Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. jún 2022, 15:52

Napätie v koalícii

Množstvo urážok môže viesť k ukončeniu pôsobenia SaS v koalícii, pripustil Sulík

Množstvo urážok môže viesť k ukončeniu pôsobenia SaS v koalícii, pripustil Sulík

Foto – TASR

Igor Matovič a Richard Sulík sa po prelomení veta prezidentky vzájomne obviňujú zo spolupráce s opozíciou. 

Okamžite po prelomení prezidentkinho veta sa začali v koalícii ďalšie slovné prestrelky. V nich mali hlavné slovo OĽaNO a SaS. 

Liberáli kritizujú zvyšnú časť koalície za to, že protiinflačný balík presadila s pomocou ĽSNS. „Obeťou nechutného spojenia OĽaNO s fašistami na prelomenie veta pani prezidentky sú spoločné verejné financie nás všetkých,“ napísal na sociálnej sieti minister hospodárstva a šéf SaS Richard Sulík.

Trpezlivosť nie je nekonečná, hovorí Sulík

Líder OĽaNO zase obvinil sulíkovcov zo sprisahania s opozíciou vrátane extrémistov z Republiky. Tí to rázne odmietli a znovu stopli svoju účasť na koaličných radách, ktorú obnovili len včera. 

„Útoky Igora Matoviča však neustále pokračujú. Aj z toho dôvodu sa opätovne odmietame zúčastňovať koaličných rád. Igor Matovič len a len klame a robí to tesne po tom, ako jeho poslanci prelomili veto prezidentky spolu s fašistami,“ uviedla strana vo vyhlásení.

Sulík podvečer na tlačovke obvinil Matoviča, že hrubo klame. Tvrdí, že SaS s opozíciou nerokovala o podpore pripomienok prezidentky. „Vďaka jednému jedinému človeku, Igorovi Matovičovi, poštvala naša koalícia proti sebe väčšinu národa,“ povedal s tým, že by ocenil rýchle rozhodnutie Ústavného súdu. 

Šéf SaS si položil otázku, aký má zmysel zotrvať v koalícii  s človekom, ktorý veľkú časť energie venuje útokom na koaličného partnera. „Naša trpezlivosť a vôľa nie sú nekonečné. Množstvo úražok môže viesť k ukončeniu nášho pôsobenia v koalícii. Naším odchodom by nedošlo k pádu vlády. Koalícia môže pokračovať a možno fašisti by boli vhodnejším partnerom,“ zdôraznil. 

Sulík vysvetlil, že SaS zatiaľ nebude robiť žiadne rozhodnutia o svojom zotrvaní v koalícii. Podľa neho je potrebné, aby si cez leto v koalícii oddýchli. 

OĽaNO vyzýva SaS, aby neparalyzovali koaličnú radu

Matovič v reakcii na zastavenie účasti na koaličných radách uviedol, že „niekto to asi nezvláda“. „Pozrite si, čo vám porozprávali dnes po hlasovaní. My sme iba opísali pravdu,“ dodal.

SaS svoje rozhodnutie k účasti na koaličných radách zmenila už tretíkrát za necelé tri týždne. Siedmeho júna oznámila, že sa na nich prestane zúčastňovať, aby sa situácia upokojila. V utorok liberáli oznámili, že sa na koaličné rokovania vracajú, no po dnešných Matovičových obvineniach to opäť zmenili.

„Veľmi ma mrzí prístup SaS, dlhodobo mi to pripadá, že si len hľadajú zámienku, ako dosiahnuť predčasné voľby a čím skôr sa pobratať s Pellegrinim v budúcej vláde,“ dodal podľa TASR Matovič po tlačovej konferencii. Na otázku, ako chce ďalej vládnuť bez koaličného partnera, odpovedal tým, že OĽaNO sa správa zodpovedne, netrucuje, nehádže sa o zem a len SaS stále niečo vetuje.

Podvečer OĽaNO vyzvalo v stanovisku liberálov, aby koaličnú radu „neparalyzovali“.

„Veľmi ma mrzí, že strana SaS sa od začiatku správa ako opozícia voči vlastnej vláde, a chcem veriť, že skôr či neskôr im hlas rozumu našepká, že toto nie je cesta. Toto je cesta k návratu Fica a Pellegriniho tak, ako sa to stalo pri schvaľovaní eurovalu a páde Radičovej vlády. Chcem preto poprosiť kolegov z SaS, aby začali spolupracovať normálne a konštruktívne a v duchu platných dohôd. V opačnom prípade vystavujú verejnosť veľkému nebezpečenstvu návratu mafie k moci,“ povedal predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš.

„Očakávame, že strana SaS prestane rozbíjať vládu a obťažovať verejnosť svojimi boliestkami a začne sa správať ako normálny a konštruktívny partner, ktorý svoje výhrady bude tlmočiť tam, kde sa to patrí, teda na rokovaniach koaličných rád,“ dodal poslanec hnutia a predseda parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský.

Stretnutie v poslaneckom salóne

Sprisahanie s opozíciou a Republikou odmieta aj Juraj Šeliga zo strany Za ľudí, ktorý tentoraz Matovičov balík nepodporil. V statuse napísal, že žiadne rokovania o pripomienkach prezidentky s opozíciou neviedol. „Naopak, presviedčal som kolegov z OĽaNO, aby vyhoveli vetu pani prezidentky a neriskovali, že ľudia nedostanú nič,“ napísal na sociálnej sieti. „A ak kolegovia z OĽaNO vedia o spiknutí, nech to povedia otvorene, kto s kým a kde. My sme veľmi jasne povedali, že podporíme veto pani prezidentky!“

Inzercia

Matovič vyzýval na tlačovke novinárov, aby si zistili, ktorí predsedovia politických strán sa stretli krátko pred hlasovaním o balíku v poslaneckom salóne a dohodovali spoločný postup. „Ešte tesne pred hlasovaním prebiehalo kľúčové rokovanie vzadu v poslaneckom salóniku dvoch predsedov politických strán,“ vraví. Aj na základe toho sa podľa jeho slov niektorí poslanci hnutia OĽaNO rozhodli, že balík pomoci podporia, a zahlasovali za prelomenie veta. 

„Bola reálna možnosť, že za veto pani prezidentky zahlasuje z nášho poslaneckého klubu o dosť viac ľudí. Ale zároveň s týmito ľuďmi bola dohoda, že ak sa dozvieme na poslednú chvíľu, že by prišlo k nejakému spiknutiu SaS s fašistami z Republiky, so Smerom a s Pellegrinim, tak v tom prípade sa zariadia,“ vysvetľoval Matovič.

Za prelomenie veta hlasovalo 46 zo 48 poslancov OĽaNO vrátane liberálnejších poslancov ako Kristián Čekovský, Andrej Stančík či Monika Kozelová. Tí v uplynulých dňoch s podporou balíka váhali.

Denník N neskôr zistil, že v poslaneckom salóniku sa krátko pred hlasovaním spolu rozprávali predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík a predseda Smeru Robert Fico. Sulík rozhovor s Ficom pred hlasovaním potvrdil.

„Áno, rozprával som sa s Ficom asi štyri alebo päť minút o mojom odvolávaní a či nepodporí zákon o energetike, keďže ma odvolávajú, že v energetike málo robím. Ani slovom nebol spomenutý Matovičov balíček, ani dnes, ani nikdy predtým,“ povedal Sulík pre Denník N.


Igor Matovič a poslanci OĽaNO na tlačovke po schválení balíka pomoci. Foto – TASR

Sľub o konci útokov

Ďalší konflikt vo vláde prichádza po tom, ako včera Boris Kollár informoval o stretnutí s Richardom Sulíkom a Eduardom Hegerom. Premiér podľa Kollárových slov Sulíkovi sľúbil, že osobné útoky Matoviča sa skončia. 

Šéf OĽaNO však tvrdí, že sľub znel inak, ako to interpretoval predseda parlamentu. „Premiér mi spomínal, že tá dohoda znela dosť zásadne inak. Bola o tom, že by bolo dobré, aby Richard Sulík neprovokoval, a potom sa Edo Heger pokúsi o to, aby som ja na to nereagoval,“ vraví Matovič.

„Budem veľmi rád, aby neprovokoval. Ja reagovať nebudem.“ Šéf OĽaNO už v utorok v diskusii Mareka Vagoviča hovoril, že mu Heger nič o konci útokov smerom k Sulíkovi nevravel.

Matovičov balík pomoci za 1,2 miliardy prešiel parlamentom 77 hlasmi, čo stačilo na prelomenie veta. Za hlasovalo celé OĽaNO s výnimkou Juraja Krúpu, Sme rodina aj bývalí poslanci OĽaNO. Zákon podporili aj kotlebovci. Poslanci Za ľudí sa zdržali. 

Prezidentka už oznámila, že sa obráti na Ústavný súd. Prekáža jej, že zákon bol prijatý v skrátenom legislatívnom procese.

 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Na známej párty pláži Zrće na chorvátskom ostrove Pag vypukol požiar. Plamene sa už niekoľko hodín snažia uhasiť miestni hasiči a zo vzduchu im pomáha hasičské lietadlo. Úrady uzavreli štátnu cestu Pag – Novalja. (tasr)

pred hodinou

Slovenský futbalista Róbert Mak bude pokračovať v kariére v Austrálii po tom, ako podpísal dvojročný kontrakt s FC Sydney. Tridsaťjedenročný krídelník naposledy pôsobil vo Ferencvárosi Budapešť. (tasr)

pred 3 hodinami

Generálna prokuratúra tvrdí, že už jasným a zrozumiteľným spôsobom informovala o dôvodoch nepodania žaloby na rozpustenie ĽSNS a nemá potrebu ich dopĺňať. Reaguje tak na stanovisko ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, že má k rozhodnutiu zverejniť analýzu. (tasr)

pred 3 hodinami

„Zdivočeli sme. Mám pocit, že liberáli a konzervatívci sa už o mnohých veciach nedokážu rozprávať, čo je na škodu tejto krajine,“ hovorí poslanec OĽaNO Andrej Stančík. Okrem iného zároveň približuje, či by zostal v OĽaNO, ak by sa preprofilovalo na konzervatívnu stranu, ako sa ako liberál pozerá na konflikt medzi konzervatívcami a liberálmi, ale i to, prečo sa stal agnostikom a čo na to hovorí jeho veriaca rodina.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.