Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. jún 2023, 06:35

Zničenie Kachovskej priehrady

Voda z nádrže stále chladí Záporožskú jadrovú elektráreň, hovoria experti

Voda z nádrže stále chladí Záporožskú jadrovú elektráreň, hovoria experti

Foto: TASR/AP

Alternatívy, medzi ktoré patrí i veľká chladiaca nádrž vedľa samotnej elektrárne, môžu zabezpečiť potrebnú chladiacu vodu pre elektráreň na niekoľko mesiacov.

"Záporožská jadrová elektráreň pokračuje v čerpaní chladiacej vody z Kachovskej vodnej nádrže," uvádza sa vo vyhlásení Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Agentúra  odmieta tvrdenia prevádzkovateľa priehrady o tom, že už nemôže dodávať vodu.

Priehrada na juhu Ukrajiny sa nachádza na rieke Dneper. Tvorí nádrž, ktorá zabezpečuje chladiacu vodu pre Ruskom okupovanú jadrovú elektráreň Záporožie, vzdialenú približne 150 kilometrov proti prúdu rieky. Kachovskú nádrž od vlaňajška ovládajú Rusi, v utorok ju poškodila explózia. Z činu sa navzájom obviňujú Rusko i Ukrajina. 

"Propagandisti dlho tvrdili Rusom, že ukrajinské priehrady treba zničiť. Ruský poslanec považuje za samozrejmé, že Rusko priehradu vyhodilo do vzduchu a raduje sa z toho," upozorňuje Timothy Snyder, historik a expert na východnú Európu.

Expertov MAAE informovali, že elektráreň by mala byť schopná čerpať vodu z nádrže aj po tom, ako jej hladina klesne pod 12,7 metra. Agentúra uviedla, že preskúmanie zahŕňalo rozhovory s osobami, ktoré majú skúsenosti a odborné znalosti. "V týchto zložitých a náročných podmienkach to poskytuje ešte určitý čas pred prípadným prechodom na alternatívne dodávky vody," povedal šéf MAAE Rafael Grossi.

 

Alternatívy, medzi ktoré patrí i veľká chladiaca nádrž vedľa samotnej elektrárne, môžu zabezpečiť potrebnú chladiacu vodu pre elektráreň na niekoľko mesiacov. "Napriek tomu je všeobecná situácia v oblasti jadrovej bezpečnosti a ochrany naďalej veľmi neistá a potenciálne nebezpečná," dodal Grossi, ktorý sa do elektrárne chystá na budúci týždeň.

Zamestnanci elektrárne už zaviedli opatrenia na obmedzenie spotreby vody. "Používajú ju len na nevyhnutné činnosti súvisiace s jadrovou bezpečnosťou", uviedol Grossi.

Reaktory elektrárne už odstavili, no stále potrebujú chladiacu vodu, aby nedošlo k jadrovej katastrofe. Grossi opakovane vyzýva na ochranu tejto elektrárne, keďže v jej blízkosti došlo k ostreľovaniu a narušeniu jej kľúčových dodávok energie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 42 minútami

Počasie: Malá, miestami prechodne zväčšená oblačnosť. Výnimočne slabé zrážky. Ráno a predpoludním ojedinele hmla. Denná teplota 18 až 26 stupňov. Bezvetrie alebo slabý vietor. (shmú)

pred 12 hodinami

Pri Senici spadlo malé lietadlo, zahynuli pri tom dvaja ľudia. Podľa informácií teleízie Markíza sa tragédia stala pri mestskej časti Čáčov. Lietadlo vraj predvádzalo akrobatické manévre a pilot stratil kontrolu nad strojom. (tvnoviny.sk)
 

pred 12 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.