Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
11. február 2021

Študenti Katolíckej univerzity v USA sa postavili proti prednáške hviezdy pro-life hnutia

Študenti Katolíckej univerzity v USA sa postavili proti prednáške hviezdy pro-life hnutia

Polarizácia v Spojených štátoch neobchádza ani katolícke inštitúcie. Študentov Katolíckej univerzity Ameriky rozhádala jedna z najznámejších postáv amerického pro-life hnutia – Abby Johnsonová.

Bývalá riaditeľka potratovej kliniky siete Planned Parenthood mala v utorok videoprednášku pre študentov. Veľká časť študentov univerzity vo Washingtone D. C. sa však voči tomu postavila, petíciami a listami sa domáhali, aby škola zrušila túto akciu.

Dôvodom boli Johnsonovej rasistické komentáre a tiež jej účasť na zhromaždení pred americkým Kapitolom zo 6. januára (hoci sa Johnsonová nezapojila do výtržností).  

Matka ôsmich detí sa totiž vyjadrila, že polícia by mala „múdro“ určovať profil jej adoptovaného syna, ktorý je miešancom. „Štatisticky môj hnedý syn s väčšou pravdepodobnosťou spácha násilie než moji bieli synovia,“ povedala vo videu, ktoré nahrala na Youtube a neskôr stiahla. Bolo to vlani v lete po vlne protestov po zastrelení Georgea Floyda.

Rodáčka z Texasu sa po odchode z potratovej kliniky stala hlasnou obhajkyňou pro-life pozícií. Na základe jej knihy „Neplánované“ vznikol v roku 2019 aj úspešný film. Jej verziu príbehu, ktorý sa objavuje vo filme, však niektorí spochybňujú.

V každom prípade, Johnsonová má celkovo v poslednom čase povesť kontroverznej postavy. Ako píše National Catholic Reporter, na sociálnych sieťach odmieta pandémiu a bagatelizuje opatrenia. Šíri tiež hoaxy o očkovaní, dokonca v súvislosti s vakcínami kritizovala americkú biskupskú konferenciu.

Johnsonovej videoprednášku mala pôvodne organizovať pro-life skupina študentov Cardinals for Life. Univerzitný kaplán a poradca skupiny, františkán Jude DeAngelo, však navrhoval, aby sa akcia odložila na neurčito.

Proti boli najmä študenti združení v Black Student Alliance, a hoci je na Katolíckej univerzite Ameriky len 4,5 percenta černošských študentov, pod petíciu proti akcii sa podpísalo 2 000 študentov z celkového počtu zhruba 5 400.

Šéfka združenia Cardinals for Life napokon rezignovala, v liste rektorovi univerzity sa sťažovala, že sa na ňu vyvíjal tlak. Johnsonovej prednášku odmietli aj ďalší známi katolíci, napríklad autorka Jeannie Gaffiganová sa vyjadrila, že v tomto prípade nejde o „cancel culture“, ale nepochopenie pro-life hodnôt.

Aj sama Johnsonová reagovala na protesty voči jej akcii, odporcov nazvala „kaviarenskými katolíkmi“ s tým, že ak škola prednášku neumožní, ponúkne ju študentom sama za seba. Na facebooku napísala: „Liberálni katolíci začali robiť tlak na univerzitu, aby zrušili akciu so mnou. Prečo? Samozrejme preto, lebo som podporila Trumpa!“ Ľudí, čo žiadali zrušenie jej prednášky, označila za podporovateľov LGBTI hnutia, Bidena a Black Lives Matter.

Prednášku napokon zastrešil spolok univerzitných republikánov a uskutočnila sa podľa plánu, teda v utorok.

Portál jezuitského magazínu America napísal, že v prednáške sa Abby Johnsonová vyhla kontroverzii, ktorá sprevádzala jej účasť. Namiesto toho sa pridŕžala prezentácie, ktorú absolvovala už mnoho ráz.

Voči Johnsonovej mali študenti výhrady už počas jej prvej prednášky na Katolíckej univerzite v roku 2012, ale z iných dôvodov. Študentská rada školy vtedy nehlasovala za to, aby škola akciu finančne podporila. Dôvodili to tým, že univerzita stále uprednostňuje podporu pro-life témam na úkor aktivít v iných oblastiach sociálnej spravodlivosti.

Na snímke Abby Johnsonová vlani počas návštevy Varšavy. Foto: Flickr.com/EpiskopatNews (CC licencia)

Odporúčame