Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. júl 2022, 11:20

SaS vypovedala koaličnú zmluvu

Sulík dal Hegerovi ultimátum, žiada odchod Matoviča z vlády

Sulík dal Hegerovi ultimátum, žiada odchod Matoviča z vlády

Foto TASR

SaS teraz od premiéra očakáva návrh novej koaličnej zmluvy, ktorá bude zohľadňovať aktuálne politické reálie a z ktorej vyplynie, že Igor Matovič nebude členom vlády.

Strana SaS dnes vypovedá koaličnú zmluvu. Oznámil to Richard Sulík po rokovaní republikovej rady. 

Liberáli teraz od premiéra Eduarda Hegera očakávajú návrh novej zmluvy, ktorá bude zohľadňovať aktuálne politické reálie a z ktorej vyplynie, že líder OĽaNO Igor Matovič už nebude členom vlády.

SaS premiérovi oznámi podmienky účasti vo vláde. Ak nepríde k ich splneniu, 31. augusta podajú jej ministri demisiu.

Odchod Matoviča nebude podľa Sulíka jedinou podmienkou SaS. Ministra financií kritizoval za rozhadzovanie stoviek miliónov. Tvrdí tiež, že je neprijateľné, aby sa museli na Matovičovom rezorte doprosovať zvýšenia platov učiteľov, zdravotníkov či zamestnancov verejnej správy aspoň o infláciu.

Fungovanie koalície je podľa Sulíka pokazené jedným človekom, ktorý sa nedokáže ovládať. Hovorí, že šéf OĽaNO si zo štátnej kasy urobil pokladničku pre svoje nápady. „Nemienili sme sa pozerať, ako ju smeráci rozkrádali, a nemienime sa pozerať, ako si z nej Igor Matovič robí trhací kalendár,“ dodal. 

Najväčší problém je Matovič, tvrdí Sulík

„Najväčší problém našej koalície sa volá Igor Matovič,“ povedal Sulík s tým, že minister financií svojimi nápadmi ničí krajinu. „Všetka naša práce vo vláde a v parlamente je prekrývaná jedným ministrom,“ dodal. 

Šéf SaS kritizoval Matoviča za „rozoštvávanie spoločnosti“. Vzťahy v koalícii sa podľa neho musia zmeniť pre dobro spoločnosti. Zdôraznil, že takto nesmie koalícia ďalej vládnuť.

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Predseda liberálov hovorí, že už pri prvej koaličnej kríze v marci minulého roka „dali tomu šancu“. Vtedy Matovič odstúpil z postu premiéra. „Sme bohatší o poznanie, že keď takto budeme fungovať ďalej, tak SaS bude zodpovedná, keď nič neurobí, za triumfálny návrat Roberta Fica,“ dodal.

„Argument, že potom prídu fašisti a Robert Fico, je pre mňa vážny. Ale ak budú pokračovať atómovky Igora Matoviča, tak či tak to príde po skončení volebného obdobia,“ odmietol Sulík vyjadrenia, že povalením vlády sa môže k moci vrátiť Smer. 

Sulík kritizoval aj premiéra Hegera. Tvrdí, že práve on mal riešiť problémy v koalícii. „No nedeje sa tak, a preto sme prestali chodiť na koaličné rady,“ podotkol. 

OĽaNO odmieta odchod svojho šéfa z vlády

OĽaNO ešte pred rozhodnutím SaS odmietlo odchod Igora Matoviča z vlády. Takáto požiadavka je podľa hnutia v príkrom rozpore s koaličnou zmluvou a nebude s ňou súhlasiť.

Obyčajní apelovali na SaS, aby sa vrátila k rokovaniam v koalícii. Hnutie zároveň deklarovalo, že nebude hlasovať za predčasné voľby.

Inzercia

„Vážení predstavitelia strany SaS, koaliční partneri, ide o všetko. Rozhodnete o budúcnosti Slovenska, ktoré môže byť dobrým miestom pre život alebo opäť a ešte viac ovládnuté mafiou. Ďalšie povalenie vlády bude viesť ešte k horšiemu výsledku, ako to bolo v roku 2012, a to že k Ficovi a Pellegrinimu sa do koalície pridajú fašisti z Republiky. Uvrhnete Slovensko do katastrofy,“ písali v liste, ktorí adresovali predstaviteľom SaS. 

