Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Voľby 2023 Politika
24. september 2023

Pred voľbami v regiónoch

Máme iné problémy ako politici v Bratislave. Sme príliš ďaleko, aby to pochopili

V konzervatívnych regiónoch na Orave, Spiši, v Šariši a na Zemplíne sme sa boli pozrieť, aké tam vládnu predvolebné nálady.

Máme iné problémy ako politici v Bratislave. Sme príliš ďaleko, aby to pochopili
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

V konzervatívnych regiónoch na Orave, Spiši, v Šariši a na Zemplíne sme sa boli pozrieť, aké tam vládnu predvolebné nálady.

„My sa teraz rozhodujeme,“ reaguje skupinka chlapov stojacich pod veľkou sochou Panny Márie v podtatranskej obci Lendak, keď sa ich pýtame, či už sa rozhodli, koho budú 30. septembra voliť. Božia Matka však v tých chvíľach nie je ich hlavným „poradcom“. Skôr fľaša alkoholu, ktorú si podávajú a takto veselo trávia obednú prestávku. Chlapi, ktorých zamestnáva obec na verejné práce, doobeda upratovali cintorín.

„Poviem vám tak, nie sme rozhodnutí, lebo všetci sa len hádajú,“ hovorí nám jeden z nich v goralčine zmiešanej s vodkou, kvôli čomu len ťažko rozumieme.

„Ja verím päťke,“ skočí mu do toho druhý, potácajúc sa k nám a ukazujúc päť prstov, čím naznačuje, že OĽaNO má uňho istý hlas.

„Ale niéé,“ oponuje mu ďalší z chlapov. „Radšej kresťanskú stranu. Len nie Fica, toho ak by som chytil pod krk, tak...“ Pre zlú zrozumiteľnosť slov sme sa už zvyšok nedozvedeli.

Centrum goralskej obce Lendak. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

„Dopite,“ núka nám zvyšok vodky, no zdvorilo odmietame.

Bol by to ostrý začiatok našej reportážnej cesty po regiónoch. Už i tak sme si vybrali tvrdý štart v podobe tejto hrdej rázovitej goralskej obce, kde v minulosti nepochodili ani komunisti, keď tu chceli zriadiť družstvo. Tunajší obyvatelia sa nepodvolili a svoju pôdu si nedali.

Kresťanské hodnoty sa tu prejavovali aj vo voľbách po páde režimu, ľudia tu volili najmä KDH alebo SDKÚ. Mečiar ani Fico nemali šancu. Koho budú dnes voliť v tomto konzervatívnom regióne?

Pomôže len Duch Svätý

Presúvame sa kúsok ďalej ku kostolom. Sú dva vedľa seba. Kostol sv. Mikuláša totiž pre päťtisícovú silno veriacu obec kapacitne nestačil, a tak tu pred piatimi rokmi postavili nový Kostol sv. Jána Krstiteľa. Je v ňom práve vyložená Sviatosť oltárna.

Pokloniť a pomodliť sa bola aj pani Mária. Aj jej sa pýtame na blížiace sa voľby. „Akurát som sa modlila a prosila Ducha Svätého, aby mi pomohol správne sa rozhodnúť, lebo je to katastrofa,“ vraví 73-ročná dôchodkyňa. „Veď tie televízne noviny sa nedajú ani pozerať. My starší to už radšej ani nesledujeme.“

Spolieha sa, že jej s volebným výberom pomôžu vnúčatá, ktoré vraj majú lepší prehľad. „No Fica určite nie, nerozumiem, prečo ho iní dôchodcovia podporujú. Nepozerám veľa televízor, no vravia, že ak by sa dostal k moci, vymôže prepustenie tým, ktorých zatvorili. Ale čo už my vieme.“

Ľudia sú podľa nej otrávení neustálymi hádkami politikov. „Radšej si zapnem Lux alebo Lumen a mám pokoj. Ťažko si vybrať, niekedy to bolo jednoduché, vedeli sme, koho voliť. No teraz je toľko tých letákov.“

Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Miestnych vraj najviac trápia vysoké ceny. Hoci sa dôchodky o niečo zvýšili, kvôli zdražovaniu je i tak náročné vyžiť. „Veľa ľudí tu, našťastie, ešte stále gazduje, a tak majú svoje vajíčka či zeleninku. Netušíme, čo nás čaká. Už len k tým voľbám poviem – Ježišku s Panenkou Máriou a Duchom Svätým, pomôžte nám!“

Z kostola vychádzajú ďalšie dve veriace dôchodkyne, ktoré boli na tichej poklone. „Ani Fica, ani Pellegriniho. Veď čo za tie roky spravili?“ hovorí nahnevane prvá z nich. „Bola som pred pár rokmi v nemocnici, nedali mi ani toaletný papier. Asi tak sa postarali o naše zdravotníctvo.“

„Nemám veľmi záruku v morálke politikov,“ vraví druhá. „No ak má niekto vieru v Boha, je tam aspoň ako taká nádej. Preto to dám znovu tým z KDH.“

V Lendaku dominovali v minulých voľbách OĽaNO (32 percent) a KDH (22 percent). To, že sa zrejme veľa meniť nebude ani po tri a pol roku, potvrdzujú aj dvaja chlapi na voze.

Foto: Postoj/Juraj Brezáni

„Jednoznačne pána Matoviča,“ kričí na nás jeden z nich, zatiaľ čo povzbudzuje koňa ťahajúceho voz smerom vpred.

„Stále mu veríte?“ pýtame sa.

„Áno, verím. Lebo mafiánov pozatvára. Fico a Pellegrini, to sú zlodeji.“

Kým v Lendaku mali ľudia jasno a dávali to najavo, v ďalších mestách a obciach na Spiši, v Šariši, na krajnom Zemplíne a Orave nebolo vždy také jednoduché zistiť, čo si myslia ich obyvatelia. Viackrát sme sa stretli s obavami ľudí sa k voľbám čo i len vyjadriť. Akoby šlo o mimoriadne nepríjemnú tému, o ktorej sa radšej netreba rozprávať. Často nám ani anonymne nechceli povedať či naznačiť, komu odovzdajú hlas.

Hovorili sme s desiatkami bežných ľudí, starostami či znalcami miestnych pomerov – frustrácia, znechutenie a nedôvera asi najviac vyjadrujú ich postoj k aktuálnej politickej situácii.

Republika už nie je extrém, medzi Rómami boduje Matovič

V Kežmarku sa stretávame s Igorom Andrém, ktorý vedie neziskovú organizáciu Kežmarská platforma pre sociálne začlenenie, venuje sa práci s marginalizovanými rómskymi komunitami.

Vraví, že veľa ľudí je sklamaných z vlády, ktorá tu bola posledné tri roky. V tunajšom okrese malo OĽaNO v posledných voľbách viac ako tridsať percent. „Otázka je, kam sa jeho voliči presunú. Pravdepodobne do Hlasu, ktorý sa im zdá prijateľnejší,“ predpovedá André. „Nejakí sa zrejme vrátia k Smeru, lebo si povedia, že nech je, aký je, no za jeho vlády bol pokoj.“

André vníma, že strany ako Republika a SNS v tomto regióne majú silnú voličskú bázu. Mnohí stále dôverujú Milanovi Mazurekovi, ktorý pochádza odtiaľto. Tým, že sa politici z Republiky v posledných rokoch „rebrandli“ a chcú sa miernejším slovníkom legitimizovať medzi štandardnými stranami, podľa Andrého aj ľudia, ktorí pri nich predtým váhali, už majú pocit, že to nie sú extrémisti. „Mnohí tak stratili dôvod nevoliť ich.“

Problémové spolužitie s Rómami je tu naďalej veľkou témou a nedá sa pred tým zatvárať oči. Demograficky sa to postupne preklápa na ich stranu. „Ak niekto v kampani hovorí, že spraví poriadok v osadách, že zákon má platiť rovnako pre každého alebo že prvoradé sú povinnosti, a potom sa spýtate tunajších ľudí, tak vám nepovedia nič iné. Nepovažujú to za extrémizmus, ale za niečo, čo malo platiť už dávno,“ vysvetľuje.

