Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. marec 2023, 11:44

Penta otvorila novú nemocnicu na Boroch

Ponúka pacientom jednolôžkové izby s kúpeľňou aj vlastným lekárom

Ponúka pacientom jednolôžkové izby s kúpeľňou aj vlastným lekárom

Foto: TASR

Naplno by najnovšia slovenská nemocnica mala fungovať až na jeseň tohto roka. Finančnú skupinu Penta stála 250 miliónov eur. Návratnosť investície odhadujú na 30 rokov.

Zatiaľ čo štát stále váha, kedy a či vôbec začne z európskych peňazí stavať národnú nemocnicu Rázsochy, len v pár kilometrov vzdialenom bratislavskom Lamači vo štvrtok otvorili novú Nemocnicu Bory. Stalo sa tak po viac ako siedmich rokoch od začiatku celého projektu. Pre pandémiu došlo k dvojročnému odkladu.

Po Michalovciach ide v poradí o druhú vybudovanú nemocnicu siete Svet zdravia finančnej skupiny Penta a celkovo tretiu (po Nemocnici sv. Michala v Bratislave) novú nemocnicu vybudovanú počas 30-ročnej éry slovenskej samostatnosti. 

Prvé pracoviská novej 405-lôžkovej nemocnice uvedú do prevádzky v pondelok 3. apríla. Pôjde o špecializované nemocničné ambulancie, rádiologické oddelenie a pracovisko radiačnej onkológie. Naplno s operačnými sálami a urgentom by mala nemocnica fungovať až v septembri 2023. 

Budova Nemocnice Bory. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Foto: TASR/Michal Svítok

Vstupná hala Nemocnice Bory. Foto: TASR/Michal Svítok

Medzitým sa budú postupne po mesiacoch spúšťať ďalšie časti nemocnice. V máji sa rozbehne operačný program s hospitalizáciami a lôžkovou časťou, začiatkom júna majú Bory v pláne otvoriť pôrodnicu s neonatológiou. Pracovisko dialýzy a urgentu otvorí nemocnica až v septembri. Urgentný príjem má osobitný vstup pre sanitky a ďalší pre tých pacientov, ktorí prídu s ťažkosťami po vlastných.

Na vstup by mal stačiť preukaz poistenca

Zdravotná starostlivosť bude hradená z verejného zdravotného poistenia. Pacientom by mal na ošetrenie stačiť len zdravotný preukaz. Podľa generálneho riaditeľa nemocnice Ľuboša Lopatku nebude nemocnica robiť medzi poistencami žiadne rozdiely. 

Platí to aj v prípade poistencov štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne, s ktorou sa na zazmluvnení Bory nakoniec dohodli až v týždeň svojho otvorenia.

Centrálna chodba oddelenia lôžkovej časti Nemocnice Bory, z ktorej sa vchádza do jednotlivých izieb. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Izby v lôžkovej časti Nemocnice Bory. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Pacientom by tak za zdravotnú starostlivosť nemali byť účtované žiadne poplatky za ročné programy, ale ani za objednanie sa u špecialistu či na presný čas. To všetko patrí medzi štandard. Stačí sa len telefonicky či osobne objednať, čoskoro to bude možné aj online. Bez objednania nemá pacient garanciu, že ho na počkanie v daný deň aj vyšetria.

Spoplatnenou nadštandardnou službou je napríklad výber operatéra či pôrodníka.

Sprcha na každej izbe aj možnosť prenocovať sprievod pacienta

Päťposchodová budova nemocnice navrhnutá Holanďanmi stála Pentu 250 miliónov eur. Návratnosť investície odhaduje finančná skupina na 30 rokov. V podzemí nemocnice sa nachádzajú šatne a laboratóriá, na prízemí urgent s ambulanciami a jedálňou, v ktorej sa môžu stravovať aj návštevy. Prvé podlažie tvorí 15 operačných sál (jedna robotická) a pôrodnica.

Nachádza sa tu aj kaplnka sv. Martina, ktorú vysvätil bratislavský arcibiskum Stanislav Zvolenský koncom februrára. V spolupráci s farnosťou Bratislava-Lamač sú v kaplnke plánované pravidelné sväté omše.

