Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. jún 2023, 12:28

Istanbulský dohovor

EÚ k nemu pristúpila, hoci niektoré štáty ako Slovensko ho stále neratifikovali

EÚ k nemu pristúpila, hoci niektoré štáty ako Slovensko ho stále neratifikovali

Foto: TASR/AP

Dohovor bude záväzný v záležitostiach, v ktorých má Únia právomoci. Môžu sa naň odvolávať napríklad zamestnanci európskych inštitúcií.

Členské krajiny Európskej únie (Rada EÚ) vo štvrtok rozhodli, že EÚ ako organizácia pristúpi k Dohovoru o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor). Švédske predsedníctvo v Rade EÚ zdôraznilo, že dokončenie tejto záležitosti bolo jeho veľkou prioritou.

Paulina Brandbergová, švédska ministerka pre rodovú rovnosť a pracovný život, zdôraznila, že Istanbulský dohovor je najprogresívnejší a najkomplexnejší dohovor o predchádzaní násiliu na ženách, domácemu násiliu a násiliu a útlaku na základe cti a boji proti nim. 

„Som hrdá na to, že švédske predsedníctvo doviedlo Radu EÚ k tomuto dôležitému rozhodnutiu,“ vyhlásila Švédka.

Dohovor bude záväzný v záležitostiach, v ktorých má Únia právomoci. „Týka sa to napríklad otázok azylu a justičnej spolupráce. Ďalej sa naň môžu odvolávať zamestnanci únijných inštitúcií,“ informoval na Twitteri Martin Dvořák, český minister pre európske záležitosti.

Istanbulský dohovor je prvým právne záväzným dohovorom o násilí páchanom na ženách v Európe. Vytvára medzinárodné štandardy v tejto oblasti a obsahuje ustanovenia o predchádzaní násiliu, efektívnom a rýchlom stíhaní a povinnosti poskytnúť útočisko obetiam.

Uznáva tiež, že násilie páchané na ženách je prejavom historicky nerovných mocenských vzťahov medzi ženami a mužmi.

Kritici dohovoru upozorňujú napríklad na to, že v dokumente sa termín „rod“ používa v zmysle sebaidentity jednotlivca. Obávajú sa, že na jeho základe sa v legislatíve či školstve bude presadzovať takzvaná gender ideológia.

Inzercia

 

Dohovor bol predložený v roku 2011 a platnosť nadobudol v roku 2014. O otázke vstupu EÚ ako celku sa v Rade EÚ dlhodobo rokuje. Proces bol zdĺhavý aj pre odpor niekoľkých členských štátov.

V októbri 2021 Súdny dvor EÚ predložil stanovisko k ratifikačnému procesu a rozhodol, že EÚ môže byť súčasťou Istanbulského dohovoru aj napriek tomu, že niektoré členské krajiny dohovor nechcú ratifikovať.

Europarlament s tým súhlasil na májovom zasadnutí v Štrasburgu a dnes sa k nemu pripojila aj Rada EÚ. Europoslanci v máji zároveň vyzvali členské štáty, aby bojovali proti dezinformáciám o dohovore.

Spomedzi štátov Únie dohovor stále neratifikovalo Bulharsko, Česko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko a Slovensko.

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

„Zajtra mám sedemdesiat rokov. Mal som pätnásť rokov, keď prišli Rusi v šesťdesiatom ôsmom. No zdá sa mi, akoby to ani vtedy nebolo také nepríjemné ako teraz. Samý bordel, bordel a bordel,“ vraví sklesnuto otec počas toho, ako s dcérou pracuje na poli. Zastavili sme sa pri nich blízko cesty na Zamagurí neďaleko Červeného Kláštora. Napriek marazmu je podľa neho potrebné ísť voliť. Koho si vyberie o pár dní on?

pred 8 hodinami
pred 9 hodinami

Zo Sulíkovej reakcie sa javí, že komunikácia je autentická a jej obsah môže mať vo finále na SaS pomerne neblahé následky: už dlhšie tradované podozrenie, že SaS a najmä Jana Bittó Cigániková konajú až príliš často v zhode so záujmami Penty, zverejnené esemesky aj PR v médiách Penty týmto hmatateľne potvrdzujú. Lenže údajná tajná komunikácia nie je len Sulíkova, ale aj Matovičova kauza. Komentuje Martin Hanus.

pred 10 hodinami

„Porovnávať korupciu s LGBTI, nech pod touto skratkou myslíme čokoľvek, je nepatričné,“ hovorí líderka Kresťanskej únie Anna Záborská, ktorá však podobne ako predseda KDH pokladá ideológiu LGBTI hnutia za nebezpečenstvo pre spoločnosť. Ako vníma, že niektorí členovia KÚ dali nakoniec prednosť KDH, za akých podmienok by dokázala spolupracovať s PS, ktoré vníma ako zlo, a čo hovorí na agresivitu v kampani OĽaNO?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.