Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. máj 2022, 12:24

Protiinflačný balík pomoci

Bojujeme za tradičnú rodinu, hlási Matovič. SaS jeho návrhy nepodporí

Bojujeme za tradičnú rodinu, hlási Matovič. SaS jeho návrhy nepodporí

Igor Matovič. Foto – TASR

O pomoci rodinám aj o zdanení ruskej ropy sa bude rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Prvé čítanie o návrhoch sa začne v piatok.

Dianie sme sledovali online:

19.05 Pomoc v boji proti inflácii prerokuje plénum Národnej rady v zrýchlenom režime. Poslanci to schválili na hlasovaní. Rovnako budú v skrátenom legislatívnom konaní rokovať aj o zdanení mimoriadnych príjmov z ruskej ropy.

Definitívne sa o návrhoch Igora Matoviča rozhodne zrejme až budúci týždeň


17.59 „Tí, ktorí si uvedomujú, že rodinu tvoria otec, matka a deti, a nie žiadne zhluky zvláštnych náhod, ktoré sa stretli a povedali si, že sú rodinou, tak tí ľudia túto pomoc pretlačia a zo Slovenska urobia naozaj prorodinný ostrov Európy,“ vraví Matovič v rozprave s tým, že rodiny potrebujú istotu, že môžu prijať ďalšie dieťa a v ťažkej situácii nemusia riešiť otázku, či podstúpiť potrat. „Budeme spomínať na to, ako sme si v tieto dni povedali, že najdôležitejšia je tradičná rodina – otec, matka a deti.“

„Keď sa aj budú snažiť vetovať tento zákon a robiť čokoľvek, len aby zahatali pomoc rodine – pretože do sveta, kde pomaly vysávač, lampa a dvaja chlapci sú dokopy rodina, im nepasuje, že rodinou sú otec, matka a deti –, budeme bojovať,“ dodal minister financií.


17.54 Igor Matovič v rozprave kritizuje ministra školstva Branislava Gröhlinga za jeho postoj k financiám na voľnočasové poukazy pre deti a nazýva ho „trucovitým Brankom“. Gröhling podľa Matoviča sabotuje toto opatrenie a nezáleží mu na rodinách. Minister školstva označil 400 miliónov na poukazy hazardovaním s financiami, pretože návrh je podľa neho z viacerých dôvodov nerealizovateľný. Investovať by sa podľa Gröhlinga malo skôr na platy učiteľov.


17.02 Ak poslanci stihnú skončiť rozpravu o troch návrhoch na skrátené legislatívne konanie dnes do 19.00 h, hlasovať budú o nich ešte dnes. Ak nie, rozprava bude pokračovať aj večer s hlasovaním v piatok o 9.00 h. Dohodlo sa na tom poslanecké grémium. Až po tomto hlasovaní sa bude rokovať o samotných návrhoch Igora Matoviča – pomoci rodinám a zdanení ruskej ropy. Je preto možné, že o nich parlament rozhodne až budúci týždeň.


16.55 Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková v pléne parlamentu kritizovala uplatnenie tzv. zrýchleného režimu k tomuto návrhu zákona. V návrhu na skrátené legislatívne konanie podľa nej absentuje zdôvodnenie, aké reálne a konkrétne dosahy hrozia.

Kritizovala tiež, že navrhované opatrenia nesmerujú k odstráneniu rizika vplyvu zdražovania na tých najchudobnejších. Zdôraznila, že legitimitu pomoci rodinám nerozporuje. Podotkla však, že návrh nezahŕňa dôchodcov, nezamestnaných či osoby v hmotnej núdzi.


16.20 Igor Matovič podľa Sulíka tvrdil, že vedenie Slovnaftu súhlasí so zavedením dane a zaviazalo sa, že nebude dvíhať ceny na čerpacích staniciach. Šéf rezortu hospodárstva sa preto spojil s predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Slovnaftu Oszkárom Világim.

Spoločnosť podľa Sulíka hovorí, že sa budú riadiť ich obchodnou politikou a trhovou situáciou. Minister hospodárstva je preto presvedčený, že ceny nafty a benzínu budú v tejto súvislosti pre motoristov rásť.

Otázny je podľa Sulíka aj výnos z tejto dane. Podotkol, že namiesto 300 miliónov eur ročne, ako avizoval Matovič, by to na základe výpočtov Inštitútu finančnej politiky malo byť len 50 miliónov eur tento rok a 25 miliónov eur budúci rok.


15.53 V parlamente sa špekuluje, že by inflačný balíček mohol prejsť s pomocou kotlebovcov či exkotlebovcov. Za zaradenie týchto bodov do programu SaS nehlasovala, no rokuje sa o nich vďaka deviatim hlasom od súčasných či bývalých poslancov ĽSNS. Predstavitelia koalície vrátane Igora Matoviča to zatiaľ komentujú tak, že pokiaľ sa chcú pridať k pomoci rodinám, nech sa pridajú. (denník n)


15.40 Strana Richarda Sulíka nepodporí návrhy Igora Matoviča – pomoc pre rodiny a zdanenie ruskej ropy –,  ktoré sú aktuálne v parlamente. Podľa SaS povedú opatrenia k vyšším daniam a zruinujú samosprávy. 

Richard Sulík uviedol, že pri protiinflačnom balíku budú poslanci SaS v parlamente a neznížia tak kvórum.

„Budeme s najväčšou pravdepodobnosťou hlasovať proti, nevylučujem však, že sa zdržíme,“ povedal.

Pri návrhu o novej dani pre Slovnaft navrhne SaS v prvom čítaní pozmeňovák spočívajúci v tom, že keď sa daň zavedie, výnos z nej by sa mal použiť na zníženie spotrebnej dane na pohonné hmoty. Ak neprejde, budú návrh vetovať.


14.30 Strana Smer nepodporí návrh protiinflačnej pomoci. Vyhlásil to v rozprave líder Smeru Robert Fico.

Slovenských rodinám chce podľa neho vláda v roku 2022 dať v rámci tejto pomoci „dieru z koláča“. Poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase podmienili podporu návrhu zahrnutím 14. dôchodkov a rozšírením cieľovej skupiny pomoci.

Minister financií Igor Matovič hovorí, že je pripravený rokovať aj o opozičných návrhoch k balíku protiinflačnej pomoci. „Uvidíme, s čím prídu. Keď to bude mať akú-takú mentálnu logiku, tak sme pripravení,“ vysvetlil. Odmieta však návrh Smeru dať domácnostiam 1500 eur. Označil to za blud. 

Zaradenie protiinflačného balíka na aktuálnu schôdzu podporili aj poslanci ĽSNS. Matovič nepredpokladá, že im za to niekto niečo sľúbil. „Myslím si, že už pri tomto hlasovaní sa ukázalo, že tá väčšina by tam mohla byť a zákon by mohol prejsť,“ uviedol.

Inzercia

Fico avizoval, že celý poslanecký klub Smer nepodporí návrh protiinflačnej pomoci. Podotkol, že sú porušené všetky pravidlá, pokiaľ ide o skrátené legislatívne konanie pri tomto zákone.

Kritizoval, že vláda v tomto roku rodinám veľmi nepomôže.

„Čo ste dali v roku 2022 tým rodinám? Nič ste nedali,“ adresoval vláde. Zdôraznil, že sa ignorujú napríklad rodiny, ktoré majú už dospelé deti. Návrhy podľa Fica smerujú najmä na podporu rómskej komunity.

Predložil zároveň návrh uznesenia k opatreniam vlády na zmiernenie dôsledkov zdražovania. V ňom navrhuje, aby parlament konštatoval, že vláda napriek nepriaznivému cenovému vývoju nepredložila relevantný návrh obsahujúci dostatočné kompenzácie občanom Slovenska.

Tvrdí tiež, že vláda rezignovala na prijatie opatrení na zníženie cien pohonných látok. Slovnaft podľa jeho slov poprel dohodu v súvislosti s návrhom na zdanenie mimoriadnych príjmov z ruskej ropy.

Chce, aby vláda predložila návrh zákona o mimoriadnom bankovom odvode a tým kompenzovala výdavky. Taktiež by sa podľa neho mala vrátiť k bezplatným obedom pre žiakov a študentov.

