Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. november 2022, 16:45

Nemocnice rušia plánované operácie

Výpovede podali ďalší lekári. Slovenských odborárov podporili aj českí

Výpovede podali ďalší lekári. Slovenských odborárov podporili aj českí

Ilustračné foto: Postoj/Adam Rábara

Kým Slovensko čaká na dohodu vlády s lekármi, nemocnice oznamujú pacientom odklady plánovaných operácií. 

K lekárom, ktorí vypovedali decembrové služby v slovenských nemocniciach, sa pridávajú ďalší. Podľa šéfa Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského tak urobili v reakcii na zámer ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) zaviesť stabilizačný príspevok.

V bratislavskom Ružinove by tak podľa neho v decembri na anestéziologickom oddelení zostali traja lekári. „Práve to je najväčším oddelením v nemocnici a pracuje na ňom okolo 50 lekárov,“ skonštatoval Visolajský.

Nielen z ARO, ale i z iných oddelení ako chirurgia, traumatológia či interné sa pridávajú lekári zo žilinskej nemocnice, Košíc či Prešova, kde vypovedali služby už aj počas týždňa v reakcii na stroskotanie rokovaní s vládou.

V Trnave vypovedalo decembrové služby podľa všetkého 24 lekárov. Odborári opätovne skritizovali Matovičov návrh zavedenia stabilizačných príspevkov.

„Od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá. Igor Matovič však má na 10 000-eurové šeky pre lekárov, ktoré majú stáť rozpočet viac ako 415 miliónov eur,“ dodal Visolajský. 

Rušia plánované operácie

Medzičasom stúpa počet nemocníc, ktoré ohlasujú hromadné rušenie plánovaných operácií. Bratislavská univerzitná nemocnica, ktorá je najväčšou na Slovensku, už neobjednáva pacientov na operácie od 1. decembra a začala ich informovať o obmedzení príjmov.

„Denne v pracovné dni operujeme približne 160 pacientov, z toho približne 130 sú plánované výkony. To znamená, že za päť dní by takto bolo odložených približne 650 plánovaných operácií,“ ozrejmila hovorkyňa nemocnice Eva Kliská.

Nemocnica k dnešnému dňu eviduje 477 výpovedí. 31 lekárov výpoveď stiahlo.

Plánované operácie rušia aj ďalšie nemocnice, napríklad trnavská fakultná nemocnica, kde lekári výpovede nesťahujú, naopak, pribudli ďalšie štyri. Celovo podalo výpoveď 104 z 310 lekárov.
 

Pacientov na operácie neobjednáva už ani prešovská fakultná nemocnica. Z celkového počtu 472 lekárov je vo výpovednej lehote 144.

„Okrem toho niektorí lekári postupne vypovedávajú službu v ústavnej pohotovostnej službe na december, k dnešnému dňu ich je 59,“ ozrejmil riaditeľ Ľubomír Šarník.

Nemocnica má podľa jeho slov spracovaný krízový plán v prípade, že by nedošlo k dohode medzi vládou a Lekárskym odborovým združením. „O podrobnostiach plánu budeme informovať v priebehu budúceho týždňa,“ dodal riaditeľ prešovskej nemocnice.

Operácie od začiatku decembra ruší aj fakultná nemocnica v Nových Zámkoch. Zabezpečovať bude len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Novozámocká nemocnica aktuálne eviduje 48 výpovedí z celkového počtu 235 lekárov.

O polovicu viac je to v Poprade, kde je z 248 lekárov vo výpovediach 82. Traja lekári svoje výpovede stiahli. Ani v Poprade však už na plánované operácie pacientov neobjednávajú.

Vzhľadom na počet výpovedí lekárov je nútená zrušiť plánované hospitalizácie a operačné výkony aj detská nemocnica v Banskej Bystrici. Rooseveltova nemocnica začala v piatok informovať pacientov o možnom preložení ich zákrokov, ktoré mali naplánované na prvých päť decembrových dní.

Visolajský pokladá pomoc zo zahraničia za hanebnú

Premiér Eduard Heger vo štvrtok požiadal krajiny V4 o pomoc pri zabezpečení zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Lekárski odborári vnímajú toto správanie za hanebné.

„Žiadosť Hegera o výpomoc krajín, ktoré si na rozdiel od slovenskej vlády včas uvedomili vážnosť situácie vo svojich zdravotných systémoch a vďaka riešeniu problémov zastabilizovali svoje zdravotníctva, je pre Slovensko zahanbujúca,“ povedal Visolajský.

Inzercia

Šéf lekárskych odborárov poukázal na to, že Heger napriek ich žiadostiam a prosbám vyše roka a pol neriešil zhoršujúcu sa situáciu v nemocniciach.

Odborári zároveň zverejnili list od českých odborárov, ktorí reagovali na žiadosť slovenského premiéra. Podľa ich odborárskeho predáka Martina Engela je možná pomoc vzhľadom na personálnu krízu v českom zdravotníctve iba iluzórna. Engel tiež deklaroval, že českí lekári nepodrazia svojich slovenských kolegov.

