Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. november 2022, 08:42

Po úspechu v Chersone vojna pokračuje, vyhlásil Kuleba

V Chersone na juhovýchode Ukrajiny zaznela ukrajinská hymna po tom, ako Moskva stiahla svoje jednotky z mesta.

"Vojna na Ukrajine pokračuje", povedal v sobotu ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba po tom, ako ukrajinské sily opätovne získali kontrolu nad mestom Cherson.

TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

V Chersone, nachádzajúcom sa na juhovýchode Ukrajiny, zaznela ukrajinská hymna po tom, ako Moskva stiahla svoje jednotky z mesta - prvého veľkého centra, ktoré padlo po februárovom príkaze ruského prezidenta Vladimira Putina na inváziu.

Kuleba počas svojho prejavu na summite Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v kambodžskom hlavnom meste Phnom Pénh povedal, že boj za oslobodenie Ukrajiny bude pokračovať.

Kuleba sa predtým počas bilaterálneho stretnutia s austrálskym premiérom Anthonym Albanesom na okraj summitu poďakoval Austrálii za jej podporu; tá poskytla Kyjevu 440 miliónov amerických dolárov prevažne vo vojenskej oblasti.

Inzercia

"Chápem, že každý chce, aby sa táto vojna skončila čo najskôr. My sme určite tí, ktorí si to želajú viac ako ktokoľvek iný," povedal Kuleba počas stretnutia s Albanesom.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil piatok za "historický deň". "Dnes je historický deň. Berieme si Cherson späť. Momentálne sú naši obrancovia na okraji mesta. Naše špeciálne jednotky sú však už v meste," napísal Zelenskyj na Telegrame.

Ruské ministerstvo obrany v piatok oznámilo, že z Chersonskej oblasti vrátane mesta Cherson stiahlo viac ako 30.000 vojakov. Na pravom, západnom brehu rieky Dneper, kde sa nachádza mesto Cherson, podľa ruského ministerstva nezostal ani jeden kus ruskej vojenskej techniky či výzbroje.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že Moskva nepovažuje ústup z Chersonu za ponižujúci. Stiahnutie sa ruských jednotiek na ľavý breh rieky Dneper podľa neho nijako nemení štatút Chersonskej oblasti, ktorá zostáva "subjektom Ruskej federácie".

Dnes treba vedieť

pred 22 minútami

Parlament stopol novelu OĽaNO na zrýchlenie procesov plánu obnovy. Návrh mal okrem iného dať vláde explicitnú kompetenciu schvaľovať materiály súvisiace s realizáciou plánu obnovy. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.