Video a podcast Rozhovory 02. február 2023

Milan Majerský KDH dostanú do parlamentu silné osobnosti (video + text)

Michal Magušin
Michal Magušin

Rozhovor so šéfom KDH o možnostiach predvolebných spojenectiev i o stratégii KDH, ako konečne prelomiť mimoparlamentné prekliatie.

Jozefína Majchrák Jozefína Majchrák

Michal Magušin

Rozhovor so šéfom KDH o možnostiach predvolebných spojenectiev i o stratégii KDH, ako konečne prelomiť mimoparlamentné prekliatie.

Predseda KDH Milan Majerský vysvetľuje, prečo by sa kresťanským demokratom malo podariť dostať do parlamentu napriek tomu, že spojenectvo s Eduardom Hegerom, Mikulášom Dzurindom, Kresťanskou úniou či so stranou Za ľudí vyzerá nepravdepodobne.

Šéf KDH tvrdí, že hnutie sa vnútorne posilnilo a že ponuka hodnotovo jednoznačného subjektu je pre voličov príťažlivá. Aj z tohto dôvodu majú predvolebné spojenectvá KDH s inými stranami veľmi malé šance.

Cestu k volebnému úspechu kresťanských demokratov vidí Milan Majerský aj v otvorení kandidátky hnutia pre silné, odborné a hodnotovo jasne ukotvené osobnosti. Celý rozhovor si môžete pozrieť vo videoformáte na Postoj TV alebo si vypočujte podcastovú verziu.

Na otázku, či v hnutí došlo k zmene, ktorá by mohla po dvojnásobnom neúspechu nasmerovať kresťanských demokratov do parlamentu, Milan Majerský odpovedá kladne.

„KDH sa naozaj zmenilo. Je personálne obmenené a iba za posledný rok prišlo do hnutia cez elektronickú prihlášku 171 nových ľudí, ktorí predtým neboli v žiadnej politickej strane. V krátkom čase predstavíme ďalších odborníkov, už v utorok predstavíme odborníka na zdravotníctvo a budeme pokračovať ďalej.“

Preferencie KDH sú však v prieskumoch verejnej mienky veľmi podobné tým, ktoré sme videli pred volebnými neúspechmi v minulosti. Neobáva sa šéf KDH podobného scenára ako pri voľbách v roku 2016 a 2020?

„Myslím si, že odvtedy sa zmenila aj doba. Keď som preberal KDH, tak politickí komentátori nám predpovedali 3,5 percenta a postupný zánik hnutia. Dnes je to okolo 7 percent, ale KDH je iné práve personálnym nasadením, odbornými skupinami, funguje konzílium odborníkov, ktoré pravidelne komunikuje.

Dôležité bolo aj víťazstvo v regionálnych a komunálnych voľbách. Osobne som mal veľmi ťažký súboj s protikandidátom, ktorého podporoval Smer aj Hlas, ale podarilo sa mi zvíťaziť. KDH má za sebou silu 250 starostov a okolo 2400 poslancov obecných a mestských zastupiteľstiev.“

Pokusy o spojenectvá

Predseda Majerský čelil aj otázke, či je KDH v súčasnosti také sebavedomé, že nepovažuje predvolebné spojenectvo s inou stranou za absolútnu nevyhnutnosť. Odpoveď naznačovala, že hnutie skôr počíta s individuálnymi osobnosťami, ktorým ponúkne miesto na kandidátke.

„Dvere do KDH sú otvorené, preto komunikujeme s rôznymi politikmi a osobnosťami. Mnohí chcú prísť do KDH, ale kým to nebude uzavreté, tak by som nechcel predbiehať.“

O možnom spojenectve rokoval s KDH aj premiér Eduard Heger. Dnes sa zdá, že premiér ponuku miesta na kandidátke kresťanských demokratov neprijme. Majerský vysvetľuje, že s Hegerom sa najskôr rozprávali len o mieste pre neho osobne, až neskôr boli spomenuté aj ďalšie mená. Trvá tiež na tom, že ponúknuť premiérovi druhé miesto na kandidátke nebol prejav pýchy a Igor Matovič, ktorý to tvrdí, by sa mal skôr zamyslieť nad tým, prečo Heger hľadá únikovú cestu z OĽaNO.

