Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vojna na Ukrajine Šport
15. február 2023

Rusko a olympiáda

Šéf MOV spustil lavínu. V hre je úplný zákaz, bojkot aj Rusi v utečeneckom tíme

Slovenský olympijský a športový výbor momentálne účasť Rusov a Bielorusov pod neutrálnou vlajkou nezavrhuje. Tvrdí, že ide len o začiatok dlhej diskusie.

Šéf MOV spustil lavínu. V hre je úplný zákaz, bojkot aj Rusi v utečeneckom tíme

Športovci z Ruska štartovali na poslednej olympiáde v Pekingu pod neutrálnou vlajkou pre doping. Foto: TASR/AP

Ruská agresia na Ukrajine otvorila nové spory aj na poli športovom. Hlavnou témou týchto dní je možná účasť ruských a bieloruských športovcov na budúcoročnej letnej olympiáde v Paríži.

Veľkú polemiku spustili vyjadrenia šéfa Medzinárodného olympijského výboru Thomasa Bacha. Ten nedávno pripustil možnosť, že Rusi a Bielorusi by sa pod piatimi kruhmi mohli predstaviť.

Išlo o prekvapujúce slová, keďže od začiatku invázie väčšina športových federácií vylúčila ruských a bieloruských športovcov zo svojich súťaží. Bach naznačil, že športovci, ktorí nepodporujú inváziu, by mohli v Paríži štartovať pod neutrálnou vlajkou a bez hymny. Šéf výboru oznámil, že hľadá spôsoby, ako by sa niečo také mohlo uskutočniť.  

Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Neutrálna vlajka by pre Rusov nebola ničím novým. Od roku 2018 sa na letných a zimných hrách neobjavila ruská vlajka ani nezaznela hymna. Dôvodom bol systematický a štátom riadený doping.  

Úplný zákaz 

Slová šéfa Medzinárodného olympijského výboru vyvolali obrovskú vlnu nevôle. Najväčšia kritika prišla z Kyjeva. Olympijský šampión v boxe Vladimir Kličko varoval Bacha, že ak povolí Rusom súťažiť, stane sa spolupáchateľom vojny.

Proti Rusom sa postavila aj starostka hosťujúceho Paríža Anne Hidalgová, ktorá najskôr účasť pod neutrálnou vlajkou schvaľovala, teraz však hovorí jasné nie. Názor zmenila po návšteve Ukrajiny.

Viaceré krajiny už pohrozili bojkotom hier. Do čela protiruskej koalície sa postavila Škandinávia a pobaltské štáty. Minulý týždeň sa konal online samit, ktorého cieľom bolo koordinovať postoje jednotlivých štátov.

Vystúpil na ňom aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podľa ktorého by účasť Rusov znamenala „manifestáciu násilia“. „Samotná prítomnosť predstaviteľov teroristického štátu je prejavom násilia a bezprávia. A nemožno to zakryť nejakou predstieranou neutralitou alebo bielou vlajkou,“ dodal.

Samit iniciovala britská ministerka Lucy Frazerová. Po jeho skončení napísala, že kým bude Putin pokračovať vo svojej barbarskej vojne, Rusko a Bielorusko nesmú mať zastúpenie na olympiáde.

Všetkých 35 účastníkov zaujalo jasnú pozíciu. Boli medzi nimi Spojené štáty, Veľká Británia, Nemecko, Francúzsko, Japonsko alebo Česko. Žiadajú bezpodmienečný zákaz štartu pre Rusov a Bielorusov. Spoločným stanoviskom chcú zvýšiť tlak na Medzinárodný olympijský výbor.

Rusi v tíme utečencov? 

Šéf výboru Bach poukazuje na to, že znemožnením účasti by išlo o diskrimináciu. Argumentuje porušením olympijskej charty. 

Odvoláva sa na vyhlásenie komisárov Rady OSN pre ľudské práva. „Naliehavo vyzývame MOV, aby prijal rozhodnutie v tomto smere a aby išiel ďalej a zabezpečil nediskrimináciu všetkých športovcov na základe ich štátnej príslušnosti,“ uvádzajú komisári.

V minulosti Medzinárodný olympijský výbor vylúčil z hier pre apartheid Južnú Afriku. Porovnávanie so súčasnou situáciou odmieta. Tvrdí, že vtedy boli na Juhoafrickú republiku uvalené sankcie OSN, čo teraz v prípade Ruska a Bieloruska neplatí. Moskva má však právo veta v Bezpečnostnej rade OSN, čo znamená, že všetky sankcie blokuje.

