Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
28. január 2023

České prezidentské voľby

Víťaz Pavel sľubuje republiku pohody, Babiš chce, aby naňho ľudia zabudli

So ziskom 58 percent hlasov sa víťazom českých prezidentských volieb stal vyslúžený generál Petr Pavel. 

Víťaz Pavel sľubuje republiku pohody, Babiš chce, aby naňho ľudia zabudli

Víťazovi českých prezidentských volieb prišla osobne zablahoželať aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. FOTO TASR/AP

Česko pozná meno svojho nového prezidenta. So ziskom viac ako 58 percent všetkých hlasov voľby vyhral generál vo výslužbe Petr Pavel. Svojho súpera Andreja Babiša predbehol o 16 percentuálnych bodov.

Na voľbách sa zúčastnilo rekordných 70 percent oprávnených voličov, čo je najvyššia úroveň za celú históriu priamej voľby prezidenta v Česku. Pavel získal takmer 3,36 milióna hlasov, Babiš o niečo viac než 2,4 milióna.

Pavel vyhral v 11 z celkových 14 českých krajov. Výnimkou boli, tak ako v minulom kole, Moravskosliezsky, Úsťanský a Karlovarský kraj. Najlepšie výsledky dosiahol v Prahe, kde ho volilo viac ako 76 percent voličov. Jeho protikandidát dosiahol najlepší výsledok v Úsťanskom kraji, kde získal viac ako 54 percent všetkých hlasov.

Andrej Babiš sa snažil stavať do roly opozičného kandidáta k vláde, dáta z volieb však ukazujú, že sa mu to nepodarilo a jeho protivníka volila aj časť voličov hnutia ANO. Ako pre Seznam zprávy povedal dátový analytik Michal Kormaňák, 50 percent voličov mimoparlamentnej opozície volilo Pavla. Svoj hlas dalo vyslúženému generálovi aj 15 percent voličov hnutia ANO a 25 percent voličov výrazne opozičnej strany SPD.

Prvá úloha: zasypať zákopy

Pavlovým víťazstvom sa končia dva týždne vyhrotenej kampane, ktoré unavili voličov naprieč politickým spektrom. Jej súčasťou boli mimoriadne konfrontačné debaty, výjazdy medzi ľudí, ktoré sa v prípade Andreja Babiša často menili na potýčky medzi babišovcami a antibabišovcami, ale aj vyhrážky o usmrtení Babišovej rodiny či šírenie správ o tom, že Pavel zomrel.

Prvou úlohou nového prezidenta tak bude aspoň trochu zjednotiť spoločnosť, na ktorej rozpoltení sa pracovalo posledné dva týždne. Slovami českých politických komentátorov, Pavel a jeho tím budú musieť venovať čas zasypaniu zákopov, ktoré sa počas kampane vykopali.

Pavel si to, samozrejme, uvedomuje a hneď v prvom príhovore po zverejnení výsledkov ľudí uistil, že ich nedelí na víťazov a porazených a že chce, aby Česi problémy „vedeli riešiť spoločne ako jedno spoločenstvo“.

Petr Pavel vo volebnom štábe v pražskom Fóre Karlín. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

„Mali by sme si priať Českú republiku, ktorá sa nebude vyznačovať zlou náladou. Zaslúžime si republiku, ktorá bude republikou pohody. Myslím, že na to máme a že to dokážeme,“ uviedol v príhovore.

Prekvapením bolo, že Pavlovi prišla do Prahy k víťazstvu osobne zablahoželať slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. „Mimoriadne sa teším, že v našom regióne pribudne hlava štátu, ktorá si ctí demokratické hodnoty a jeho sila pramení v pokoji,“ uviedla v príhovore. 

Pavel už povedal, že cieľom jeho prvej oficiálnej návštevy bude Slovensko. Zároveň by chcel, aby následne spolu s Čaputovou navštívili Ukrajinu.

Inzercia

Prezidentka Zuzana Čaputová na pódiu s Petrom Pavlom. Foto: Postoj/Juraj Brezáni

K zvoleniu Pavlovi hneď zablahoželal aj český premiér Petr Fiala, ktorý sa takisto neskôr do štábu osobne dostavil. Pavel síce Babiša vo svojom prejave nespomenul, Fiala to však urobil hneď trikrát a dnešný výsledok volieb označil za začiatok konca Babišovej politickej kariéry.

K výsledkom sa krátko po Pavlovi oficiálne vyjadril aj Babiš. V porovnaní s jeho zvyčajnými prejavmi išlo o veľmi zmierlivý príhovor, v ktorom ďakoval svojim spolupracovníkom a svojich voličov vyzval na to, aby uznali výhru jeho protikandidáta.

Samotný výsledok však neoznačil za prehru. Celkovo totiž získal skoro 2,4 milióna hlasov, čo považuje za famózne číslo, keďže je to viac, ako získala v parlamentných voľbách koalícia Spolu.

V tomto duchu interpretovala výsledky pre Český rozhlas aj šéfka poslaneckého klubu hnutia ANO Alena Schillerová. Ako uviedla, ANO tak získalo podporu od väčšieho počtu ľudí ako v akýchkoľvek iných voľbách predtým. Ešte donedávna sa Babiš prezentoval ako nezávislý kandidát, teraz však výsledok interpretujú ako výsledok hnutia ANO.

Babišovi uškodila agresívna kampaň

Už v prvom prejave Babiš podčiarkol, že hnutie ANO nikam neodchádza a bude sa uchádzať o podporu v najbližších voľbách. To, či do nich hnutie povedie on, sa ukáže na sneme, ktorý bude hnutie onedlho mať. Ako nezabudol vo svojom príhovore upozorniť Fiala, ide už o tretiu prehru hnutia, bude preto zaujímavé sledovať, ako na tento vývoj členovia zareagujú.

Babiš však v príhovore zároveň ľuďom odkázal, nech na neho zabudnú. „Prajem vám svet bez Babiša, zabudnite na Babiša. Zdravím celý Twitter, chápem to. Takže skúste žiť bez Babiša, prestaňte ráno vstávať s nenávisťou k Babišovi,“ povedal.

Narážal tým zjavne na negatívne vyjadrenia na svoju adresu, ktoré zaplavili napríklad aj sociálnu sieť Twitter. On sám však uviedol, že zásadne odmieta, že by on a jeho tím robili nejakú negatívnu kampaň.

Prakticky všetci pozorovatelia sa však zhodujú na úplnom opaku. Negativita a agresivita jeho kampane, v ktorej strašil vojnou, mobilizáciou a označoval Pavla za vojnového štváča, podľa viacerých odborníkov voličov skôr odradili.

Danice Hejlová z Katedry marketingovej komunikácie Karlovej univerzity v špeciáli Českého rozhlasu uviedla, že Babiš si v druhom kole zvolil maďarský štýl kampane. Ukázalo sa však, že na českého voliča nefunguje.

Pavlovi k víťazstvu zablahoželal aj končiaci český prezident Miloš Zeman. V rozhovore pre rádio Frekvence 1 však uviedol, že Pavlovu výhru s takým veľkým náskokom nečakal. Zároveň povedal, že ak bude mať Pavel záujem, rád sa s ním stretne.

Zemana tak čaká posledný mesiac v prezidentskom úrade. Petr Pavel bude do funkcie oficiálne inaugurovaný 8. marca.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.