Čítajte tiež

OĽaNO zároveň zdôraznilo, že nebude hlasovať za predčasné voľby. 

Zotrvanie liberálov v koalícii žiadal aj premiér Heger. „Slovensko zažíva najťažšie časy vo svojej histórii. Teraz nie je čas na povalenie vlády. Verím, že kolegovia z SaS sa rozhodnú zostať s nami,“ povedal novinárom po rokovaní vlády.

Nestabilita Slovensku nepomôže, tvrdí Remišová

Vicepremiérka a líderka Za ľudí Veronika Remišová v reakcii na rozhodnutie SaS povedala, že v súčasnej situácii „sú mesiace nestability a následne predčasné voľby odovzdaním moci tandemu Fico – Pellegrini tou najhoršou možnosťou pre ľudí na Slovensku“.

„Rozbitie vlády a nestabilita Slovensku nepomôžu,“ napísala Remišová.

„Považujem za nezodpovedné, že koalícia v najbližších týždňoch bude musieť riešiť vypovedanie koaličnej zmluvy zo strany SAS a osobný spor dvoch lídrov koaličných strán namiesto riešenia skutočných problémov ľudí,“ dodala šéfka Za ľudí.

Remišová zároveň deklarovala maximálne úsilie v dovládnutí vo štvorkoalícii. „Zároveň veríme, že u všetkých partnerov v koalícii prevládne zodpovednosť k ľuďom na Slovensku nad osobnými spormi či vidinou politických ziskov.“

Kollár je pripravený pokračovať, ale aj hlasovať za predčasné voľby

Sme rodina chce, aby aktuálny spor v koalícii vyriešili tí, ktorí ho spôsobili. Hnutie zároveň deklaruje, že je pripravené pokračovať v spoločnom vládnutí do riadnych volieb, ale aj zahlasovať za predčasné voľby. V reakcii na rozhodnutie SaS to uviedol Boris Kollár.

„Sme rodina nebude robiť prekážky ani problémy, keď sa dohodneme, že v nejakej forme to bude pokračovať ďalej a spolu to potiahneme až po riadne voľby v roku 2024,“ skonštatoval Kollár.

Rovnako bude hnutie postupovať, ak sa OĽaNO a SaS nedohodnú a padne rozhodnutie o predčasných voľbách. „Sme rodina nebude robiť problémy a bude hlasovať, aby boli predčasné voľby,“ doplnil Kollár.

Na vypovedanie koaličnej zmluvy zatiaľ oficiálne nereagovalo. Na sociálnej sieti sa však vyjadrili niektorí jeho poslanci. „Sulík práve povalil tretiu vládu, v ktorej bol,“ napísal György Gyimesi. Volebná líderka hnutia Mária Šofranko hovorí, že „6-percentná strana opäť diktuje personálne podmienky a rozbíja ďalšiu vládu“.

Dnes treba vedieť

pred 56 minútami

Slovenský hokejový útočník Samuel Buček ukončil zmluvu s klubom NHL Seattle Kraken. Jeho novým pôsobiskom bude účastník KHL Neftechimik Nižnekamsk, s ktorým podpísal ročný kontrakt. (tasr)

pred 3 hodinami

Krajniak odkazuje progresívcom

Vy, eko-bio-raw progresívci robíte presne to, čo robili totalitní komunisti

„Antifašisti ste iba vtedy, keď sa vám to hodí," napísal na adresu liberálov, progresívcov a „červených denníkov" podpredseda Sme rodina.

PROGRESÍVCI, LIBERÁLI, ČERVENÉ DENNÍKY, KEĎ UŽ TAK PRINCIPIÁLNE BOJUJETE PROTI FAŠIZMU, ODPOVEDZTE MI NA JEDNU...

Uverejnil používateľ Milan Krajniak Pondelok 8. augusta 2022
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.