Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. január 2022, 11:02

V Španielsku rýchlo pribúdajú plantáže marihuany

Pestovatelia sa pritom často vyhovárajú, že ide o konope na priemyselné účely. Zásoby kanabisu v Španielsku sa za päť rokov zvýšili štvornásobne, pričom v roku 2021 zabavili viac ako tri milióny rastlín. Kilo púčikov však môže stáť okolo 400 eur, čo predstavuje lukratívny biznis.

V južnom Španielsku sa rozširuje pestovanie marihuany. Pestovatelia sa pritom často vyhovárajú, že ide o konope na priemyselné účely. Uviedli to noviny El País, podľa ktorých úrady v andalúzskej provincii Almería zhabali vlani až 18-násobne viac marihuany ako rok predtým.

V roku 2021 zhabali príslušníci civilnej gardy niečo vyše 630 000 rastlín konopí v provincii Almería na juhu Španielska, zatiaľ čo v roku 2020 to bolo len 34-tisíc. Vo všadeprítomných skleníkoch v tejto provincii sa pestuje marihuana pod pláštikom legálnych konopí na priemyselné a lekárske účely. Ide o miliardový biznis.

Podľa údajov španielskeho ministerstva poľnohospodárstva a andalúzskej regionálnej vlády v roku 2018 nebol v Almeríi ani hektár deklarovaných konopí. No v roku 2021 sa už pestovalo na 230 hektároch.

Podobne aj v iných častiach Španielska sa plantáže konopí za päť rokov zväčšili osemnásobne a teraz pokrývajú 570 hektárov.

Pestujú sa najmä v regióne Andalúzia, pričom centrom pestovania je provincia Almería. Aj regióny Valencia, Murcia, Katalánsko a Castilla-La Mancha zaznamenali nárast marihuanových plantáží. Len v Tolede, v Castilla-La Mancha v októbri zadržali viac ako 200 000 rastlín.

Zásoby kanabisu v Španielsku sa za päť rokov zvýšili štvornásobne, pričom v roku 2021 zabavili viac ako tri milióny rastlín. Ide o rekord pre krajinu, ktorá je už teraz hlavným producentom konopí v Európe.

Inzercia

Najnovšia správa kancelárie generálneho prokurátora varovala pred početnými pokusmi vydávať nelegálne plantáže za konope na priemyselné využitie. V provincii Almería vlani zatkli 169 ľudí vrátane člena bezpečnostných síl a zadržali 11,6 tony marihuany pripravenej na predaj.

„Zločinecké organizácie s izbovými plantážami teraz kupujú farmy a skleníky, aby pestovali údajne priemyselné konope,“ vysvetľuje María Ángeles Pérezová, prokurátorka pre narkotiká v Almeríi. Ich producenti prišli s vysvetleniami hraničiacimi až s absurditou, pričom sa často odvolávali na boj s rakovinou. Iní pestovatelia tvrdili, že sú v procese vybavovania potrebných povolení.

Cena konopí na priemyselné účely je veľmi nízka, takže v porovnaní s paradajkami alebo inými tradičnými skleníkovými plodinami v Almeríi je z nich len malý zisk, a preto nie sú u farmárov populárne. Kilo púčikov však môže stáť okolo 400 eur, čo predstavuje lukratívny biznis.

Konopné a marihuanové plantáže sú na prvý pohľad úplne rovnaké. Ide v podstate o tú istú rastlinu Cannabis sativa. Rozhodujúci je obsah kanabinoidov, predovšetkým tetrahydrokanabinolu alebo THC. Marihuana má vyšší obsah THC. Takzvané technické konope môžu podľa európskych noriem obsahovať maximálne 0,2 % THC. Táto látka sa nachádza v listoch a v kvete.

Ak sa konope pestujú na priemyselné využitie, napríklad výrobu vlákniny alebo oleja, je to legálne. Ale predaj púčikov, a to bez ohľadu na množstvo THC, je v Španielsku nelegálny. V každom prípade pestovanie konopí na liečebné účely si vyžaduje povolenie od španielskej agentúry pre lieky.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Slovenskí futsalisti remizovali vo svojom druhom zápase na majstrovstvách Európy v Holandsku s Poľskom 2:2. Slovenský nováčik na šampionáte zaknihoval historický zisk bodu a živí šancu na postup do štvrťfinále. Zabojuje oň vo svojom treťom zápase základnej C-skupiny v sobotu 29. januára s Chorvátskom v Groningene. (tasr)

pred 3 hodinami

„Čím je viac pozitívnych, tým máme viac prípadov bizarných efektov prekonania covidu. Napríklad stratu čuchu, keď ho človek úplne stratí. Mnohí si ani neuvedomujú, že hľadanie si partnera a sexualita sú veľmi závislé práve od čuchu. Ľudia bez čuchu majú problém nájsť si partnera, problém fungovať s ním a strácajú aj pôžitok z jedla,“ hovorí otorinlaryngológ Pavol Šurda, ktorý pôsobí v nemocnici v Londýne.

pred 3 hodinami

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva