Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. august 2022, 14:15

Divadlo Globe uvedie hru, ktorá predstaví Johanku z Arcu ako nebinárnu osobu

Umelecká riaditeľka britského divadla uviedla, že divadlá sa nemusia zaoberať „historickou realitou“, pretože ich úlohou je „vytvárať hry a v hrách je možné všetko“.

Ako informoval portál Newsweek, na internete sa rozbehla búrlivá debata po tom, ako britské divadlo Globe oznámilo, že čoskoro uvedená hra s názvom I, Joan (Ja, Johanka) Johanku z Arcu predstaví ako nebinárnu osobu, ktorá používa zámená they/them (oni/ich).

Dráma, ktorú bude divadlo hrať od 25. augusta do 22. októbra, je tvorcami opísaná takto: „Muži bojujú, znovu. Nekonečná vojna. Odrazu sa odnikiaľ vynorí nečakaný líder. Mladá, chudobná a pripravená vyvolať revolúciu. Toto je Johanka. Búriac sa proti očakávaniam sveta, spochybňujúc rodovú binárnosť, Johanka nachádza svoju silu a jej viera sa šíri ako oheň.“

Umelecká riaditeľka divadla Michelle Terryová neskôr dodala, že divadlá sa nemusia zaoberať „historickou realitou“, pretože ich úlohou je „vytvárať hry a v hrách je možné všetko“.

Plány divadla sa na internete stretli so silne negatívnou odozvou. „Johanka z Arcu. Jedna z najslávnejších a najvplyvnejších žien v dejinách. Obmedzená na toto,“ napísal napríklad spisovateľ Paul Embery.

„Odsúdeniahodný sexizmus. Naznačuje to, že ženské bojovníčky ako Johanka mohli byť iba rodovo neutrálne, že nie je možné byť bojovníčkou a zároveň ženou,“ uviedla spisovateľka Alessandra Bocchiová.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 27 minútami

„Igor Matovič by sa mal novinárom ospravedlniť. Aj médiá robia chyby, ale generalizácia, ktorú predviedol minister financií, je nebezpečná,“ povedal v diskusii RTVS O 5 minút 12 Juraj Šeliga zo Za ľudí. O tom, ako bude hlasovať v prípade návrhu odvolania Igora Matoviča z funkcie, sa poslanci strany Za ľudí ešte budú radiť.

pred 2 hodinami

Cenu plynu chceme zastropovať na úrovni, ktorá bude komfortná pre dodávateľov aj pre odberateľov. Povedal to minister hospodárstva Karel Hirman. Ide o štandardnú burzovú operáciu, ktorá pri neprirodzených výkyvoch a špekulatívnych operáciách umožňuje vypnúť burzu a umožňuje, aby sa s komoditou obchodovalo za zastropovanú cenu. „Stropom na plyn znížime aj cenu elektriny,“ dodal Hirman.

pred 2 hodinami

Európska komisia dostala od energetických ministrov členských krajín jasnú úlohu, aby čo najskôr pripravila mechanizmus zastropovania cien plynu, ktorý sa do Európy dováža plynovodmi. Uviedol minister hospodárstva Karel Hirman. Zároveň má Komisia pripraviť aj nový systém cenotvorby aj pre skvapalnený zemný plyn, ktorý sa do Európy dostáva cez prístavné terminály. Deje sa tak na základe požiadavky 15 členských krajín vrátane Slovenska.

pred 3 hodinami

Hraničnými priechodmi prešlo v sobotu na vstupe do Slovenskej republiky 3243 osôb. O dočasné útočisko požiadalo 6  žiadateľov. Naopak, na výstupe zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi za včerajší deň 3641 ľudí, informuje ministerstvo vnútra. Celkovo prišlo na Slovensko od 24. februára z Ukrajiny 850 004 osôb, späť sa doteraz vrátilo 619 650 ľudí. Dočasné útočisko získalo od 1. marca tohto roku 95 788 občanov Ukrajiny.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.