Igor André, ktorý pracuje s marginalizovanými rómskymi komunitami. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Veľa Rómov podľa Andrého pracuje v miestnych fabrikách a niekde tvoria už aj polovicu zamestnancov. Potom je tu časť takých, ktorí robia načierno a sezónne, najmä v stavebníctve, a nemalá časť takých, ktorí nepracujú vôbec.

Potvrdzuje chýry o tom, že medzi samotnými Rómami je momentálne najpopulárnejší Igor Matovič. Veľa v prospech OĽaNO spravila kampaň ich rómskych kandidátov okolo Pollákovcov. Peter Pollák starší je medzi Rómami známy a má tam silné slovo.

„Celé leto poctivo chodili po osadách na východe. Rómom komunikovali najmä to, čo dostali za Matovičovej vlády, a porovnávali to s obdobím za Fica. Myslím, že to bola z ich strany dobrá stratégia. Rómovia totiž reálne pocítili nárast detských prídavkov a tí, čo pracujú, tak aj daňové bonusy. Zároveň im kandidáti OĽaNO hovorili, že Smer a jeho možní partneri sú protirómsky naladení.“

A ako v tunajšom regióne vnímajú progresívcov?

„Osobne si myslím, že tu nemajú veľa podporovateľov. Ľudia si ich spájajú najmä s ľudskoprávnymi návrhmi, ktoré chcú presadiť. To je pre nich neprijateľné,“ vysvetľuje André. „Nie je to tak, že by tu ľudia mali nenávisť voči homosexuálom. Veď aj tu žijú a ľudia ich registrujú. Prekáža im však, že by niekto mal LGBTI ideológiu natláčať deťom do škôl.“

Čítajte tiež

Fico má síce kauzy, ale dal dôchodok

„Biedne to ten štát vypátra, ale ozaj biedne,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora.

„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel.“

V politike podľa neho chýba ľudskosť a normálnosť. „Keď už v televízore vidím, ako počas debát vyťahujú všetky tie grafy a tabuľky, tak, Pane Bože... Je to fakt bieda, nebaví ma to.“

Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?

„Ten Pellegrini je taký ľudskejší. Ani Fico nerozpráva zle. Ale mladí majú iné názory. No ak sa aj teraz pospája päť-šesť strán, nebude to na dlho. Toten nechce ísť s tým, tamten s hentým...“ mávne rukou. V rozhovore sa mu už ani nechce pokračovať a radšej sa vracia k hrabaniu sena.

Dcéra, asi štyridsiatnička, pracuje v neďalekej Starej Ľubovni. Tvrdí, že jej rovesníci v práci ani voliť nepôjdu. Všetkých považujú za jednu bandu. Ona nesúhlasí, do urny určite svoj hlas vloží. „Treba, aby človek mohol kritizovať,“ dodáva so smutným úsmevom.

Foto: Postoj/Juraj Brezáni

V Sabinove na námestí sa prihovárame mladej matke dvoch detí. Pracuje ako učiteľka. Tvrdí, že zvýšenie podpory rodín za posledné obdobie je citeľné.

„Ešte nie som rozhodnutá, koho budem voliť. Chcem využiť volebnú kalkulačku, uvidím, čo mi z toho vyjde. Zatiaľ sa prikláňam ku KDH, páči sa mi, že hovoria o rodinách. Napríklad navrhujú deň voľna pre matky, aby sa mohli viac venovať deťom. Aj Pellegrini sa mi celkom pozdáva, no tam som opatrná.“

Z vecí, ktoré trápia miestnych ľudí, zdôrazňuje najmä problém s Rómami. Ľudia z majority sa podľa nej často cítia ukrivdení, keď vidia, ako dostávajú niečo zadarmo, zatiaľ čo oni si za to musia platiť. „Pracujem v školstve a vidím to tiež. Tu u nás to zohráva veľkú úlohu pri rozhodovaní.“

Sabinovčan si prezerá plagáty KDH v centre mesta. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

„U mňa stále Fico. Nikdy ma nesklamal,“ konštatuje starší pán na bicykli, ktorý si práve obzeral volebné plagáty.

