Vynútená diverzita Cien Akadémie
Ocenený najlepší film bude musieť od budúceho roka spĺňať menšinové kvóty
Zatiaľ čo filmy nominované v kategórii Najlepší film budú musieť spĺňať menšinové kvóty, popularita takzvaných Oscarov medzi Američanmi klesá.

Foto: Wikimedia.org
Tohtoročné udeľovanie Cien Akadémie (ľudovo „Oscarov“) bolo posledným ročníkom odovzdávania tohto prestížneho ocenenia, v ktorom filmy súťažiace o sošku Oscara v kategórii „Najlepší film“ nemusia spĺňať kvóty týkajúce sa počtu zástupcov menšín v samotnom filme a v produkčnom tíme.
Od roku 2024 budú platiť nové pravidlá nazvané „Aperture 2025“, ktorých cieľom je zvýšiť zastúpenie menšín v oceňovanej hollywoodskej produkcii.
Všetko sa to začalo na začiatku roka 2015, keď americká Akadémia filmových umení a vied zverejnila svoje nominácie na víťazov v jednotlivých kategóriách Cien Akadémie.
Všetkých 20 nominácií v hereckých kategóriách vtedy získali bieli herci. Viacerým skupinám sa to nepáčilo a na sociálnych sieťach sa začal šíriť dnes už zľudovený hashtag #OscarsSoWhite, teda „Oscary sú príliš biele“.
Tento trend sa znovu prebudil v roku 2016, keď Akadémia oznámila svoje nominácie na víťazov hereckých kategórií. Opäť boli všetci bieli. Po ďalšej vlne kritiky Akadémia oznámila, že sa postará o to, aby boli rozhodovacie orgány rasovo, etnicky a pohlavne rozmanitejšie.
V roku 2020 sa vedenie Akadémie pochválilo, že svoje plány splnilo na viac ako 100 percent. Nové zloženie rozhodovacích orgánov bolo zložené „zo 45 percent žien, 36 percent tvorili nedostatočne zastúpené etnické/rasové komunity a 49 percent tvorili medzinárodní členovia zo 68 krajín“.
Bez splnenia kvót nomináciu nezískajú
To však zjavne nestačilo a Akadémia sa rozhodla zamerať aj na samotné nominované filmy, nielen zloženie orgánov, ktoré rozhodujú o nomináciách. V septembri roku 2020 oznámila, že film, ktorý bude chcieť od roku 2024 získať sošku Oscara v kategórii „Najlepší film“, bude musieť spĺňať nové štandardy inklúzie.
Filmovým tvorcom Akadémia umožnila, aby si vybrali, ktorú z týchto podmienok chcú splniť: jedna z hlavných postáv alebo dôležitých vedľajších postáv musí pochádzať z „nedostatočne zastúpenej“ rasovej alebo etnickej skupiny; aspoň 30 percent všetkých hercov vo vedľajších úlohách musia byť zástupcovia „určitej nedostatočne zastúpenej skupiny“ alebo bude hlavná téma filmu venovaná „nedostatočne zastúpeným skupinám“.
Definične medzi nedostatočne zastúpené rasové alebo etnické skupiny patria Aziati, Hispánci, černosi, pôvodní obyvatelia Ameriky alebo Aljašky, zástupcovia blízkovýchodných alebo severoafrických národov alebo pôvodní obyvatelia ostrova Havaj, či iného ostrova v Tichom oceáne.
Medzi „nedostatočne zastúpené skupiny“, ktoré boli spomínané v druhej alebo tretej podmienke, patria ženy, rasové alebo etnické menšiny, LGBT ľudia alebo ľudia s postihnutím.
Kvóty sa týkajú aj produkčného tímu. Aspoň dva vedúce posty v kreatívnom procese musia byť obsadené ľuďmi patriacimi do „nedostatočne zastúpených skupín“. Šesť ďalších zástupcov menšín sa má objaviť medzi ostatnými produkčnými pracovníkmi (ale nie ako asistenti).
Tieto požiadavky sa budú od budúceho roka týkať iba kategórie „Najlepší film“, ďalších kategórií sa to nedotkne. Už v roku 2022 a 2023 museli tvorcovia k filmom priložiť formulár o „štandardoch inklúzie“, ale dodržať dané kvóty nebolo povinné.
Prenos odovzdávania Oscarov stráca popularitu
Zmeny prichádzajú počas toho, ako sa udeľovanie Cien Akadémie stáva medzi Američanmi menej a menej populárnym.
Tohtoročné odovzdávanie Oscarov si minulý týždeň pozrelo 18,7 milióna divákov. Oproti predošlému ročníku (počas ktorého herec Will Smith fyzicky napadol moderátora Chrisa Rocka) ide o 12-percentný nárast, no v porovnaní s historickými údajmi stále ide o nízke číslo a tohtoročné udeľovanie sa stalo tretím najmenej populárnym za celé obdobie, keď sa monitoruje sledovanosť.
Do roku 2018 nikdy počet divákov neklesol pod 30 miliónov a udeľovanie Oscarov bolo často druhým najsledovanejším americkým prenosom hneď po Super Bowle (finále tamojšej futbalovej ligy). Od roku 2018 sa však sledovanosť prepadla.
Najmenej populárnym ročníkom bolo udeľovanie v roku 2021, ktoré si pozrelo sotva 10 miliónov divákov. Nasledujúci ročník mal sledovanosť na úrovni 16,6 milióna divákov, čo síce predstavovalo oproti roku 2021 prudký nárast, ale stále išlo o druhý najslabší ročník v histórii meraní.
Pre porovnanie, najpopulárnejším prenosom odovzdávania Cien Akadémie bol ročník 1998, keď ocenenia ovládol filmový hit Titanic. Priamy prenos si vtedy pozrelo približne 55 miliónov divákov.