Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. september 2023, 06:52

Francúzsko neprijme migrantov z talianskeho ostrova Lampedusa

Paríž navrhol Rímu, že namiesto prijatia migrantov pomôže s ich navrátením do krajín, s ktorými Francúzsko udržiava dobré diplomatické vzťahy, napríklad do Pobrežia Slonoviny či Senegalu.

Francúzsko neprijme migrantov, ktorí masovo prichádzajú na taliansky otrov Lampedusa, oznámil francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin. Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) dorazilo na Lampedusu v priebehu minulého týždňa približne 8500 ľudí na takmer 200 plavidlách.

Podľa Darmanina Paríž navrhol Rímu, že namiesto prijatia migrantov pomôže s ich navrátením do krajín, s ktorými Francúzsko udržiava dobré diplomatické vzťahy. Ako príklad uviedol Pobrežie Slonoviny a Senegal.

Taliansky premiérka Giorgia Meloniová predtým vyzvala európskych partnerov, aby prevzali väčšiu časť zodpovednosti za migrantov prichádzajúcich do Európy. Počet ľudí, ktorí v posledných dňoch dorazili na taliansku Lampedusu, je väčší ako populácia tohto malého ostrova ležiaceho medzi Sicíliou a Tuniskom.

V nedeľu ostrov osobne navštívila šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová, ktorá oznámila desaťbodový akčný plán na vyriešenie krízovej situácie. Väčšinu prichádzajúcich migrantov prevážajú z Lampedusy na Sicíliu alebo taliansku pevninu.

Do juhofrancúzskeho mesta Marseille tento týždeň pricestuje pápež František, ktorý bude zrejme vyzývať aj na väčšiu toleranciu voči migrantom. Vo francúzskom parlamente v súčasnosti prebiehajú spory medzi politickými stranami okolo návrhu zákona upravujúceho príchod nových migrantov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

24. november 2023, 21:21
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.