Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. august 2022, 16:36

Zvýšenie platov sestier

Pri 20-ročnej praxi si prilepšia skoro o polovicu, no Česku sa i tak nevyrovnajú

Pri 20-ročnej praxi si prilepšia skoro o polovicu, no Česku sa i tak nevyrovnajú

Igor Matovič s exministrom Marekom Krajčím blahoželá sestrám pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier. Foto: TASR/Pavol Zachar

Vyššie platy sa budú týkať len nemocničných sestier. V priemere si môžu prilepšiť o 366 eur, ale komora sestier je sklamaná.

Po takmer dvoch mesiacoch meškania minister financií Igor Matovič spolu s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským vo štvrtok predstavili návrh, ktorým chce vláda sestrám a pôrodným asistentkám zvýšiť platy. Avšak len tým v nemocniciach. Hoci mal byť na tlačovej konferencii s ministrami aj premiér Eduard Heger, nakoniec chýbal.

Predseda hnutia OĽaNO už o druhej ráno na sociálnej sieti avizoval, že prepočty platov práve sám dokončil a čoskoro predstaví finálny materiál.

Návrh označuje za historicky najvyšší nárast platov zdravotných sestier v nemocniciach. Napriek tomu ide podľa neho len o začiatok verejnej debaty o zvyšovaní platov. 

Zavážia najmä odpracované roky

Základný koeficient platu sestier by mal podľa predstaveného návrhu narásť z 0,89-násobku na 1-násobok priemernej mzdy v hospodárstve. Sestry bez praxe by teda začínali s platom na úrovni priemernej mzdy spred dvoch rokov, čiže vo výške 1 211 eur.

Základnou zmenou je po dlhom čase zohľadňovanie dĺžky praxe v nemocniciach. Každý odpracovaný rok sestry bude znamenať navýšenie o jedno percento priemernej mzdy, najviac však o 20 percent, čo vo výsledku znamená koeficient 1,2-násobok priemernej mzdy.

Okrem toho sa na budúci rok podľa mzdového automatu všetkým zdravotníkom zvýšia mzdy o 6,88 percenta. 

Ak teda sestry návrh prijmú, tie s 20-ročnou praxou v nemocniciach si dokopy prilepšia o 44,3 percenta. Rovnako ako sestry s 30-ročnou praxou. Platy sestrám bez praxe sa zvýšia o 20 percent. Sestry so špecializáciou si prilepšia o 33 percent.

„Na základe mzdového automatu by mala mať setra v priemere 112 eur navyše. Na základe tejto zmeny, ak by neexistovali kolektívne zmluvy, tak by to bolo v priemere 366 eur na hlavu. Samozrejme, sestra s vyššou praxou viac, sestra s nižšou menej,“ ozrejmil Igor Matovič.

Dokopy by tak sestra mohla mať podľa slov ministra financií budúci rok v priemere až 478 eur navyše. „Predstavujeme tento návrh ako verejnú ponuku,“ povedal Matovič s tým, že sa snažili pripraviť návrh, ktorý zatraktívni prácu v zdravotníctve.

Zlepšenie len pre nemocničné sestry

Šéf OĽaNO pripustil, že sestry, ktoré už dnes zarábajú viac, si podľa neho neprilepšia. Matovič nevedel povedať ani to, koľko percent sestier sa zvýšenie miezd bude konkrétne týkať.

Sestry v ambulanciách či domoch sociálnych služieb si však zatiaľ neprilepšia, pretože zvyšovania miezd zahŕňa len ústavné zdravotnícke zariadenia, kde je situácia podľa Matoviča s Lengvarským najdramatickejšia. Ale aj preto, lebo zákonom sa platy ambulantným sestrám podľa Lengvarského upraviť nedajú.

„Ambulantný sektor, respektíve jeho financovanie stojí na úrovni rokovaní medzi zdravotnými poisťovňami a samotnými poskytovateľmi,“ vysvetlil minister zdravotníctva. Dodal, že sa budú snažiť zabezpečiť dostatok financií do sektora, aby sa podarilo zvýšenie platov aj v tejto oblasti.

Ak sesterské odbory návrh prijmú, platiť by mal od 1. januára 2023. „Prosím zdravotné sestry, aby sa na to pozreli bez emócií,“ uviedol Matovič. Šéfka sesterských odborov Monika Kavecká je pritom poslankyňou vládneho hnutia OĽaNO. 

Sám šéf OĽaNO označil za „zaujímavé“ rokovať o platoch s odborárkou, ktorá je zároveň jeho kolegyňou. „Teší nás, že vláda vníma kritickú situáciu a dôležitosť sestier v zdravotníctve,“ reagovalo odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek. Aj podľa združenia ide o historicky najvyššie zvyšovanie miezd sestier a oceňuje zavedenie finančného ohodnotenia za roky praxe.

