Istanbulský dohovor
Nie je záväzný pre Slovensko, vysvetľuje ministerstvo spravodlivosti
To, že Rada EÚ prijala Istanbulský dohovor, podľa ministerstva nemá žiadny piamy následok pre Slovensko. Ak by sa prijali zmeny v európskych právnych predpisoch, ich implementácii by predchádzali rokovania.
Prijatie Istanbulského dohovoru Radou Európskej únie nemá priamy okamžitý následok pre Slovensko. Ako ysvetlilo ministerstvo spravodlivosti, EÚ ho môže napĺňať v rámci oblastí, kde na ňu členské štáty preniesli právomoc. Ide o oblasti správy inštitúcií Únie a justičnej spolupráce v trestných veciach, azylu a zásady zákazu vrátenia a vyhostenia.
"Dohovor nie je záväzný pre Slovensko, pristúpila k nemu Európska únia, nie Slovenská republika," uviedol rezort. Ako doplnil, v oblastiach, v ktorých má EÚ právomoci, už teraz tvorí spoločnú politiku a právnu úpravu, teda smernice či nariadenia. "Zmeny po pristúpení by nastali iba v prípade, že platné EÚ predpisy sú s dohovorom v rozpore, čo nie je v zásade tá situácia," poznamenal.
Priamy následok pre Slovensko podľa ministerstva nie je. V prípade prijatia zmien v európskom aquis (právnych predpisoch), aby bol v súlade s dohovorom, by ich implementácii predchádzali rokovania.
"Ako príklad možno uviesť Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím, ku ktorému pristúpila EÚ aj Slovensko pred desiatimi rokmi, no dodnes nie je princíp primeraných úprav z dohovoru napríklad zahrnutý v antidiskriminačnej legislatíve EÚ, kde prebiehajú blokované technické rokovania celých desať rokov," načrtol rezort. Dodal, že vnútorná správa inštitúcií EÚ sa Slovenska vôbec nedotýka.

Ešte v roku 2020 Smer odmietol Istanbulský dohovor, teraz všetci jeho europoslanci hlasovali za. Podporili ho aj progresívci.
Ministerstvo poukázalo aj na deklaráciu zahrnutú v dokumentoch prijatých Radou EÚ, ktorá obmedzuje právomoci Únie v tejto oblasti. "Pristúpením Únie k dohovoru, pokiaľ ide o záležitosti, ktoré patria do jej výlučnej právomoci, nie je dotknutá právomoc členských štátov, pokiaľ ide o ratifikáciu, prijatie alebo schválenie dohovoru, v záležitostiach, ktoré patria do ich vnútroštátnych právomocí," citoval rezort.
Dohovor o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu je podľa ministerstva komplexná, štandardná medzinárodná zmluva, ktorú Rada Európy prijala na ochranu žien, mužov a detí pred násilím. Obsahuje návrhy opatrení pre zmluvné štáty od prevencie, podpory obetí, spolupráce orgánov a inštitúcií až po oblasť civilných a trestných konaní. Podpísalo a ratifikovalo ju 38 zo 46 krajín Rady Európy.
Istanbulský dohovor je prvým právne záväzným dohovorom o násilí páchanom na ženách v Európe. Predložili ho v roku 2011 a platnosť nadobudol v roku 2014. O otázke vstupu EÚ ako celku sa v Rade EÚ dlhodobo rokovalo. Proces bol zdĺhavý aj pre odpor niekoľkých členských štátov. V októbri 2021 Súdny dvor EÚ predložil stanovisko k ratifikačnému procesu a rozhodol, že EÚ môže byť súčasťou Istanbulského dohovoru aj napriek tomu, že niektoré členské krajiny dohovor nechcú ratifikovať.
Europarlament s tým súhlasil na májovom zasadnutí v Štrasburgu a minulý týždeň sa k nemu pripojila aj Rada EÚ. Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré dohovor neratifikovali.
Dnes treba vedieť
Prezidentka Zuzana Čaputová sa dnes o 15.00 stretne s predsedom Smeru Robertom Ficom, ktorému odovzdá poverenie na zostavenie vlády. Predtým bude mať o 14.00 vyhlásenie k výsledkom volieb.
Ukrajina rešpektuje voľbu Slovákov
Svetové agentúry poukazovali aj na to, že povolebná zmena môže ovplyvniť postoj Slovenska k vojenskej podpore Ukrajiny.
Duševné poruchy má o tretinu viac detí ako vlani, upozornil komisár pre deti
Fyzického násilia je na slovenských školách menej, zvýšil sa však výskyt šikany a kyberšikany.
Prigožinov syn sa zrejme pokúša prevziať Vagnerovu skupinu
Kroky Pavla Prigožina naznačujú, že niektorí vagnerovskí bojovníci majú záujem sústrediť sa okolo vodcu, ktorý je alternatívou ku Kremľu.
Pri včerajšom páde malého lietadla v Senici zomreli muži vo veku 52 a 19 rokov
Podľa svedkov udalosti lietadlo preletelo ponad obývané domy a vzápätí sa z nezistených príčin zrútilo v tesnej blízkosti oplotenia jedného z domov.
Šéfovia diplomacií štátov EÚ vrátane Slovenska sa stretnú v Kyjeve
Hlavnou témou rokovaní bude pokračujúca vojenská agresia Ruska proti Ukrajine. Stretnutie ministrov nebolo dopredu ohlásené z bezpečnostných dôvodov.
Nočné ostreľovanie Chersonskej oblasti si vyžiadalo jednu obeť a šesť zranených
Ruské sily podnikli za uplynulých 24 hodín celkovo 71 útokov na Chersonskú oblasť. Cielili na rezidenčné oblasti aj obchody a zdravotnícke zariadenia.
Šéf britskej diplomacie pricestuje na Falklandské ostrovy
Argentínska vláda v marci odstúpila od dohody o spolupráci s Britániou a vyzvala Londýn, aby viedol nové rokovania o nezávislosti Falklandských ostrovov.
V budove egyptskej polície vypukol požiar, zranenia utrpelo najmenej 38 ľudí
V roku 2022 zaznamenali v Egypte vyše 49 300 požiarov. Viedli k smrti 203 ľudí a k zraneniam ďalších 855 osôb.
Kresťanskodemokratické hnutie je v mnohých ohľadoch otravná strana s mnohými nemožnými predstaviteľmi. V najhorších obdobiach ponovembrových dejín Slovenska však toto hnutie hralo rolu „skaly v príboji“. To bude jeho misiou aj naďalej. Prečítajte si komentár Lukáša Krivošíka.