Kaplnka sv. Martina v nemocnici Bory. Foto: Penta

Ďalšie poschodia nemocnice vypĺňajú lôžka. Väčšina izieb je jednolôžkových, dokopy ich je 281. Štandardom každej izby je samostatné sociálne zariadenie, televízia, internet, závesy, stolík i rozkladacie kreslo pre sprevádzajúcu osobu, ktorá môže v nemocnici aj prespať, ale za poplatok. Stravu pacientom donesú priamo do izby.

Lieky nepripraví sestra, ale robotický automat v centrálnej prípravovni liekov, aby sa zamedzovalo riziku podania nesprávneho lieku. Balíky liekov budú označené čiarovými kódmi daných pacientov. Sestry nebudú mať ani osobitné sesterské izby, ale bude ich možné nájsť vo vymedzenom priestore na chodbách jednotlivých oddelení.

Pôrodná izba na gynekológii. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Inkubátor pre predčasne narodené deti. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Potrubná pošta v nemocnici. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Nemocnica zavádza princíp jeden pacient - jeden lekár. Pre každého pacienta by mal byť tak počas jeho pobytu v nemocnici, a to od príchodu až po prepustenie, vyhradený vlastný lekár, ktorý zodpovedá za jeho liečbu.

Inzercia

Oddelenia majú tiež potrubnú poštu, ktorá slúži na presun vzoriek biologického materiálu do laboratórií, aby tak šetrili čas zdravotníkom. Po vyšetrení vzoriek sú výsledky digitálne posielané priamo lekárovi.

Čo sa týka rodičiek, každá izba určená pre ne počíta aj s jednou sprevádzajúcou osobou, za ktorú sa nebude priplácať. Za výber pôrodníka či pôrodnej asistentky však už áno. V pôrodnej izbe bude prebiehať aj pôrod, a v tej istej izbe sa po ňom postarajú aj o novorodenca.

Starostlivosť v 50 špecializáciách, ale nie v pediatrii a geriatrii

Bory by mali poskytovať zdravotnú starostlivosť vo viac ako 50 medicínskych špecializáciách. „Je to koncová a všeobecná nemocnica, takže sa bude starať o všetky typy pacientov,“ tvrdí generálny riaditeľ nemocnice Lopatka. Napriek tomu tu pacient nenájde psychiatriu, pediatriu ani oddelenie pre dlhodobo chorých.

Nemocnica ešte nemá ani jasné zaradenie v rámci optimalizácie siete, ktorej predbežné rozdelenie ministerstvo zdravotníctva predstavilo koncom roka 2022. 

Rezort sa o nemocnici zmieňuje ako o zariadení, ktoré má ambíciu poskytovať komplexnú úroveň starostlivosti, teda podobne ako to bude pri fakultnej nemocnici v Trnave či Nitre. Zároveň registruje cieľ Borov robiť aj také medicínske výkony, aké by sa mali prednostne vykonávať v Banskej Bystrici či v univerzitných nemocniciach v Bratislave a v Košiciach. Presne tak si to predstavuje aj finančná skupina.

V nemocnici sa chcú zamerať najmä na kardiológiu a onkológiu, ktoré pritom už v Bratislave riešia špecializované národné ústavy.

Interiér čakárne a recepcie. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Samoobslužný digitálny kiosk, ktorý vydáva poradové čísla, ak ste už objednaný na presný termín. Prináša do nemocnice systém ako v Klientskych centrách. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Triáž na urgentnom príjme. Pacienti dostanú po vstupe náramky podľa urgentnosti zdravotného stavu. Podľa toho tiež vedia, ako dlho budú čakať na vyšetrenie. Pri bezprostrednom ohrození života sa nečaká, pri neurgentnom stave môžu však ľudia stráviť na urgente aj štyri hodiny. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Priestory urgentného príjmu. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Medzi prvými budú v apríli fungovať ambulancie anestéziológie a intenzívnej medicíny, vnútorného lekárstva, neurochirurgie, hematológie, diabetológie, gastroentrológie či gynekológie a pôrodníctva. Taktiež ambulancie radiačnej a klinickej onkológie a v prevádzke bude aj chirurgická, ortopedická, urologická a reumatologická ambulancia. Pacienti tu okrem iných nájdu aj očného, nosno-ušno-krčného lekára či fyzioterapeutov.

Medicínsky riaditeľ nemocnice Róbert Hill pre TASR povedal, že ambulancie budú primárne určené pre pacientov liečených v zariadení na Boroch, napríklad na ich vstupné vyšetrenia a následné kontroly, ale využívať ich vraj budú môcť aj iní. Napríklad tí, ktorých sem nasmeroval iný lekár špecialista, výmenný lístok od všeobecného lekára stačiť nebude.

Pre úplne nových pacientov má byť vyhradená „istá kapacita“. Aká veľká bude, nateraz nevedel povedať. Zatiaľ nie je zrejmé ani to, konkrétne ktorých ambulancií by sa to malo týkať.

Zámerom nemocnice je však vykonať 350-tisíc ambulantných vyšetrení, 35-tisíc hospitalizácií a 3500 pôrodov za rok.

Počítajú s 1200 zdravotníkmi

Zo začiatku bude v nemocnici pracovať 500 pracovníkov. Podľa generálneho riaditeľa Lopatku je to zatiaľ presne toľko, koľko aj potrebujú. Podľa hovorcu siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare Tomáša Kráľa s blížiacim sa termínom otvorenia evidujú aj vyšší počet uchádzačov. 

„Ani zďaleka však nejde iba o zamestnancov UNB, naopak, hlásia sa lekári a sestry z celého Slovenska a zo zahraničia,“ tvrdil začiatkom februára hovorca súkromných nemocníc Penty. Už vyše stovka ľudí prišla zo zahraničia, a nejde len o Slovákov, ale i Čechov, Srbov či Ukrajincov.

Detská jednotka intenzívnej starostlivosti. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Operačná sála. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Nábor personálu však potrvá až do roku 2024 a nemocnica plánuje mať v plnej prevádzke až 1500 zamestnancov – 330 lekárov, 440 sestier a 470 ostatných zdravotníckych pracovníkov. Bory nechcú podľa Kráľa zdravotníkov preplácať, ale skôr im priniesť lepšie pracovné prostredie, modernejší manažment pacienta i možnosti kariérneho rastu.

Do nemocnice sa presťahuje aj Centrum intervenčnej neurorádiológie a endovaskulárnej liečby (CINRE) z bratislavskej Petržalky, ktoré realizuje široké spektrum činností na poli diagnostiky a komplexnej intervenčnej rádiologickej liečby od neurologických po kardiologické diagnózy.

Bory majú tiež v pláne spolupracovať s akademickým sektorom a vzdelávať medikov, na čo v jej priestoroch vyčlenili aj výučbovú operačnú sálu. Už v roku 2022 nemocnica podpísala s Bratislavským samosprávnym krajom a Slovenskou zdravotníckou univerzitou memorandum s cieľom vybudovať v tesnej blízkosti novej
nemocnice zdravotnícky kampus. Penta zároveň prehlasuje, že rokuje aj s inými lekárskymi fakultami na Slovensku a v Česku.

Dnes treba vedieť

pred 40 minútami

Americké stíhačky v nedeľu vzlietli k malému lietadlu, ktoré narušilo vzdušný priestor nad Washingtonom. Stroj neskôr havaroval v štáte Virginia. Predstaviteľ amerických úradov uviedol, že havária Cessny nebola spôsobená stíhačkami. (tasr)

pred hodinou

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače.“ (tasr)

pred 3 hodinami

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

pred 12 hodinami
pred 13 hodinami

Činohra SND má nové predstavenie, novú Timravu. Takmer desať rokov sa pritom hrá v SND Bál, hra, ktorá vznikla na motívy Timraviných próz. A aj nové predstavenie inšpirované jej dielom s názvom Deti sa zrejme udrží na scéne dlho, lebo prináša veľké témy v drobných ľudských drámach. Tak ako to Timrava vedela. Navyše v predstavení hrá špička činoherného súboru. Je to komorné, intímne, silné. Píše Eva Čobejová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.