Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
16. január 2019

Palko odchádza zo Slovenského dohovoru za rodinu

Palko odchádza zo Slovenského dohovoru za rodinu

Vladimír Palko sa rozhodol odísť z hnutia, ktoré nesie názov Slovenský dohovor za rodinu a ktoré organizuje kampaň proti Istanbulskému dohovoru a gender témam, na čele stojí kňaz Kuffa.

Palko vo svojom vyhlásení napísal: „O mne je známe, koho v prezidentských voľbách podporujem a ktorých konkrétnych kandidátov kritizujem. Rozličnosť názorov na tieto otázky medzi aktivistami SDZR môže mať tendenciu prenikať na verejnosť a postupne pôsobiť proti zmyslu našej spolupráce. Toto riziko som sa rozhodol riešiť ukončením svojej účasti na podujatiach SDZR.“

Pre hnutie je to strata, dochádza k nej po sporoch medzi hlavnou tvárou hnutia Mariánom Kuffom a ďalšími členmi, okrem Vladimíra Palka sa voči Kuffovi v poslednom období kriticky vymedzil Anton Chromík či Jozef Mikloško mladší. Kuffa tiež čelil pomerne tvrdej kritike zo strany biskupov.

Predmetom sporu s Vladimírom Palkom je osoba sudcu a prezidentského kandidáta Štefana Harabina, ktorý má tiež anti-gender postoje, usiluje sa o časť hlasov medzi kresťanmi, ale ktorého minulosť je v ostrom rozpore s hodnotami a záujmami kresťanov a konzervatívcov od 80. rokov po dnešok. Palko na to na pôde tohto hnutia systematicky celé mesiace upozorňoval.

So sporom môže do budúcnosti súvisieť aj vývoj rodiacej sa novej kresťanskej strany, ktorá nekriticky preberá Kuffove postoje za svoje. Palko svojím činom Kuffovo hnutie varoval, že flirtovaním s Harabinom môžu stratiť podstatne viac ako získať. Politicky totiž použije Harabin ich, a nie naopak.

Foto: Andrej Lojan

Odporúčame