Neprekážajú mu pri predsedovi Smeru všetky kauzy, ktoré sa okolo neho nakopili? „Kauzy možno má, no on jediný mi dal dôchodok. Fandím mu.“

Cez leto sa bol pozrieť aj na míting Hlasu. Peter Pellegrini ho vraj prekvapil. „Bol dobrý, iný ako v televízii.“

„Syn aj zaťovia majú iné názory. Keď im poviem, koho chcem voliť, tak už lietajú ostré slová,“  vraví so smiechom. „Oni skôr začínajú pozerať na toho Šimečku. Ja ho neznášam, lebo ho riadi jeho otec. On nevie nič, otec ho ovplyvňuje.“

Nepáči sa mu ani Matovič, pretože hoci hlási zvýšenie dôchodkov, nepovie, ako vysoko narástli ceny v obchodoch. „Teraz, keď ho tam bili, tak som myslel, že ho vytiahnu z auta a niekde na strom zavesia. Politik by mal byť uvedomelý.“

Kampaň bola nudná

Michal Frank je dlhoročným prešovským novinárom. Stretávame sa s ním v kaviarni v centre krajského mesta.

Ako novinár je trochu sklamaný z kampane strán v regióne. „Čakal som, že to bude zaujímavá letná kampaň. Trochu som sa ako pozorovateľ nudil.“

Frank predpokladá vo voľbách vysokú účasť napriek zlej nálade, ktorú medzi miestnymi obyvateľmi cíti. „Smer a PS sú favoriti na víťazstvo, no stále je tu veľká časť ľudí, ktorá nechce voliť ani jedného z nich. Myslím, že mnohí sa rozhodnú na poslednú chvíľu.“

Frank bol ako novinár nedávno na mítingoch oboch strán, ktoré zorganizovali v Prešove. „Obe sa zhodli v tom, že súperia najmä medzi sebou navzájom. Ostatné strany takmer nespomínali,“ opisuje svoje dojmy. „Prekvapilo ma, že na akciu Smeru prišlo aj viacero mladších ľudí. Neplatí klišé, že tam chodia iba dôchodcovia.“

Smer mal podľa jeho slov podujatie dramaturgicky veľmi dobre vyskladané. Bola to šou podobná tým z 90. rokov. Pomedzi úderné dvojminútové prejavy niekoľkých predstaviteľov hrala hudba a na záver vyvrcholila akcia vystúpením Fica. Prišlo tam približne päťsto ľudí.

Fico podľa neho berie hlasy aj z extrému, ľudia mu tlieskali, keď v prejave použil proruské naratívy. „Celkovo sa tu atmosféra voči Ukrajincom zhoršuje. Pozorujem to už dlhšie. Ľudia ľahko prijímajú šírenie strachu od politikov.“

Novinár Michal Frank. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Progresívci zvolili v Prešove, tak ako aj inde, formu diskusie, na ktorú prišla odhadom stovka záujemcov. „PS je možno v menších mestách a obciach nášho regiónu dosť neobľúbené, no v samotnom Prešove podľa mňa uhrajú veľmi slušný výsledok. Myslím, že je tu dosť voličov, ktorí ich budú voliť, hoci by privítali radšej niečo pravicovejšie a umiernenejšie.“

Aj Frank potvrdzuje, že sklamanie z Matovičovej a Hegerovej vlády je výrazné. Prekvapilo ho, že hoci má Hlas viacero starostov či primátorov, ktorí boli predtým v Smere, zatiaľ sa to takmer vôbec neodráža na ich sile.

A čo tunajší župan a predseda KDH Milan Majerský? Jeho nedávny výrok o pliage podľa Franka miestnymi veľmi nezatriasol. „Ako župan je umiernený, nie príliš extravagantný, čo hrá v jeho prospech. No je slabý rétor. Mal do diskusií radšej posielať Františka Mikloška.“

Čítajte tiež

Nič tu nie je, pravdu Fico povedal

V roku 2020 tu valcoval v parlamentných voľbách Smer, ojedinele ho predbehla SNS, Sme rodina či kotlebovci. Od Bidoviec za Košičami až po hraničnú Ubľu si všímame aj politické bilbordy. Nezbadáme favorizované Progresívne Slovensko ani Modrých. Čím ďalej sme od Košíc, tým viac dominuje Smer, Hlas, Sme rodina, Republika či ĽSNS.

