Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. január 2022, 18:13

Izraelská vláda spustila vyšetrovanie v kauze nákupu nemeckých ponoriek

Do prípadu sú podľa polície zapojení aj blízki spolupracovníci bývalého premiéra Benjamina Netanjahua.

Izraelská vláda v nedeľu odsúhlasila začatie formálneho vyšetrovania v kauze nákupu nemeckých ponoriek Izraelom z roku 2012. Ide o aféru, do ktorej sú údajne zapletení vysokopostavení vojenskí predstavitelia aj blízki spolupracovníci bývalého izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Informovala o tom agentúra AFP.

Izraelský minister zahraničných vecí Jair Lapid v tvíte predtým, ako kabinet vyšetrovanie schválil, označil túto aféru za "najzávažnejší prípad korupcie súvisiaci s bezpečnosťou krajiny v histórii Izraela". Výrazným zástancom vyšetrovania je aj minister obrany Benny Ganc. Premiér Naftali Bennett, ktorý vlani v júni vystriedal Netanjahua na poste premiéra, sa hlasovania o začatí vyšetrovania zdržal, a to údajne s odvolaním sa na obavy, že by to narušilo verejné obstarávanie v oblasti obrany.

V tomto prípade izraelská polícia podozrieva jednotlivcov v armáde i mimo nej z korupcie pri nákupe ponoriek od nemeckého priemyselného gigantu ThyssenKrupp. Medzi tými, ktorí sú do aféry údajne zapletení, je aj právnik izraelského expredsedu vlády David Šimron. Ako pripomína AFP, proti Šimronovi, ktorý je Netanjahuov bratranec a právnik, napriek očakávaniam nebolo v tomto prípade po vlaňajšom rozhodnutí prokuratúry vznesené obvinenie. Z úplatkárstva však bol obvinený Miki Ganor, zástupca spoločnosti ThyssenKrupp v Izraeli.

AFP ďalej pripomína, že novozriadená vyšetrovacia komisia sa bude zaoberať procesom obstarávania ponoriek, nebude ale vyšetrovať obžalovaných, ktorí už sú v súčasnosti v tejto veci súdení.

Izraelský rezort obrany iba vo štvrtok oznámil, že židovský štát uzavrel zmluvu s Nemeckom o vývoji a nákupe troch ponoriek - taktiež od spoločnosti ThyssenKrupp - za tri miliardy eur. Podľa Bennyho Ganca "nové ponorky zdokonalia schopnosti izraelského námorníctva a prispejú k (vojenskej) prevahe Izraela v regióne".

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami
pred 9 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 9 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 10 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.