Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
08. máj 2022

Miesto v Prahe, ktoré by mal navštíviť každý Slovák

Miesto v Prahe, ktoré by mal navštíviť každý Slovák

Je ním Chrám svätých Cyrila a Metoda, kde po atentáte na Heydricha zomrel Jozef Gabčík.

Bol to pocit nesmierneho oduševnenia, ktorý som nasával s každým nádychom. Z pravoslávneho Chrámu svätých Cyrila a Metoda som si ho vzal so sebou, keď sa mi ho vo februári tohto roku podarilo konečne navštíviť v rámci rodinného výletu do Prahy.

Ten pocit pretrvával ešte niekoľko dní. Zdalo sa mi, že po svete chodím trochu vystretejší. Dôvodom nebol tentoraz dotyk s posvätnom, aký by človek v kostole očakával, ale dotyk s históriou.

Ôsmeho mája si pripomíname Deň víťazstva nad fašizmom. Pred 77 rokmi sa skončila druhá svetová vojna.

No počas nasledujúcich týždňov si pripomenieme ešte jedno výročie viažuce sa k tomuto konfliktu: 27. mája 1942 uskutočnili Čech Jan Kubiš a Slovák Jozef Gabčík v Prahe atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha; kat českého národa a architekt konečného riešenia židovskej otázky utrpeným zraneniam podľahol 4. júna; ako odplatu za zabitie jedného z vrcholových nacistických predstaviteľov vyhladili nemeckí okupanti obce Lidice a Ležáky; 18. júna 1942 prišli Gabčík, Kubiš a päť ďalších československých parašutistov o život v Chráme svätých Cyrila a Metoda počas boja s príslušníkmi SS, ktorí ich tam prišli hľadať...

Tento rok si pripomíname 80. výročie atentátu na Heydricha a súvisiacich udalostí. Možno je to dôvod zavítať do tohto pražského kostola. Nachádza sa na Resslovej ulici, ktorá nadväzuje na Jiráskov most cez Vltavu. Kúsok odtiaľ je aj známy Tancujúci dom.

Pred návštevou chrámu som si pustil videá na YouTube z filmu Anthropoid (2016) so scénami, ako sa tu parašutisti bránili (ako napríklad TOTO). Keďže vnútro kostola i krypta boli vo filme zobrazené veľmi verne, presne som si vnútri dokázal predstaviť boj s esesákmi, ktorý tu prebiehal.

Vonku som sa prirodzene zastavil pri obdĺžnikovom okienku do krypty s dierami po strelách naokolo a v mysli sa mi odvíjal obraz, ako sa hasiči snažili vyduriť parašutistov hadicami, ktorými chceli na pokyn Nemcov zaplaviť kryptu. Nad okienkom je pamätná tabuľa.

Pod schodmi vpredu, ktoré vedú ku vchodu do kostola, je vstup do krypty, ktorá dnes slúži ako Národný pamätník hrdinov heydrichiády, otvorený pre verejnosť. Také malé, pekne spravené múzeum o operácii Anthropoid.

Krypta bola ďalším miestom, kde moja predstavivosť pracovala. Práve tu si Gabčík a traja ďalší parašutisti vzali život, keď im po boji s Nemcami zostali už len posledné náboje…

Z tohto miesta dýcha na človeka chrabrosť, obetavosť a odhodlanie vzdorovať zlu. Ide o hodnoty, ktorých v našom občianskom živote nie je nikdy dosť.

A nie je to len o hrdinstve vojakov československej exilovej armády: Jana Kubiša, Jozefa Gabčíka, Adolfa Opálku, Josefa Valčíka, Josefa Bublíka, Jana Hrubého a Jaroslava Švarca. Nemci začiatkom septembra 1942 popravili taktiež predstaviteľov Pravoslávnej cirkvi v Čechách, ktorí parašutistov ukrývali. Išlo o kaplána Vladimíra Petřeka, farára Václava Čikla a predsedu starších Jana Sonnewenda. Popravený bol aj pravoslávny biskup Gorazd. Všetci títo mučeníci boli Pravoslávnou cirkvou neskôr svätorečení.

Ste učiteľ a chodievate so žiakmi do Prahy na školské výlety? Neberte ich len na Hradčany či na Václavské námestie. Zastavte sa s nimi aj v tomto chráme! Pustite im na YouTube scény z filmu Anthropoid, ktoré sa tu odohrali (aj keď tie sú, samozrejme, zdramatizované). A povedzte im o Jozefovi Gabčíkovi, ktorý nepochybne patrí do panteónu najväčších osobností slovenských dejín.

FOTO – VitVit/Wikimedia Commons

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.