Inzercia

Za Sninou mierime do Stakčína, kde žije okolo dva a pol tisíc ľudí. V centre obce stretávame 70-ročnú vdovu Annu, ktorá si ide kúpiť pracovné rukavice. Koho bude voliť? Jednoznačne Smer.

„Je to hlúpe na celom svete, ale Slovensko je malé a tu je najväčší bordel aj hanba,“ zdôvodňuje, prečo treba ísť voliť. Smer volí už roky. „Hocičo bolo, rozkrádali, ale ľudia mali robotu,“ hovorí a nostalgicky zaspomína aj na komunistov, keď bolo všetko lacnejšie. Za drahšie potraviny viní Matoviča.

Podľa troch rôznych kostolov je jasné, že v obci žijú rímskokatolíci, gréckokatolíci aj pravoslávni. Aj Anna je veriaca, na hrudi nosí zlatý krížik.

Zbadá dve kamarátky a po rusínsky zavolá, aby sa tiež prišli porozprávať. Voliť chcú takisto Smer. Posťažujú sa, že o dôchodcov sa nikto nezaujíma a všetko je drahé. Obe sú presvedčené, že Fico by sa postaral.  

Zaujíma nás, či sa ich nedotklo, čo kedysi vyhlásil – že na východe nič nie je. „Nič tu nie je, to pravdu povedal,“ dozvieme sa. Nevinia ho ani za to, že to mohol počas svojho 12-ročného vládnutia napraviť.

„A nieže nás budete fotiť,“ upozornia na odchode s úsmevom.

Kotleba mu pripomínal Hitlera, prešiel k Republike

Pred obecným úradom postáva 57-ročný Marián v pracovnom oblečení, počas pauzy fajčí. Marián bude voliť Republiku: „Treba spraviť v štáte poriadok,“ vysvetľuje a dodáva, že k tomu bude treba aj ďalšie strany – SNS a Smer.

„Matoviča vidíme, čo robí, je to hlupák, Progresívne Slovensko je všetko Amerika.“ Pellegrini ho sklamal, lebo „hrá na tri boky“, šéf KDH je podľa neho „normálny človek“.

Marián chodí voliť už roky, voľakedy veril mečiarovcom, naposledy hodil svoj hlas kotlebovcom. Jeho menovec Kotleba sa mu však prestal páčiť, ku koncu mu pripomínal Hitlera a nepáčili sa mu ani jeho uniformy.  

Marián zo Stakčína bude voliť Republiku. Foto: Postoj/Jana Holubčíková

Marián pritom nemá s miestnymi Rómami problém, tí sú podľa neho „dobrí“, hnevá sa na tých cudzích z Trebišova či Vranova, ktorí „po nociach vyberajú z dvorov“.

Súhlasí s návrhom Republiky, aby Slovensko vystúpilo z NATO? „V NATO môžeme byť, ale odtiaľ-potiaľ.“ S podporou Ukrajiny má však problém, nepáči sa mu napríklad, že Slovensko jej dodalo stíhačky.

Kritizuje vysoké ceny, z platu 600 eur v čistom sa podľa neho vyžiť nedá ani chodiť na dovolenky. Súhlasí s jednou fotkou a potom už odchádza za pracovnými povinnosťami.

Len štyri autobusové spoje a na ulici tma

Obec Jalová vyhľadávajú turisti pre drevený gréckokatolícky Chrám svätého Juraja z 18. storočia.

„Mám z toho miš-maš. Každý sľubuje, ale keď sú pri tom, každý sa na to vykašle. Len kradnú, cigánia a ľudí dávajú na vedľajšiu koľaj. A tu na východe nie je robota. Potraviny nemáme, nič nemáme. My sme odpísaní od sveta,“ vysvetľuje nám v skratke svoju politickú nechuť dôchodca, ktorý viac nechce prezradiť, len to, že je Rusnák. Ešte sa rozhoduje, či vôbec pôjde voliť.

