a videl som, že naš...
Porsche prudko zvyšuje celosvetový predaj luxusných áut, hitom je Macan
Záujem o automobily Porsche a ich predaj vo svete prudko stúpajú. Ťaží z toho aj závod Volkswagenu v Bratislave. Automobilka Porsche vďaka malému terénnemu vozidlu Macan prudko zvýšila odbyt svojej produkcie aj v apríli. Informuje o tom DPA. Počet predaných vozidiel na celom svete vzrástol v apríl...
V Nepále bolo ďalšie silné zemetrasenie
Epicentrum zemetrasenia bolo v odľahlej nepálskej oblasti neďaleko čínskej hranice. Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,4 postihlo dnes Nepál, informovala americká geologická služba USGS. Otrasy spôsobili, že ľudia v hlavnom meste Káthmandu vybiehali z budov a bolo ich cítiť dokonca aj v indickej met...