„Boli sme veľmi prekvapení, že sa šesť týždňov nekonali žiadne zásadné rokovania. Po chvíli, keď sa zdalo, že dôjde ku kompromisnej dohode, sme zdesení z najnovšieho vývoja,“ píšu českí lekári.

Ďakujeme za podporu a slová od Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů. #zachranmezdravotnictvo

Uverejnil používateľ Zachráňme zdravotníctvo Štvrtok 24. novembra 2022 Zdieľať

Premiéri susedných krajín Hegerovi podľa jeho slov deklarovali ochotu pomôcť v prípade, že by Slovensko potrebovalo od budúceho mesiaca lekárov do nemocníc.

O konkrétnych číslach sa nerozprávali, najskôr preverujú svoje možnosti, no v prípade hospitalizácií na pohraničí dokážu tiež poskytnúť svoje kapacity.

Prezidentka Zuzana Čaputová apeluje na dohodu medzi lekármi a vládou, pričom uviedla, že „lekárske odbory a vláda sa dostali do bodu, keď existuje jediné riešenie, a to dohodnúť sa. Dohodnúť sa znamená poskytovať zdravotnú starostlivosť a zachraňovať pacientov. Nič dôležitejšie nie je“.

Odbory Matovičov príspevok odmietajú, chcú systémové navýšenie platov

Ministerstvo zdravotníctvo sa už dohodlo s odborármi na siedmich bodoch memoranda. Nevyriešenými stále zostávajú platy. Keďže LOZ na posledný vládny návrh k platom nepristúpilo, hoci viacerí zdravotnícki analytici ho pokladali za konkurencieschopný, kabinet prišiel v stredu s alternatívou – zdravotníkom ponúkol stabilizačný príspevok.

Ide o 10-tisíc eur pre lekárov s plným úväzkom na obdobie troch rokov. Tí s atestáciou by zároveň dostali tisíc eur za každý rok praxe, spolu však maximálne 30-tisíc. Všetci ostatní zdravotníci v nemocniciach, od sestier po sanitárov, by mohli získať paušálny príspevok 5-tisíc eur. Pri polovičnom úväzku by dostali polovičnú sumu.

Príplatok bude pre všetkých zdravotníkov v nemocniciach, ktorí od 1. decembra budú poskytovať zdravotnú starostlivosť, a teda nepodajú či stiahnu výpoveď. Vyplatený bude na tri roky dopredu. Ak by sa počas daného obdobia rozhodli zdravotníci zo systému odísť, museli by vrátiť alikvotnú sumu. O príspevok by sa malo dať žiadať od pondelka.

Visolajský hovorí, že stabilizačné príspevky problém neriešia. Zastabilizujú len personál, ktorý už v nemocniciach je. „Chceme nastaviť systém odmeňovania lekárov tak, aby to prilákalo medikov, aby prišli lekári z Čiech aj so svojimi skúsenosťami zo zahraničia,“ povedal Visolajský a volá po systémovom riešení.

Odborári ministrovi financií zazlievajú, že miesto pristúpenia na kompromis a nájdenia 40 miliónov eur našiel šéf OĽaNO zdroje na jednorazový príspevok, ktorý by mal stáť jednorazovo približne 400 miliónov eur.

Čítajte tiež

Ďalšie stretnutie lekárskych odborárov na zdravotníctve by sa malo uskutočniť v pondelok. Slovenská lekárska komora medzičasom žiada vládu a odbory, aby akceptovali posledný návrh vlády na zvýšenie platov, nie návrh na stabilizačné príspevky, a uzavreli dohodu. 

Vo výpovediach je momentálne približne 2 100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Ak sa s vládou nedohodnú, z nemocníc odídu 1. decembra. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský už komunikuje s krajskými krízovými štábmi v nemocniciach a má aj pripravený list, ktorým ich zaviaže k rozhodnutiam ústredného krízového štábu. 

Dnes treba vedieť

pred 7 minútami

Parlament schválil novelu Trestného zákona, pri znásilnení či sexuálnom zneužívaní ostanú premlčacie doby 20 rokov. Nová legislatíva má byť účinná od 15. marca, keď má nadobudnúť účinnosť "veľká novela" Trestného zákona schválená ôsmeho februára. (tasr)

pred hodinou

Poslanec Smeru Ľuboš Blaha sa na Telegrame chváli, že poskytol rozhovor pre ruskú televíziu Rossija 1. „Ruský novinár mi vravel, že vraj som prvý z vládnych politikov z členských krajín EÚ, ktorý mu dal rozhovor - o to viac ma to teší," píše Blaha. „Novinára z Rossija 1 zaujalo aj moje video jesenného upratovania, v Rusku z toho bol vraj hit - je fajn, že Duchoňova melódia sa šíri svetom," povedal na margo zvesenia portrétu prezidentky, ktorý nahradil portrétom masového vraha Che Guevaru, za čo ho trestne stíha NAKA.

pred 2 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.