Do obce, kde žije doslova hŕstka ľudí – okolo 60, prichádza autobus štyrikrát za deň. Posťažuje sa nám, že už dlhé mesiace im kvôli nedostatku peňazí večer nezapínajú verejné osvetlenie.

Dominantou malej obce Jalová je drevený gréckokatolícky kostolík, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Foto: Postoj/Jana Holubčíková

Ficova strana má v týchto končinách podľa neho „koreň“ od Sniny až po Novú Sedlicu. „On príde, nasľubuje peniaze. Ale sami vidíte, čo sa robí.“

Je síce praktizujúci veriaci, ale KDH nie je strana pre neho. „Čo budem voliť KDH, keď sa k tomu nedostane?“

Lúči sa s nami tým, že voľby sa určite budú opakovať, lebo tie hlasy asi nevyjdú nikomu.

Vychádzame z Jalovej smerom na Kolonicu. Cestou v Stakčíne berieme stopárku – Ukrajinku. Zamierime teda najskôr do Uble k hraniciam.

Staršia dôchodkyňa z času na čas chodieva na Slovensko na nákupy. Hovorí, že v Zakarpatskej oblasti, kde žije, vojnu necítia, na sirény si už zvykli. Cez prázdnu hranicu v Ubli už prejde peši a za ňou si bude zas zháňať odvoz.

V Ubli vyhráva Smer

V Ubli, kde naposledy vyhral Smer pred OĽaNO a kotlebovcami, oslovíme Ukrajinca Ruslana, ktorý na dvore opravuje auto. Na Slovensku žije tri roky. Koho budú voliť ľudia z Uble? „Fica, koho iného. Im treba plyn,“ smeje sa Ruslan, ktorý by nevolil Fica ani Matoviča.

Pri obchode stojí prvovolič, 19-ročný Tomáš, voliť pôjde, ale 10 dní pred voľbami ešte netuší koho. „Dačo si vyberiem isto, ale teraz ani nemám prehľad,“ odpovedá s úsmevom. Priznáva, že z politikov mu nikto nie je sympatický, bude si voliť menšie zlo. Viac neprezradí.

V roku 2020 volilo Kotlebu vyše 11 percent obyvateľov Uble. Foto: Postoj/Jana Holubčíková

V Dúbrave s asi dvesto obyvateľmi pred troma rokmi nezvíťazil Smer, ale SNS. Dedina je vyprázdnená, máme šťastie len na auto s pečivom, ktoré prilákalo jednu obyvateľku. Päťdesiatnička sa smeje, že keď už nemajú obchod, aspoň im vozia každý deň chlieb.

Voľby sú podľa nej dôležité, aby „bola nejaká zmena“. „Fico bol 12 rokov a nič, všetko dopadlo, ako dopadlo. Ešte však neviem, koho budem voliť.“ Nevie si spomenúť, komu dala hlas naposledy, Fico, Matovič ani Kotleba to vraj isto neboli. Ako veriaca nikdy nerozmýšľala ani nad KDH. Do volieb si chce preštudovať letáky a poradiť sa s manželom, ktorý má „lepší prehľad“.

Sme od nich príliš ďaleko

V Kolonici naposledy vyhral Smer s veľkým náskokom pred OĽaNO. Miestna dôchodkyňa je takisto zhovorčivá. Pochádza zo západného Slovenska, na východ sa vydala.

„Sme príliš ďaleko od centier, aby si politici uvedomili, že aj tu žijú ľudia. Niektoré veci, ktoré sa vo veľkých mestách považujú za samozrejmosť, ako je vodovod, kanalizácia, infraštruktúra, tu ľuďom chýbajú,“ vysvetľuje.

Mladí podľa nej z týchto oblastí odchádzajú, keďže tu nemajú nielen komfort, ale ani pracovné príležitosti. „Ľudia potrebujú riešiť iné veci ako Bratislava,“ vysvetľuje a dodáva, že program Progresívneho Slovenska podľa nej východu pomôcť určite nemôže.

