Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. apríl 2016

MMF: Riziká ohrozujúce globálne finančné trhy sa v uplynulom polroku zvýšili

Obchodné modely mnohých finančných inštitútov stoja pred "veľkými výzvami". Banky z regiónu eurozóny musia urýchlene začať riešiť problém nahromadených zlých úverov.

Medzinárodný menový fond (MMF) má obavu o banky v priemyselných krajinách. Fond má tiež starosti ohľadom nárastu rizík ohrozujúcich finančné trhy po celom svete. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa MMF sa počas uplynulého polroka zvýšili riziká ohrozujúce globálne finančné trhy. Dôvodom sú ekonomické neistoty, pokles cien komodít a obavy týkajúce sa vývoja v Číne, uvádza sa v dnes zverejnenej správe MMF o finančnej stabilite.

Riziká sa zvýšili v priemyselných krajinách, zatiaľ čo v rozvíjajúcich sa štátoch zostali nezmenene vysoké. V priemyselných krajinách má MMF najväčšie starosti o bankový sektor. Obchodné modely mnohých finančných inštitútov stoja pred "veľkými výzvami". Ekonómovia fondu odhadujú, že na tieto inštitúty pripadá v súčasnosti približne 15 % všetkých bankových pohľadávok.

Experti konkrétne hovorili o situácii v eurozóne. Banky z regiónu musia urýchlene začať riešiť problém nahromadených zlých úverov. Krajiny eurozóny by okrem toho mali pokročiť pri zavedení bankovej únie a spoločnej ochrany vkladov.

Rozvíjajúce sa štáty sa musia viac zabezpečiť voči rizikám zvonka, uviedol MMF. Medzi iným by nízke ceny ropy po rokoch narastajúceho zadlženia mohli viesť k ochladeniu rastu, zhoršeniu úverových podmienok a kolísaniu kapitálových tokov.

Po výrazných turbulenciách na finančných trhoch na začiatku tohto roka sa situácia od februára upokojila. Rozhodujúcou otázkou však zostáva, či boli turbulencie prekonané, alebo či sa majú považovať za varovný signál, uviedol expert MMF pre finančné trhy Jose Vinals. "Myslím si, že pravdou je to druhé. Musíme urobiť viac, aby sme zabezpečili globálnu stabilitu." MMF požaduje mix štrukturálnych reforiem, štátnych stimulačných programov a ďalších reforiem finančných trhov. Samotná menová politika nedokáže vyriešiť problémy.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.