Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. september 2023, 06:39

Konflikt v Náhornom Karabachu

Azerbajdžan tvrdí, že ovládol desiatky arménskych pozícií

Azerbajdžan tvrdí, že ovládol desiatky arménskych pozícií

Ilustračné foto: TASR/AP

Arménski separatisti po vypuknutí ofenzívy vyzvali Baku na rokovania. Azerbajdžan však mierové rozhovory podmienil ich kapituláciou a rozpustením separatistickej vlády.

„Viac ako 60 bojových pozícií arménskych separatistických ozbrojených jednotiek je teraz pod kontrolou našich ozbrojených síl,“ povedal niekoľko hodín po spustení ofenzívy hovorca azerbajdžanského ministerstva obrany.

Baku včera spustilo v tomto spornom regióne pozemnú vojenskú „protiteroristickú“ operáciu, ktorej deklarovaným cieľom je „obnovenie ústavného poriadku“. Arménski separatisti po vypuknutí ofenzívy vyzvali Baku na rokovania. Azerbajdžan však mierové rozhovory podmienil ich kapituláciou a rozpustením separatistickej vlády.

Obe krajiny sa už desaťročia sporia o separatistický región Náhorný Karabach, ktorý je oficiálne súčasťou Azerbajdžanu, avšak od začiatku 90. rokov je pod kontrolou Arménov. Počas šesťtýždňovej vojny v roku 2020 Azerbajdžan znovu získal kontrolu nad niektorými karabašskými regiónmi a následne s Arménskom podpísal prímerie, ktoré sprostredkovalo Rusko.

Inzercia

Dnes treba vedieť

24. november 2023, 21:21
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.