Z návštevy „ďalekého“ východu je zrejmé, že ľudí tu sužujú hlavne praktické problémy. Malým obciam v Poloninách chýba kanalizácia, plynofikácia, obchody, postupne sa vyľudňujú. Z oslovených ľudí tak cítiť najmä zatrpknutosť.

Na Orave dobre, no politiky málo

Nebyť bilbordov popri cestách, tak by Oravci na politikov aj zabudli. Aspoň teda niektorí.

Kampaň na Orave je mdlá a nezaujímavá. Funkčne najstarší primátor na Slovensku Ivan Šaško, ktorý už 38 rokov vedie mesto Tvrdošín, hovorí, že kampane politických strán nie je na Orave cítiť. Ľudia sa vraj o voľbách ani príliš nerozprávajú. Zväčša už stratili záujem. „Ľudia už toho majú plné zuby,“ vraví.

Pohľad na predvolebnú situáciu je z tvrdošínskej radnice jasný: na severe Slovenska cítiť apatiu. Aj záujem o voľby sa podľa primátora patrične znížil.

Šaško, ktorý bol v minulosti aj poslancom parlamentu za SNS, vraví, že v okolí Tvrdošína majú naďalej najlepšiu voličskú základňu strany Smer a Hlas. „Stále sa tu držia Fica, aj keď sa to rozdelilo.“

Primátor Tvrdošína Ivan Šaško. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

„Bolo za ich vlády lepšie, ako je teraz,“ vraví mladá mamička s dieťaťom na rukách. Politiku síce dôkladne nesleduje, lebo nechce riešiť „tieto politické somariny“, no trápia ju nemocnice či cesty na Orave. Bude voliť Smer alebo Hlas.

Na prvý pohľad sa zdá, že v regióne sú mnohí sklamaní z posledných troch rokov vládnutia OĽaNO. Hnutie Igora Matoviča má však na Orave stále pomerne veľký fanklub. Napriek tomu však OĽaNO už Oravu určite neovládne tak ako v roku 2020. Hnutie vtedy v regióne s prehľadom zvíťazilo.

Ak sčítame všetky tri oravské okresy, OĽaNO v nich získalo takmer 29 percent. Druhé skončilo KDH so ziskom 15,6 percenta hlasov a tretí Smer získal 14,3 percenta. Nasledovali kotlebovci a hnutie Borisa Kollára.

O progresívcoch síce nepočuť, no môžu prekvapiť

Primátor Šaško síce registruje stúpajúce preferencie PS, no v podstate nestretáva ľudí, ktorí by o tejto strane rozprávali. Určitú podporu progresívcom zrejme preukážu iba väčšie oravské mestá a tamojší mladí ľudia. PS pravdepodobne načrie aj do minulovolebného rezervoára OĽaNO.

Dôchodkyňa prechádzajúca Hviezdoslavovým námestím v Námestove vraví, že aj jej vnučka pôjde voliť. Spočiatku nechce prezradiť koho. Zrejme sa za to hanbí. „Je prvovolička, rozprávala som sa s ňou o voľbách. Ona má iné názory. Asi bude voliť mladých progresívnych ľudí,“ zaobalí staršia pani preferencie svojej vnučky.

„Povedala som jej, nech volí tak, aby sa jej deti nemuseli rozhodovať, či sú chlapec, alebo dievča,“ vraví s tým, že po debate jej vnučka prehodnotila, ktorý hárok v sobotu vloží do urny. Dôchodkyňa zároveň dodá, že spôsob života gejov a lesieb jej nevadí, problém má len s ideológiou, ktorú vraj progresívci pretláčajú.

Plagáty progresívcov. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

KDH má podľa nej na hornej Orave silnú podporu, no nie najsilnejšiu. „Každému vyhovuje niečo iné iné,“ hovorí s tým, že konkrétnu stranu, ktorej dá hlas, neprezradí. Pripomenie iba, že voliť bude na základe sympatií, a teda ľudí, ktorých pozná a dôveruje im.