„Chceme byť prvou a jasnou voľbou pre kresťanského voliča. V tomto prípade to znamená, že ak by s pánom Hegerom prišli ľudia, ktorí by boli spojení s niečím liberálnym, tak náš volič by sa pýtal, či bude KDH kresťanské a konzervatívne, a nedal by nám hlas. Preto by sme chceli priniesť jasnú prvú voľbu pre kresťanov.“

Majerský priznáva, že rokovania s Eduardom Hegerom sa nedostali ani po diskusiu o možnom prijatí celej platformy, ktorá by okolo premiéra vznikla. Je teda možná spolupráca KDH a Eduarda Hegera definitívne uzavretá? „Nie je to definitívne uzavreté, čas ukáže,“ hovorí Majerský.

Spojenie s Mikulášom Dzurindom je vysoko nepravdepodobné a to hlavne preto, že Mikuláš Dzurinda nepredstavil svoje témy. „Projekt Modrej koalície vo mne evokuje mačkopsa. Toto určite nechceme.“

Na výzvu Mikuláša Dzurindu týkajúcu sa spájania umiernených konzervatívcov a umiernených liberálov reaguje predseda KDH pozitívne, ale takúto spoluprácu si vie predstaviť až v rámci povolebných úvah.

Na čom padli vyjednávania s Veronikou Remišovou a stranou Za ľudí? „Nie je to ešte definitívne uzavreté, ale musím povedať, že členská základňa ani predsedníctvo KDH nie je naklonené tomu, aby vznikla predvolebná koalícia KDH-Za ľudí.“

Aj v prípade spolupráce KDH a Kresťanskej únie (KÚ) sa skôr zdá, že by mohlo ísť skôr o ponuku miest na kandidátke KDH pre niekoľko členov KÚ, a teda o predvolebnom spojení týchto dvoch strán sa zatiaľ hovoriť nedá.

Konkurenčný boj

V podobe nového subjektu Mikuláša Dzurindu či potenciálnej strany Eduarda Hegera vzniká pre KDH istý typ konkurencie, ako naznačujú aj niektoré prieskumy. Uvedomuje si KDH toto riziko? "Keď sa bavíme o Mikulášovi Dzurindovi, naši voliči sú dosť dôslední. Nikdy si nepozrú iba lídra, vždy hľadia aj na to, kto stojí vedľa neho. Podobne je to aj s pánom Hegerom. Myslím si, že na tom bude stáť rozhodnutie kresťanského, konzervatívneho voliča.“

„Som v kontakte s bežnými ľuďmi a oni chcú mať jasnú voľbu, nechcú sa rozhodovať medzi polokonzervatívnymi a konzervatívnymi kandidátmi. Som presvedčený, že takou voľbou je KDH.“ Majerský si myslí, že možno práve tí ľudia, ktorí zvažujú voliť Dzurindu či Hegera, hodia svoj hlas KDH pri pohľade na ľudí, ktorí budú stáť okolo týchto lídrov.

Osobnosti na kandidátke

Akí ľudia chcú prísť do KDH? „Onedlho predstavíme osobnosti, ktoré sa venujú aktuálnym a akútnym témam – energetike, bezpečnostným otázkam, zdravotníctvu.“

„Možno sa niekomu zdá, že KDH je nudné. Politika by mala byť nudná. Človek by si nemal pustiť správy a čakať, že sa na neho vyrúti armagedon. Politika by mala byť o výsledkoch.“

Na záverečnú otázku, či je cesta KDH skôr o silnej kandidátke so zaujímavými osobnosťami ako o spojenectvách s inými stranami, odpovedá Milan Majerský jednoznačne. „Je to tak. Predstavíme osobnosti, zvoláme tlačovky, aby sa médiá mohli pýtať konkrétnych ľudí, pretože tí predstavia aj riešenia, ktoré táto krajina potrebuje.“

Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
Diskusia 0

Najčítanejšie

Deň Týždeň

Najčítanejšie

Deň Týždeň
Diskusia 0