V uznesení zároveň žiada, aby vláda pripravila legislatívne návrhy, ktoré zabezpečia, že v tomto roku slovenské domácnosti dostanú finančnú výpomoc 1500 eur, aby boli podporení aj dôchodcovia a bezdetné rodiny.


14.15 Strana Hlas zdôraznila, že podmienkou jeho podpory je to, aby do protiinflačnej pomoci bol zahrnutý aj 14. dôchodok a rozšírenie cieľovej skupiny jednorazovej pomoci o 1,6 milióna pracujúcich, ktorí majú maximálny príjem do 1686 eur. Na presadenie týchto opatrení predloží počas schôdze pozmeňujúce návrhy.

„Ak tieto dve podmienky Hlasu nebudú splnené, strana Hlas nemôže tieto zákony podporiť,“ upozornil poslanec Erik Tomáš. Strana avizovala, že nepodporí ani skrátené legislatívne konanie k tomuto návrhu.

Návrh predložený ministrom financií Tomáš kritizoval s tým, že nemyslí na dôchodcov, ktorí poberajú penziu. Opatrenie v podobe „krúžkovného“ pre deti bude podľa Tomáša administratívne veľmi náročné. Poukázal na to, že aj minister školstva povedal, že tento návrh je nerealizovateľný.


14.00 Poslankyňa Za ľudí Jana Žitňanská nepodporí rodinný balík, ak bude bez opatrení pre osoby s ŤZP. V koalícii rokuje o tom, aby sa príspevok na voľnočasové aktivity pre deti dal využiť aj na rehabilitáciu či iné potreby pre zdravotne postihnuté deti. Ak to návrh nebude obsahovať, nemôže za taký zákon hlasovať.

„Pre mňa je úplne kľúčové v tejto situácii pomôcť ľuďom, ktorí majú v rodine ťažko zdravotne postihnutého človeka, pretože tieto rodiny čelia chudobe asi najviac,“ vyhlásila Žitňanská na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Pripomenula, že keď minister financií minulý rok predstavil daňovú revolúciu, upozornili ho na deti so zdravotným postihnutím, ktoré potrebujú terapie, logopédov či rehabilitácie, ktoré sú často drahé a rodičia ich musia hradiť zo svojho.

Žitňanská dostala prísľub, že návrh to bude zohľadňovať, no legislatívny návrh to podľa nej neobsahoval. „Informovala som koaličných partnerov aj ministra financií Matoviča, že ak nebude v návrhu napísané, že tento príspevok môžu využiť aj na rehabilitáciu alebo iný typ služby, ktorú potrebujú, neviem hlasovať za tento zákon,“ dodala.

Rokovať chce aj o tom, aby nebol krátený príspevok ľuďom, ktorí ho poberajú za opatrovanie svojho ťažko postihnutého blízkeho. Ten je im podľa jej slov krátený, hneď ako začnú poberať dôchodok.

Poslankyňa zo Za ľudí a primátorka Lučenca Alexandra Pivková tvrdí, že Matovič spolu so štátnym tajomníkom rezortu financií Marcelom Klimekom na stretnutí prisľúbili individuálne opatrenia pre samosprávy.

Opatrenia sa podľa nej majú týkať len preklenutia vážnej situácie. Mohlo by ísť napríklad o možnosť uvoľnenia prostriedkov z rezervného fondu na bežné výdavky či preklasifikovanie už poskytnutých návratných finančných zdrojov, tzv. pôžičiek. Hovorila aj o možnosti poskytnúť ďalšie návratné i nenávratné zdroje. Dodala, že samosprávy si podľa tohto návrhu majú vyčísliť výdavky a začať rokovať.

Ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák však reagoval, že ZMOS nikto nekontaktoval. Odmieta čiastkové a individuálne rokovania a dohody, ktoré zahŕňajú len vybrané samosprávy blízke koaličným politikom.

Kaliňák pripomína, že ZMOS je hlasom väčšiny samospráv na Slovensku, nielen istej skupiny.

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

SHMÚ varuje, že s výdatnejšími dažďami treba počítať na časti Slovenska až do stredajšieho rána. Výstrahy druhého stupňa platia pre okres Skalica, výstrahy prvého stupňa pre okresy Kežmarok, Spišská Nová Ves, Gelnica, Levoča, Košice a tiež Košice-okolie. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.