Vyzvalo sestry, aby kontaktovali svoju odborovú organizáciu v meste a vyjadrili názor na predložený návrh. 

Inzercia

Komora sestier je sklamaná, zvýšenie sa bude týkať len tretiny

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je z návrhu Igora Matoviča sklamaná. Vláda návrhom podľa komory nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie, v ktorom avizovala zvýšiť mzdy sestier na minimálne 1,1-násobok priemernej mzdy, zatiaľ čo ich zvýšila len na 1-násobok.

Možné zvýšenie miezd odmieta nazývať skokovitým. Sestry totiž žiadali na rokovaniach s ministrom zdravotníctva zvýšenie základnej mzdy o 40 percent, teda o 440 eur, i príplatky za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu Matoviča zvýši iba o 11 percent, čo je zhruba 126 eur, čo nepovažujeme za kompenzačné ani motivačné. Navrhovaný nárast je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ uvádza sa v stanovisku komory.

I keď komora pripúšťa, že návrh pomôže zastabilizovať v systéme sestry s praxou, myslí si, že nepriláka absolventov.

Rovnako upozorňuje, že zvyšovanie platov sestier sa netýka ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, školách či zariadeniach sociálnych služieb, ktoré sú platené na základe zákona o výkone práce vo verejnom záujme alebo Zákonníka práce či dohôd so zamestnávateľom.

Komora preto navrhovala, aby boli zdravotníci odmeňovaní spoločným osobitným zákonom, kde by boli zadefinované podmienky bez ohľadu na zamestnávateľa. Komora sa plánuje pýtať sestier, či s návrhom súhlasia, a ak nie, ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne.

Igor Matovič počas predstavovania návrhu. Foto: TASR

Sestry v Česku budú na tom stále lepšie

Vzorom v prípade navyšovania bola pre ministra financií Česká republika, kde končí najviac slovenských sestier. Hoci koeficienty pre slovenské sestry budú vyššie než v Česku, platom za hranicami sa to nevyrovná, a to pre tamojšiu vyššiu priemernú mzdu.

Zároveň si Igor Matovič cení postoj zdravotných sestier, ktoré nehrozili výpoveďami ani po tom, čo sa dlho zvyšovanie nepredstavovalo, pritom všetci ľudia v zdravotníctve podľa neho vedia, že sestry sú najviac nedostatkovým povolaním.

Nepriamo tak kritizoval lekárov, ktorí na jeseň plánujú podávať výpovede a o svojich požiadavkach budú ešte rokovať.

Celý návrh by mal vládu stáť 200 miliónov eur. Minister financií zároveň očakáva, že sa zrušia aj niektoré kolektívne zmluvy v nemocniciach, ktoré sú podľa neho pre zdravotníkov príliš výhodné. Tie sa podobným návrhom navyšovania platov nerušia. 

Hoci Igor Matovič hovorí, že chce pomôcť zdravotníctvu, očakáva zároveň z druhej strany upratanie systému.

Minister zdravotníctva tvrdí, že sestry tvoria 50 percent odborného personálu v nemocniciach, preto návrh zvýšenia ich platov prišiel ako prvý. Ostatní zdravotníci sa však podľa jeho slov nemusia báť, lebo prídu na rad neskôr. Medzi prvými majú byť lekári, potom záchranári.

Rokovania by podľa neho mali byť otázkou najbližších týždňov tak, aby sa so všetkými subjektmi dohodli na podmienkach do konca roka. 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Legendárny český hokejista Jaromír Jágr strelil v českej extralige gól a prekonal rekord Waynea Gretzkého. Podľa neoficiálnej historickej štatistiky, do ktorej sa počítajú zásahy z profesionálnych súťaží i reprezentácie, má 50-ročný Jágr po nedeli na konte celkovo už 1099 gólov. (tasr)

pred 2 hodinami
pred 4 hodinami

Vyšetrovateľ bratislavskej krajskej kriminálky obvinil 50-ročného Ukrajinca z vraždy 44-ročnej ženy vo Veľkom Bieli. Obvineného umiestnili do cely policajného zaistenia. V prípade preukázania viny pred súdom mu hrozí trest odňatia slobody na dvadsať až dvadsaťpäť rokov alebo na doživotie. (tasr)

pred 5 hodinami

V dolinách a kotlinách môže teplota v pondelok ojedinele klesnúť pod mínus 20 stupňov Celzia. Súvisí to s presunom tlakovej výše do našej oblasti. SHMÚ upozorňuje, že najvýraznejší pokles teploty nastane v Banskobystrickom kraji, na Gemeri, dolnom Spiši a pod Tatrami. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.