Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. september 2023, 21:25

Exprezident Andrej Kiska

Zvábenie progresívcami prinesie Pyrrhovo víťazstvo a ústavnú väčšinu Smeru

Zvábenie progresívcami prinesie Pyrrhovo víťazstvo a ústavnú väčšinu Smeru

Andrej Kiska a Michal Šimečka. Foto: TASR/Martin Baumann a Jaroslav Novák

Bývalý prezident sa obáva, že PS vysaje voličov menších demokratických strán. Šimečka vraví, že jeho hnutie presviedča nerozhodnutých.

Bývalý prezident Andrej Kiska na sociálnej sieti v súvislosti s prieskumom agentúry NMS napísal, že sa obáva o výsledok volieb, a to napriek tomu, že je „večný optimista“. Podľa prieskumu by sa do parlamentu dostalo iba šesť strán – Smer, PS, Hlas, Republika, SNS a Sme rodina.

Kiska upozornil, že aj keď by progresívci nakoniec porazili Smer a voľby by vyhrali, nemuselo by to byť pre nich víťazstvom.

„Ak sa všetci my, ktorí zvažujeme Demokratov, SaS či KDH, necháme zvábiť vôňou porážky Smeru a víťazstva PS, tak sa nám veľmi ľahko môže stať, že to bude Pyrrhovo víťazstvo,“ varoval exprezident na sociálnej sieti.

„PS vysaje voličov menších demokratických strán a tie sa do parlamentu nedostanú. A Smer so ‚svojimi priateľmi‘ bez problémov získa nielen nadvládu v parlamente, ale veľmi ľahko aj ústavnú väčšinu. A to by bola pre našu krajinu skutočná tragédia,“ napísal Kiska, ktorý vo voľbách v roku 2020 iba tesne dostal Za ľudí do parlamentu. Neskôr stranu opustil.

Progresívne Slovensko sa dotiahlo na Smer napríklad v augustovom prieskume agentúry Median. V ostatných prieskumoch hnutie zostáva za Smerom.

Naberáme nerozhodnutých, argumentuje Šimečka

Líder progresívcov Michal Šimečka tvrdí, že PS je jedinou stranou, ktorá môže Roberta Fica vo voľbách poraziť a docieliť, že Smer nebude zostavovať vládu. „Lebo ak ju zostavovať bude, tak potom sú tie šance minimálne, že by ju nedal dokopy,“ vravel Šimečka vo štvrtok v debate televízie JOJ.

Šéf PS zároveň na sociálnej sieti písal o tom, ako exprezident presviedča ľudí, že netreba vo voľbách poraziť Smer. „Namiesto toho, aby sme radšej mobilizovali tie stovky tisíc nerozhodnutých, o ktorých ešte môžeme spoločne zabojovať?“ pýtal sa Šimečka. Kiska pritom v statuse písal o tom, že víťazstvo PS by bolo „parádou“. Varoval iba nad vysatím ostatných strán.

Šimečka v televízii argumentoval, že ostatným stranám PS voličov neberie. „Naberáme nerozhodnutých voličov, čo je presne to, čo potrebujeme, aby Robert Fico nezostavoval vládu,“ povedal líder PS s tým, že napríklad strane SaS už preferencie na úkor progresívcov neklesajú.

Približne štvrtina voličov, ktorí deklarovali, že pôjdu na konci septembra k urnám, uviedla, že ešte nie je rozhodnutá, komu dá svoj hlas. Spomedzi sympatizantov PS sa ešte nerozhodlo asi 10 percent.

Aj podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča môže byť víťazstvo Progresívneho Slovenska iba Pyrrhovým víťazstvom. „Tým, že PS vycucá všetky ostatné strany, tak môže byť z neho celkom zaujímavá opozícia, ale môže tu mať mafia ústavnú väčšinu,“ varoval Matovič cez týždeň v predvolebnej debate denníka Postoj.

Inzercia

„Takže si myslím, že jediná cesta, aby sa mafia nevrátila k moci, je nevoliť PS,“ dodal líder OĽaNO.

Šimečka zavázda, tvrdí Letanovská

Volebná líderka Demokratov Andrea Letanovská vyzvala v piatok Šimečku, aby nezavádzal svojich voličov. „Ficova porážka nebude o tom, či bude prvý, alebo druhý. Sedemdesiatšestka rozhoduje. To by ste vedeli, keby ste mali skúsenosti so slovenskou politikou,“ vyčítala Letanovská lídrovi PS na sociálnej sieti.

„Nie je nevyhnutné vyhrať voľby, ale spolu s ďalšími uhrať dobrý výsledok, aby mohla vzniknúť v parlamente demokratická väčšina,“ dodala líderka Demokratov.

Letanovská vyzvala progresívcov, aby verejnosti netvrdili, že ich víťazstvo stačí. „Naopak, nestačí. Bez viacerých demokratických strán to nepôjde,“ uviedla.

Okolo hranice zvoliteľnosti sa pohybujú viaceré strany. Riziko, že neprekročia päťpercentnú hranicu, hrozí najmä Demokratom, Aliancii a Modrým, Most-Hídu. Tieto strany sú v prieskumoch agentúry Focus a tiež v prieskumoch AKO vždy mimo parlamentu. Nahnuté to môže mať aj OĽaNO, ktoré ako koalícia s KÚ a Za ľudí potrebuje až sedem percent, a ohrozená je tiež účasť v parlamente pre KDH, Sme rodina či SaS. 

Šimečka s Dzurindom

Portál Topky.sk zverejnil fotografie zo stretnutia šéfa PS s lídrom Modrých, Most-Híd a expremiérom Mikulášom Dzurindom. Na stretnutí sa Šimečka okrem iného pýtal Dzurindu, či by Modrí uvažovali o odstúpení z volieb. Dzurinda však naďalej trvá na tom, že jeho strana sa nevzdá. Deklaroval to aj v rozhovore pre Postoj.

Dzurinda zároveň v rozhovore pre Denník N kritizoval Šimečku, že nevedie žiadne rozhovory s potencionálnymi partnermi po voľbách. Líder Modrých menovite spomenul KDH a SaS. Upozornil však, že progresívci v súčasnosti „nevedú žiadne rokovania“.

Šimečka tvrdí, že na rokovania bude čas až po voľbách. Zároveň však povedal, že o povolebnej stratégii bude jeho hnutie informovať už v septembri. Zatiaľ sa tak nestalo.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.