Starosta obce Nižná potvrdzuje, že oravskí voliči zostávajú konzervatívni a naklonení k jednotlivým ľuďom. Jaroslav Rosina si je istý, že voliči pôjdu aj v týchto voľbách prioritne po krúžkoch.

„Ľudia nebudú vymýšľať s nejakými novými stranami, pôjdu po tých klasických,“ dodáva Rosina, ktorý si síce želá, aby sa KDH dostalo do parlamentu, no vo viacerých veciach kresťanských demokratov kritizuje.

Ako predsedu KDH by radšej videl Igora Janckulíka než Milana Majerského. Vraj by to mohlo hnutiu pomôcť získať lepší výsledok. „Lebo najviac voličov je odtiaľto a Igor tu má dobré meno,“ vraví Rosina. „Strana podľa svojho šéfa aj vyzerá…“

Bilbord Smeru v smere na Liptov. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Starosta Nižnej, ktorý je zároveň žilinským župným poslancom, vysvetľuje, že podľa viacerých ľudí na Orave je Smer konzervatívnejší ako KDH. „Lebo oni ozaj z niektorých vecí nikdy neuhli. Síce kopec vecí nesplnili, ale neuhli.“

Na Orave môže prekvapiť aj SNS, ktorá zrejme dokáže ukrojiť niečo zo zisku Republiky či ĽSNS.

„Na Slovákovi môžeš aj orať, on sa prispôsobí. V tom sme my Slovania dobrí, že si zvykneme na ťažšiu dobu. Vieme sa prispôsobiť,“ vraví Rosina a pripomína krízy, ktorým krajina musí čeliť.

Podľa starostu zohrá vo voľbách svoju rolu aj geopolitika, o ktorú sa vraj miestni zaujímajú. Pripomína tiež, že na Orave sa vždy volilo proti niekomu. Teraz to bude proti „tým, čo sú tam teraz“. Myslel bývalú vládnu koalíciu okolo Matoviča a Hegera a tiež úradnícku vládu, ktorú väčšina ľudí spája s Progresívnym Slovenskom na základe toho, že kabinet Ľudovíta Ódora vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová.

Ceny potravín a bývania

V Dolnom Kubíne oproti gymnáziu Pavla Országha Hviezdoslava kráča dôchodkyňa, ktorá už má za sebou veľa volieb. Osemdesiatnička hovorí, že na rozhodnutie, koho vo voľbách podporí, má ešte čas. „Deň predtým stačí,“ vraví s tým, že ešte o tom nedokáže premýšľať, lebo je zatiaľ z politiky rozčúlená.

„Nejde to k lepšiemu,“ skonštatuje Dolnokubínčanka. Zakaždým podľa nej politici nasľubujú, no nič nesplnia.

Popri nej kráčala aj mladšia dáma, ktorá prezradí, že sa pred pár mesiacmi vrátila na Slovensko z Kanady, kde pracovala v štátnej správe. Je to práve fenomén oravského regiónu, že ľudia odtiaľto chodia vo veľkom pracovať do zahraničia.

Politickú situáciu na Slovensku spočiatku nechce komentovať. Tvrdí, že nemá názor, lebo jej chýba prehľad. Voliť nepôjde, lebo by nevedela koho. „Všetci sú frustrovaní.“

Rozhodnúť sa stačí deň pred voľbami, vraví dôchodkyňa v Dolnom Kubíne. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Za najväčšie problémy ľudí z dolnej Oravy považuje ceny potravín a bývania. „Na Slovensku je to veľmi drahé na to, aké sú tu príjmy,“ tvrdí.

Pri nástenke pred neďalekou synagógou v Kubíne sa zastaví manželský pár. Visí tam plagát SNS. „Ja som už rozhodnutý,“ vraví starší pán. Vlády posledných troch rokov hodnotí ako najhoršie v histórii Slovenska. „Nehovorím, že Fico bol ten najlepší,“ dodáva.

Do volieb ostáva ešte pár dní. Kampaň vrcholí a z atmosféry v regiónoch nie je ľahké zachytiť, do akej krajiny sa prebudíme prvého októbra. Je však možné, že zloženie parlamentu bude pestré, keďže solídnu podporu v nich má hneď viacero strán.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.