Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. január 2022, 17:10

Macron chce, aby bolo právo na potrat pridané do Charty základných práv EÚ

Macron chce, aby bolo právo na potrat pridané do Charty základných práv EÚ

Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto - TASR/AP

„Otvorme túto diskusiu slobodne s našimi spoluobčanmi s veľkým európskym svedomím, aby sme dali nový život nášmu súboru práv, ktoré posilňujú túto Európu silnú vo svojich hodnotách, ktoré sú jedinou budúcnosťou nášho spoločného politického projektu,“ povedal francúzsky prezident.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že by chcel, aby bolo právo na potrat pridané do Charty základných práv EÚ.

V prejave pred poslancami Európskeho parlamentu povedal: „Dvadsať rokov po vyhlásení našej Charty základných práv, ktorá predovšetkým zaručila zrušenie trestu smrti v celej Únii, dúfam, že dokážeme aktualizovať túto chartu, najmä aby bola explicitnejšia v oblasti ochrany životného prostredia alebo uznania práva na potrat.“

„Otvorme túto diskusiu slobodne s našimi spoluobčanmi s veľkým európskym svedomím, aby sme dali nový život nášmu súboru práv, ktoré posilňujú túto Európu silnú vo svojich hodnotách, ktoré sú jedinou budúcnosťou nášho spoločného politického projektu,“ povedal prezident.

Francúzska televízna stanica BFM TV informovala, že zákonodarcovia Macronovu poznámku o potratoch odmenili potleskom.

Charta práv v súčasnosti rozoznáva právo na život (uvádza, že „každý má právo na život“ a „nikto by nemal byť odsúdený na smrť alebo popravený“), no nikde sa nevyjadruje k potratom.

Počas prejavu označil za najnaliehavejšiu výzvu pre súčasnú Európu boj proti zmene klímy.

Inzercia

„Európa je kontinent, ktorý si ako prvý stanovil najambicióznejšie ciele na planéte, a to dosiahnutie uhlíkovej neutrality v roku 2050. Teraz musíme prejsť od zámerov k činom," povedal Macron europoslancom.

V tejto súvislosti zdôraznil nevyhnutnosť transformácie priemyslu a investícií do nových technológií, potrebu zastavenia odlesňovania a podporu ochrane biodiverzity.

Macron vo svojom prejave zdôraznil aj význam dodržiavania princípov právneho štátu a kritizoval aj Poľsko a Maďarsko, ktoré v tejto súvislosti majú s EÚ dlhodobé spory. Povedal "koniec právneho štátu znamená vládu svojvôle, koniec právneho štátu signalizuje návrat k autoritárskym režimom."

V závere svojho prejavu podčiarkol, že by sa Európa nemala vracať k nacionalizmu, ani sa vzdávať vlastnej identity, ale transformovať sa tak, aby efektívne čelila výzvam budúcnosti.
 

Dnes treba vedieť

pred 12 minútami

Romana Tabák potvrdila, že udrela Janu Bittó Cigánikovú. Hovorí však, že sa bránila a dala sa vyprovokovať. „Zahnala sa na mňa po tvári, a ako sa zahnala druhýkrát, strhla mi z hlavy šiltovku a hodila ju do miestnosti,“ opisuje svoju verziu poslankyňa Sme rodina. (čas.sk)

pred 3 hodinami

Slovensko pri udeľovaní víz v humanitárnom záujme posudzuje každý prípad osobitne. Ministerstvo zahraničia tak reaguje na rozhodnutie niekoľkých európskych krajín o neudelení víz ruským občanom, ktorí utekajú pred čiastočnou mobilizáciou. (tasr)

pred 5 hodinami

Švajčiari sa v referende vyslovili za zvýšenie veku odchodu žien do dôchodku na 65 rokov zo súčasných 64 rokov a zvýšenie DPH. Odporcovia reformy priznali porážku a výsledok hlasovania odsúdili ako „urážku žien“. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.