Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. jún 2023, 11:57

Predvolebné spájanie

Heger a Nicholsonová idú do volieb spoločne. Jablko má päť miest na kandidátke

Heger a Nicholsonová idú do volieb spoločne. Jablko má päť miest na kandidátke

Foto: Facebook/Eduard Heger

Bývalý premiér hovorí, že programy Demokratov a Jablka sa v mnohých oblastiach dopĺňajú a v mnohých majú prienik. Názov strany meniť nebudú a do volieb pôjdu ako Demokrati.

Strana Demokrati sa dohodla na predvolebnej spolupráci so stranou Jablko. Informovali o tom lídri strán Eduard Heger a Lucia Ďuriš Nicholsonová. 

Dohoda spočíva v spoločnej kandidátke, na ktorej bude mať Jablko posledných päť miest. Ďuriš Nicholsonová priznala, že jej strana požadovala 20 miest, no pristúpila na kompromis. 

Druhou požiadavkou bolo to, aby sa peniaze, ktoré Jablko vygeneruje a vloží na účet Demokratov, použili spätne na individuálnu kampaň jeho kandidátov. S touto podmienkou Hegerova strana súhlasila. 

Nie sme skúpi, hovorí Heger

Na otázku, prečo má Jablko len päť miest na kandidátke, Heger odpovedá, že ide o výsledok dohody. „Nebolo to o tom, že by sme boli skúpi. Nehľadajte za tým to, že my sme tlačili na jedno, dve alebo podobne. Bola to široká diskusia, rozprávali sme sa hlavne o programe,“ vysvetľuje.

Dodáva, že nemali problém ani s 20 miestami, ale diskutovali o tom, kde na kandidátke budú. Jablko chcelo, aby všetci jeho kandidáti boli pri sebe.

Podľa Ďuriš Nicholsonovej prišiel od Demokratov „medzikompromis“, aby mali posledné miesto a zvyšných 19 na rôznych miestach. „Pre nás bolo dôležité, aby sme zostali spolu. Preto sme nakoniec cúvli z 20 a povedali, že chceme posledných päť,“ doplnila europoslankyňa, ktorá počas tohto volebného obdobia odišla z SaS.

Bývalý premiér hovorí, že programy Demokratov a Jablka sa v mnohých oblastiach dopĺňajú a v mnohých majú prienik. Názov strany meniť nebudú a do volieb pôjdu ako Demokrati.

„Mali sme na stole len niekoľko možností, lebo PS a SaS skoro oznámili, že idú samostatne. Z našej strany ten žreb padol na Demokratov a rozhodli sme sa pre rokovania s nimi,“ uviedla Ďuriš Nicholsonová.

Kultúrno-etické témy zrejme otvárať nebudú

Lídri strán dostali aj otázku na možné nezhody pri kultúrno-etických témach. Ďuriš Nicholsonová hovorí, že vláda, ktorá vznikne po 30. septembri, bude mať iné problémy, ako sú napríklad interrupcie.

Inzercia

„Pre mňa sú registrované partnerstvá nie o tom, či sa to stane, ale kedy,“ zdôraznila s tým, že podľa nej sa pri tejto téme kladú zbytočné ideologické prekážky. „Ak sa na to pozrieme racionálne, tak určite nájdeme styčné body,“ doplnila.

Podľa Hegera jeho strana jasne deklarovala priority a svoj postup pri kultúrno-etických témach. Pri ohlásení svojho vzniku uviedli, že ich nebudú otvárať.

Podpredseda Demokratov Jaroslav Naď poukázal na prieskum, ktorý si dala strana urobiť medzi svojimi voličmi. Tvrdí, že 30 percent sa považuje za liberálov, 30 percent za konzervatívcov a 40 percent je stredových.

Na spájanie vyzývajú aj ďalšie strany

Naď tiež vyzval strany, ktoré sa pohybujú okolo jedného percenta, na to, aby zvážili, či budú pokračovať v „trieštení“ alebo sa spoja do jedného bloku.

Heger priamo neodpovedal na to, či ide o posledné spájanie. „Veríme, že kde je vôľa, tam je cesta. U nás tá vôľa je. Ale na to, aby tam bola cesta, musí byť vôľa na všetkých stranách,“ poznamenal.

Strana Demokrati sa v posledných prieskumoch agentúr AKO a Focus pohybovala okolo hranice troch percent. Jablko malo v májovom prieskume Focusu 0,1 percenta. 

Heger sa v posledných mesiacoch snažil o spojenie s KDH, ktoré sa napokon rozhodlo ísť do volieb samostatne. Nevyšla ani snaha o spájanie so stranou Mikuláša Dzurindu.

Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora. Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

Zo Sulíkovej reakcie sa javí, že komunikácia je autentická a jej obsah môže mať vo finále na SaS pomerne neblahé následky: už dlhšie tradované podozrenie, že SaS a najmä Jana Bittó Cigániková konajú až príliš často v zhode so záujmami Penty, zverejnené esemesky aj PR v médiách Penty týmto hmatateľne potvrdzujú. Lenže údajná tajná komunikácia nie je len Sulíkova, ale aj Matovičova kauza. Komentuje Martin Hanus.

pred 8 hodinami

„Porovnávať korupciu s LGBTI, nech pod touto skratkou myslíme čokoľvek, je nepatričné,“ hovorí líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá však podobne ako predseda KDH pokladá ideológiu LGBTI hnutia za nebezpečenstvo pre spoločnosť. Ako vníma, že niektorí členovia KÚ dali nakoniec prednosť KDH, za akých podmienok by dokázala spolupracovať s PS, ktoré vníma ako zlo, a čo hovorí na agresivitu v kampani OĽaNO?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.