Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. január 2022, 14:18

EÚ spolu s Francúzskom poslali prvú humanitárnu pomoc na súostrovie Tonga

Ide o dodávku 30 ton pomoci vrátane dvoch jednotiek na čistenie vody, 4000 litrov pitnej vody, hygienických súprav či stanov.

Európska únia na základe žiadosti o pomoc poskytne pomoc súostroviu Tonga, ktoré bolo v dôsledku erupcie sopky Hunga Tonga-Hunga Ha'apai v južnom Tichomorí postihnuté ničivou silou cunami. Uviedla to v pondelok Európska komisia.

Exekutíva EÚ potvrdila, že prvá loď s pomocou vyplávala už v sobotu z Francúzskej Polynézie. Prostredníctvom svojho Mechanizmu v oblasti civilnej ochrany EÚ spolu s Francúzskom zabezpečuje dodávku 30 ton pomoci vrátane dvoch jednotiek na čistenie vody, 4000 litrov pitnej vody, hygienických súprav, rodinných stanov, súprav náradia pre budovanie prístreškov, lán a nádob na dlhodobé uskladnenie potravín.

Európska komisia tieto aktivity koordinuje a financuje 75 percent nákladov na dopravu zaslanej materiálnej pomoci. Únia zároveň vyčlenila 200.000 eur ako počiatočné financovanie núdzovej humanitárnej pomoci, ktorú zaistí pobočka Červeného kríža na ostrove Tonga v prospech najviac postihnutých komunít.

Eurokomisár pre krízový manažment Janez Lenarčič pri tejto príležitosti povedal, že EÚ v dobe, keď prebieha hodnotenie vplyvu prírodnej katastrofy, prejavuje solidaritu s obyvateľmi ostrovného štátu, a spresnil, že európska podpora je už na ceste. Poďakoval sa Francúzsku za okamžitú pomoc a dodal, že EÚ je v prípade potreby pripravená poskytnúť ďalšiu pomoc aj odborné znalosti.

Podľa jeho slov Koordinačné centrum Európskej únie pre núdzové reakcie je v pravidelnom kontakte s orgánmi v Tonge a delegáciou EÚ na Fidži. Družicový program EÚ Copernicus, ktorý je zameraný na mapovanie Zeme, už vytvoril snímky, ktoré majú určiť rozsah zničenia súostrovia Tonga.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 6 hodinami
pred 8 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 9 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 10 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.