Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. marec 2023, 18:20

Nájomné bývanie

Prvé podporované byty by mohli byť k dispozícii v lete, tvrdí minister Krajniak

Prvé podporované byty by mohli byť k dispozícii v lete, tvrdí minister Krajniak

Foto TASR

Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania už eviduje viac ako 15-tisíc záujemcov.

Prvé byty by sa do systému štátom podporovaného nájomného bývania mohli dostať v lete tohto roka. Všetky slovenské inštitúcie už prijali potrebné rozhodnutia a momentálne sa čaká na notifikáciu štátnej pomoci Európskou komisiou. V rámci štvrtkovej Hodiny otázok pre členov vlády v Národnej rade to avizoval dočasne poverený minister práce Milan Krajniak (Sme rodina), ktorý zastupoval dočasne povereného ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina).

V parlamente odpovedal na otázku nezaradeného poslanca Martina Čepčeka: „Vážený pán minister, záujem o nájomné bývanie je podľa prieskumov veľký – 80 percent populácie vo veku 17 – 45 rokov. V akom ste momentálne štádiu? Kedy sa občania dočkajú prvých bytov?“

Krajniak upozornil, že realizácia štátom podporovaného nájomného bývania je v gescii podpredsedu vlády Štefana Holého (Sme rodina), s ktorým o odpovedi komunikoval. Pripomenul, že 31. januára tohto roka schválila vláda návrh kritérií na výber investičných partnerov. Následne boli schválené a uzavreté zmluvy s prvými dvoma investormi – poisťovňou Kooperativa a rakúskou spoločnosťou WBG Wohnen und Bauen Gesellschaft.

„Celkovo tieto dve spoločnosti plánujú do systému štátom podporovaného nájomného bývania zaradiť približne 10-tisíc bytov,“ vyčíslil minister. Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) podľa neho eviduje už viac ako 15-tisíc záujemcov o nájomné byty.

V súčasnosti sa čaká na rozhodnutie eurokomisie. Ak rozhodne v štandardnom termíne, podľa ministra by v lete mohli byť podpísané konkrétne zmluvy s investormi buď o výstavbe nových, alebo zaradení už existujúcich bytov do systému.

„Pokiaľ EK rozhodne v tých termínoch, v akých bežne rozhoduje, tak niekedy koncom leta by prví občania v prípade, ak niektorá z týchto zatiaľ dvoch firiem do toho zaradí aj existujúce byty, mohli dostať kľúče od prvých bytov,“ avizoval.

Investori si podľa neho aktuálne spresňujú projekty, ktoré chcú buď kúpiť, alebo rozbehnúť. Pravdepodobne pôjde o kombináciu obidvoch možností. „Niekde to bude na zelenej lúke od začiatku, niekde už niekto začal realizovať výstavbu. Ale máme informácie aj o tom, že sú tu niektoré hotové nájomné byty, ktoré by mali byť zaradené v lete do tohto systému,“ dodal Krajniak.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 12 minútami

Priemerná nominálna mesačná mzda na Slovensku v 1. štvrťroku tohto roka dosiahla 1327 eur, medziročne sa tak zvýšila o 9,5 percenta alebo 115 eur. Napriek tomu však rast platov nestačil pokryť vysokú infláciu a reálne tak medziročne klesli o 4,9 percenta. (tasr)

pred hodinou

Americké stíhačky v nedeľu vzlietli k malému lietadlu, ktoré narušilo vzdušný priestor nad Washingtonom. Stroj neskôr havaroval v štáte Virginia. Predstaviteľ amerických úradov uviedol, že havária Cessny nebola spôsobená stíhačkami. (tasr)

pred 3 hodinami

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače.“ (tasr)

pred 4 hodinami

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.