Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. marec 2023, 15:50

Ak sa schváli novela zákona o rodnom čísle, SaS sa obráti na Ústavný súd

Návrh je podľa liberálov v rozpore s ústavou. Sú za zachovanie pôvodnej úpravy a nevidia dôvod na zmenu.

Ak sa definitívne schváli novela zákona o rodnom čísle, poslanci SaS chcú vyzvať prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby zákon vetovala. Chcú sa zároveň obrátiť aj na Ústavný súd a budú žiadať pozastavenie účinnosti zákona.

Poslanci SaS na stredajšej tlačovej konferencii vyzvali ľudí, ktorí sa o problematiku tranzície a transrodových ľudí zaujímajú, aby sa na nich obrátili s argumentmi pri príprave podania na Ústavný súd. „Zbierame si muníciu, aby sme boli silní pri ochrane práv zraniteľných našej spoločnosti,“ povedala poslankyňa Mária Kolíková (SaS).

Návrh je podľa nej v rozpore s ústavou. SaS je za zachovanie pôvodnej úpravy, nevidí dôvod na zmenu. Ak by sa mali diať zmeny, mali by prejsť podľa Kolíkovej riadnou diskusiou.

Poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) tvrdí, že návrh podmieňuje zmenu rodného čísla pre človeka, ktorý prešiel tranzíciou, genetickými testami. „Zabraňuje to úradnému dokončeniu tranzície. Zabraňuje to napríklad aj zmene mena,“ myslí si.

Podľa Ondreja Dostála (SaS) ide o typický návrh zákona, ktorý nikomu nepomáha, no bude škodiť tým, ktorí by to aj v tolerantnejšej spoločnosti mali ťažké. Ak si transrodová osoba nebude môcť pri zmene pohlavia zmeniť rodné číslo, bude ju to podľa Dostála vystavovať čudným otázkam.

Inzercia

Novela zákona o rodnom čísle z dielne OĽaNO a Sme rodina prešla do druhého čítania v utorok. V prípade zmeny pohlavia by sa podľa návrhu nemalo zmeniť rodné číslo. Má to byť možné len v prípade jeho nesprávneho určenia.

„Zmenou sa zabezpečuje, aby bolo možné zmeniť rodné číslo osoby pri nesprávne určenom pohlaví osoby na základe lekárskeho posudku, ktorý je potvrdením genetických výsledkov určenia skutočného biologického pohlavia,“ píše sa v návrhu novely.

Doteraz sa dalo rodné číslo zmeniť aj lekárskym posudkom, ktorý nebol bližšie špecifikovaný. Po novom by sa malo jasne určiť, čo posudok dokladuje. „Teda že zmena rodného čísla je možná, ak lekársky posudok preukazuje, že určené pohlavie nie je v súlade so skutočným genetickým pohlavím osoby,“ píše sa v dôvodovej správe.

Poslanci argumentujú snahou o posilnenie právnej istoty. Novela má spresniť nejednoznačnú legislatívu tak, aby sa v praxi zabezpečil ústavne konformný výklad pojmu pohlavie. Transrodovým osobám tak ani tranzícia, teda odstránenie pohlavných orgánov, nebude stačiť na zmenu pohlavia v úradných dokladoch. 

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

Slovenskí futbalisti nepostúpili do štvrťfinále na MS do 20 rokov v Argentíne. V osemfinále nestačili na Kolumbiu 1:5, keď favorit zaznamenal tri góly krátko po začiatku druhého polčasu. (tasr)

pred 10 hodinami

Pre potenciálnych voličov KDH je najkritickejšou otázkou, ako sa hnutie postaví k možnej povolebnej spolupráci s Hlasom a s PS. Formulácia odpovede je pre vedenie Milana Majerského výzvou už teraz. Voliči chcú vedieť, ako sa ich strana zachová. Hnutie by si v tejto veci malo premyslieť ucelenú komunikačnú stratégiu, lebo najhoršie sú rôzne náhodné a nekoordinované odpovede jeho jednotlivých predstaviteľov, podľa toho, čo im práve zíde na um. Aké sú teda možnosti KDH? Píše Lukáš Krivošík.

pred 11 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.