Policajný šéf Hamran
NAKA začala trestné stíhanie v kauze únosu Vietnamca

Šéf NAKA Ľubomír Daňko a policajný prezident Štefan Hamran. Foto: TASR/Jakub Kotian
Policajný prezident dodal, že kauzu dosiaľ nevyšetrovala polícia, ale Úrad inšpekčnej služby pod dozorom krajskej prokuratúry.
Národná kriminálna agentúra začala v kauze únosu Vietnamca z roku 2017 trestné stíhanie pre podozrenia z korupcie.
Policajný prezident Štefan Hamran o tom informoval na stredajšom parlamentnom brannobezpečnostnom výbore.
Prípad únosu Vietnamca podľa Hamrana polícia vníma a vyrušuje ho. „Sme v ranom štádiu prípravného konania, ktoré je neverejné,“ upozornil.

Generálny prokurátor aj včera vystúpil v role prísneho strážcu zákonov. No ani včera sa mu nedalo veriť, že mu ide viac o právo než o boj s inými zložkami prokuratúry.
Policajný prezident dodal, že kauzu dosiaľ nevyšetrovala polícia, ale Úrad inšpekčnej služby pod dozorom krajskej prokuratúry. V súvislosti s prípadom však doteraz vykonávala viacero procesných úkonov na žiadosti nemeckých orgánov.
„Inšpekcia vyšetrovala samotný únos, akým spôsobom a kto na tom mohol participovať. My vyšetrujeme niečo úplne iné, korupčnú trestnú činnosť. Bude tam zrejme dozor úplne inej prokuratúry a budú vyšetrovanie viesť iní vyšetrovatelia alebo vyšetrovateľ,“ vysvetlil Hamran.
Informácie polícia získala vlastnou činnosťou. Šéf polície nechcel špecifikovať, čoho sa má korupcia týkať ani či má ísť o korupciu politikov, funkcionárov či policajtov.
Predseda výboru Juraj Krúpa (SaS) skonštatoval, že rokovanie výboru splnilo svoj význam. Začatie trestného stíhania pre korupciu vo vzťahu k únosu Vietnamca považuje za zvrat v situácii. „Dozvedeli sme sa takisto, že sa naťahujú lehoty v prípade vyšetrovania únosu,“ poznamenal.
Avizoval, že brannobezpečnostný výbor sa k téme bude vracať. Generálneho prokurátora Maroša Žilinku podľa svojich slov nezavolal, aj preto, že vychádzal zo skúseností z ústavnoprávneho výboru, kde sa k téme nechcel vyjadrovať, ale aj vlastnej, keď bol Žilinka na výbore k únosu naposledy.
K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu malo dôjsť v júli 2017.
Vietnamec bol v Nemecku v azylovom konaní, bol tak oficiálne chránený nemeckými úradmi. Nemecko sa v tejto súvislosti zaoberalo možnou slovenskou stopou v únose s možným zneužitím slovenského vládneho špeciálu.
Dnes treba vedieť
Vlak zachytil v Nemecku niekoľko detí, jedno zomrelo, ďalšie je ťažko zranené
O presných okolnostiach nešťastia, ako ani o veku obetí nehody polícia doposiaľ bezprostredne neinformovala.
Olaf Scholz
Podmienkou rokovaní s Moskvou je odsun ruských vojsk z Ukrajiny
„V momente, keď dajú najavo, že sa deje sťahovanie vojakov, v tom momente bude aj voľná cesta k rozhovorom s Ukrajinou,“ povedal nemecký kancelár.
Poslanci ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o zatvorení obchodov v nedeľu. V piatok bude 83. schôdza pokračovať od 9. hodiny, keď plénum dokončí rozpravu k tomuto návrhu. Skupina poslancov v novele navrhuje, aby obchody na Slovensku boli okrem sviatkov zatvorené aj väčšinu nedieľ v roku. Výnimkou má byť posledná nedeľa pred začiatkom školského roka a tri adventné nedele. (tasr)
Ukrajina nepotrebuje stíhačky, ale musí posilniť pozemné jednotky, tvrdia Briti
Britský minister obrany Ben Wallace zároveň nevylúčil, že by Ukrajine poslali stíhačky.
„Keď som sledoval vyjadrenia exministra Branislava Gröhlinga v médiách, bolo to chaotické a mimo pointy. Raz hovoril o environmentálnej výchove, inokedy o digitálnych zručnostiach alebo o sexuálnej výchove. Zmysel plánovaných zmien sa utopil v týchto na prvé počutie atraktívnych témach, o ktorých však reforma vôbec nie je. Gröhling nebol dobrým reprezentantom skutočných zmien, ktoré má reforma priniesť," hovorí Branislav Pupala, ktorý viac ako dva roky pripravoval zmeny v učebných osnovách.
Klimatický zákon ministra Jána Budaja nie je o ochrane prírody. Je o vyžmýkaní peňazí zo štátneho rozpočtu žalobami a o ich presunutí cez Environmentálny fond k spriazneným neziskovkám. Komentuje Erik Potocký.
Súhrn udalostí vo štvrtok 2. februára:
- NAKA obvinila Kaliňáka a Brhela z podplácania. Podplácali údajne Imreczeho.
- Ján Budaj z postu ministra neodíde. Tvrdí, že spoluprácu s ŠtB podpísal, no nikdy nevykonával, zväzok zverejní.
- Prokurátor podal obžalobu na Mariana Kočnera v kauze Five Star Residence.
- Rusi na výročie invázie chystajú ofenzívu, uviedol ukrajinský minister obrany.
- V Krematorsku zasiahla ruská raketa obytný dom. Z trosiek vytiahli troch mŕtvych.
- Skupina ukrajinských vojakov prišla do Nemecka, aby sa zaučila do systému Patriot.
Ruská súkromná polovojenská organizácia Vagnerova skupina, známa verbovaním odsúdencov z ruských väzníc do vojny na Ukrajine, v posledných mesiacoch spomalila ich nábor. V najnovšej správe to uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny. Vagnerova skupina ponúkala pri nábore väzňom slobodu bez ohľadu na ich rozsudok. Stačilo podpísať zmluvu žoldniera a prežiť celé zmluvné obdobie v bojoch na Ukrajine. (tasr)
Rozvoj zbrojárskeho priemyslu v Maďarsku sa nesmie spomaliť, tvrdí Orbán
„Obrana Maďarska je naším najdôležitejším cieľom,“ uviedol maďarský premiér.
Vladimir Putin
Rusko opäť ohrozujú nemecké tanky ako počas druhej svetovej vojny
Ruský prezident pohrozil, že majú čím reagovať. „Nebude to len použitím ozbrojených vozidiel, to by mal každý chápať... Moderná vojna s Ruskom bude celkom iná.“