Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
14. január 2022, 16:59

O funkciu komisára pre deti sa budú uchádzať Hatráková a Vargová

Poslanci Národnej rady majú komisára voliť na schôdzi, ktorá sa začína 1. februára. Pôjde o novú voľbu, neúspešne sa pokúšali zvoliť komisára pre deti ešte v decembri.

O funkciu komisára pre deti majú záujem dve kandidátky. Jednou je súčasná poslankyňa Národnej rady za OĽaNO Katarína Hatráková, ktorú nominoval šéf klubu hnutia Michal Šipoš. Druhou kandidátkou je Mária Vargová, ktorú navrhol poslanec Ondrej Dostál (SaS). Pre TASR to uviedol podpredseda parlamentného ľudskoprávneho výboru Peter Pollák (OĽaNO).

Poslanci Národnej rady majú komisára voliť na schôdzi, ktorá sa začína 1. februára. Pôjde o novú voľbu, neúspešne sa pokúšali zvoliť komisára pre deti ešte v decembri. Návrhy sa mohli podávať do piatka, nominovať kandidátov mohli len poslanci. Uchádzačov čaká aj verejné vypočutie pred výborom, konať sa má 25. januára.

Komisár pre deti má chrániť ich práva na súdoch či úradoch. Človek, ktorý bude zastávať túto funkciu, má mať spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, dosiahnuté vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, byť bezúhonný a akceptovaný reprezentatívnymi organizáciami.

Historicky prvou komisárkou pre deti sa v decembri 2015 stala exministerka práce za Smer-SD Viera Tomanová na šesťročné funkčné obdobie. Zákon hovorí, že vo funkcii ostáva, kým nie je zvolený nový komisár.

Poslanci sa pokúsili zvoliť komisára pre deti na predošlej schôdzi NR SR. V prvom kole nebol zo siedmich kandidátov zvolený ani jeden. Do opakovanej voľby postúpila Katarína Hatráková a Anna Niku, Hatráková získala viac hlasov, no nie dostatok na to, aby získala túto funkciu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Slovensko bude mať na zimnej olympiáde prvýkrát v histórii zastúpenie v ženských boboch. Na februárových hrách v Pekingu sa predstaví Viktória Čerňanská, ktorá získala olympijskú miestenku v súťaži monobobov. (tasr)

pred 5 hodinami

Ak sú so súhlasom vlády a parlamentu na našom území spriatelené vojenské jednotky, dočasne či na konkrétny čas, nejde o stratu suverenity. Ak vláda a parlament majú možnosť zmluvu kedykoľvek vypovedať a cudzie, aj keď spriatelené jednotky požiadať, aby krajinu opustili, nejde o stratu suverenity. Píše Roman Joch.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva