Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. júl 2022, 17:12

Europarlament

Progresívci chcú pro-life lobistom zakázať prístup do rokovacích sál

Progresívci chcú pro-life lobistom zakázať prístup do rokovacích sál

Foto: Flickr

Do danej frakcie patrí aj Lucia Ďuriš Nicholsonová. Neprijateľné a extrémistické, reaguje Anna Záborská.

Progresívny klub Renew Europe chce, aby mali pro-life lobistické organizácie zakázaný vstup do rokovacích sál v Bruseli a Štrasburgu. Informoval o tom holandský De Telegraaf.

„Píšeme, aby sme vyzvali na okamžité odobratie akreditácie lobistov napojených na radikálne konzervatívne mimovládne organizácie proti potratom v priestoroch Európskeho parlamentu,“ uvádza sa v liste napísanom holandskou političkou Samirou Rafaelovou.

Tá list adresovaný predsedníčke europarlamentu Roberte Metsolovej písala v mene frakcie, do ktorej patria aj traja europoslanci za Progresívne Slovensko a Lucia Ďuriš Nicholsonová.

Pro-life lobisti podľa frakcie rozširujú „propagandu a falošné, toxické naratívy“, preto by nemali mať do europarlamentu prístup.

„USA sa vracajú späť v čase a čo sa tam deje, už postupuje do Maďarska, Poľska a tiež Holandska. Európa má asi päťdesiat organizácií bojujúcich proti potratom, ktoré sú v úzkom kontakte s americkým hnutím. Loby si vie nájsť cestu do Európskeho parlamentu,“ uviedla Rafaelová.

Inzercia

Článok 123 Rokovacieho poriadku europarlamentu umožňuje zakázať prístup niektorým lobistickým skupinám. Zatiaľ nie je jasné, ako sa k danej výzve Metsolová postaví.

S prosbami v liste nesúhlasia konzervatívni politici. „Ukážka ľavicovej tolerancie. Máte iný názor? Vypadnite!“ reagoval na Twitteri napríklad holandský europoslanec Peter van Dalen.

„Takéto výzvy sú v demokratickej spoločnosti neprijateľné a extrémistické. Pevne verím, že všetci slobodne cítiaci ľudia takéto konanie odmietnu,“ uviedla podľa denníka Štandard Anna Záborská.

Dnes treba vedieť

pred 42 minútami

Generálna prokuratúra tvrdí, že už jasným a zrozumiteľným spôsobom informovala o dôvodoch nepodania žaloby na rozpustenie ĽSNS a nemá potrebu ich dopĺňať. Reaguje tak na stanovisko ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, že má k rozhodnutiu zverejniť analýzu. (tasr)

pred 50 minútami

„Zdivočeli sme. Mám pocit, že liberáli a konzervatívci sa už o mnohých veciach nedokážu rozprávať, čo je na škodu tejto krajine,“ hovorí poslanec OĽaNO Andrej Stančík. Okrem iného zároveň približuje, či by zostal v OĽaNO, ak by sa preprofilovalo na konzervatívnu stranu, ako sa ako liberál pozerá na konflikt medzi konzervatívcami a liberálmi, ale i to, prečo sa stal agnostikom a čo na to hovorí jeho veriaca rodina.

pred hodinou

Zahraničný obchod Slovenska sa v júni po májovom prebytku 160 miliónov eur prepadol do mínusu vo výške 78 miliónov eur. Nepriaznivo ho ovplyvnila predovšetkým medziročne vyššia hodnota dovezenej ropy a zemného plynu, ale tiež vybraných priemyselných výrobkov. (šúsr)

pred hodinou

V kanadskom Edmontone sa dnes začínajú hokejové majstrovstvá sveta do 20 rokov, ktoré boli v zime zrušené pre koronavírus. Slovensko nastúpi na svoj úvodný zápas dnes o 20.00 h proti Česku. V skupine sa postupne stretne ešte s Kanadou, Lotyšskom a Fínskom. 

pred 3 hodinami

Bývalý poľský prezident a vodca nezávislých odborov Solidarita Lech Walęsa je hospitalizovaný s infekciou, pričom v nemocnici zostane prinajmenšom týždeň. Samotný 78-ročný Walęsa zverejnil ešte v nedeľu na Facebooku fotografiu, ktorá ho zachytáva ležiaceho na nemocničnom lôžku. (tasr)

pred 3 hodinami

Slovenský tenista Alex Molčan postúpil do 2. kola na turnaji ATP Masters 1000 v Montreale. V stretnutí úvodného kola si poradil s Američanom Mackenziem McDonaldom 7 : 6 (1), 6 : 4. Ďalším súperom slovenskej singlovej jednotky bude štvrtý nasadený Nór Casper Ruud. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.