Medzinárodný olympijský výbor sa bude v nasledujúcom období snažiť presvedčiť svetové spoločenstvo, aby akceptovalo štart Rusov pod neutrálnou vlajkou. Podmienkou by malo byť to, že odsúdia vojnu. 

Inzercia

S tým súhlasí aj starosta Kyjeva a bývalý boxer Vitalij Kličko. Z úst ruských a bieloruských športovcov chce počuť jasné nie Putinovej agresii na Ukrajine.

Zabrániť bojkotu, ale aj úplnému zákazu chce Poľsko, ktoré sa prihlásilo s kompromisom. Navrhuje, aby boli Rusi a Bielorusi, ktorí sa postavia proti vojne, zaradení do tímu utečencov.

Pod olympijskou vlajkou by tak súťažili spoločne s utečencami zo Sýrie, z Južného Sudánu, Konga či Afganistanu.  

Utečenecký tím bol prvýkrát v roku 2016 v brazílskom Riu. Vďaka nemu sa môžu zúčastniť na olympiáde športovci, ktorí utekajú pred vojnou. Medzinárodný olympijský výbor im ponúkne možnosti na trénovanie a uhradí náklady. V prípade Rusov by pravdepodobne táto pomoc nebola poskytnutá. 

Výbor sa zatiaľ k návrhu Poľska nevyjadril. Je otázne, koľko ruských športovcov by súhlasilo s tým, že budú súťažiť so statusom utečenca, ako aj to, ako by sa k tomu postavil svet.

Čo na to Slovensko? 

Postoj Slovenska zatiaľ oficiálne komunikoval Slovenský olympijský a športový výbor. Prikláňa sa k snahe, ktorú tlmočil Thomas Bach.  

„Nepovažujeme za správne odmietať účasť športovcov na športových podujatiach na základe ich štátnej príslušnosti. Rovnako ako národné olympijské výbory USA, Kanady či Francúzska jednoznačne podporujeme mierové súperenie športovcov všetkých krajín na olympijských hrách,“ uviedol slovenský výbor v stanovisku s tým, že podmienkou má byť to, aby športovci nepodporovali vojenské konflikty. 

Zároveň pripomína, že zatiaľ neexistuje dokument MOV, kde by bola zmienka o definitívnom zákaze účasti Rusov a Bielorusov v Paríži.

„Momentálne sa nediskutuje o účasti ruských či bieloruských športovcov, ale o prípadnom umožnení štartu neutrálnych športovcov, ktorí nebudú spájaní zo žiadnym národným olympijským výborom alebo so žiadnymi štátnymi symbolmi,“ píše výbor a dodáva, že ide o začiatok dlhej diskusie, a preto nie je potrebné vytvárať predčasné závery.

Skupina približne 40 poslancov slovenského parlamentu zo strán SaS, OĽaNO a Za ľudí vyzvala výbor, aby zaujal odmietavé stanovisko k ruskej účasti.

Obávajú sa napríklad toho, že by Rusko zneužilo hry na vlastnú propagandu. „Nie je ťažké si predstaviť, že medailisti z olympijských hier budú v Rusku vítaní ako hrdinovia, ktorí budú pózovať s politickými špičkami v Kremli. Ich športové úspechy budú štátnou propagandou zamieňané za úspechy štátnej moci,“ hovoria poslanci vo vyhlásení. 

Viac ako 200 mŕtvych športovcov a trénerov 

Podobne ako slovenskí poslanci argumentujú aj mnohí ďalší odporcovia ruskej a bieloruskej účasti.

Okrem toho poukazujú najmä na to, že počas vojny už zahynulo viac ako 200 ukrajinských športovcov a trénerov. Zničené sú stovky športovísk.

Otázkou je aj samotná bezpečnosť športovcov. Existujú obavy, ako by sa k sebe zachovali Rusi a Ukrajinci. V športoch, kde neboli Rusi vylúčení, dochádzalo k menším konfliktom. Známa je napríklad slovná výmena medzi ukrajinskou a ruskou tenistkou, ktoré sa stretli v šatni.

To, či sa napokon Rusi a Bielorusi na prelome júla a augusta budúceho roka predstavia v Paríži, bude závisieť od rozhodnutia Výkonného výboru MOV. Slovenský olympijský výbor pre Postoj vysvetlil, že Medzinárodný olympijský výbor nemá v otázke ruskej účasti termín, dokedy by mal rozhodnúť.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.