Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. december 2015

Nemecko skončí s automatickým udeľovaním azylu, obnoví osobné pohovory

Nemecké úrady začnú od piatka uskutočňovať osobné pohovory so žiadateľmi o azyl zo Sýrie. Informuje o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na hovorkyňu ministerstva vnútra. Týmto opatrením sa podľa nej pozastavuje politika takmer automatického udeľovania štatútu utečenca všetkým Sýrčanom.

Sýrčania mohli v Nemecku od konca roka 2014 využívať zjednodušený azylový systém, ktorý im umožňoval vyhnúť sa osobným pohovorom s úradníkmi. Jeho kritici však tvrdili, že umožňoval extrémistickej skupine Islamský štát, aby do Európskej únie pašovala svojich džihádistov, a tí mohli uskutočňovať útoky na ciele v Európe.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová až donedávna odmietala výzvy na obmedzenie počtu prichádzajúcich migrantov s odôvodnením, že povinnosťou Nemecka je prichýliť ľudí utekajúcich pred konfliktami a prenasledovaním. Zmena v tomto prístupe nastala po teroristických útokoch v Paríži z 13. novembra, po ktorých sa zistilo, že dvaja z útočiacich samovražedných atentátnikov mali pri sebe falošné sýrske pasy.

"Toto opatrenie začne platiť 1. januára bez ohľadu na krajinu pôvodu," vyjadrila sa hovorkyňa nemeckého rezortu vnútra k zmene azylovej politiky a potvrdila tak správy zverejnené nemeckým denníkom Bild.

Francúzsko už skôr v tomto týždni požiadalo orgány Európskej únie, aby posilnili prostriedky na odhaľovanie falošných sýrskych pasov kolujúcich v rámci EÚ, ktoré používajú ľudia snažiaci sa dostať do Európy.

Nemecko prijalo v tomto roku na svoje územie už viac než milión migrantov, čo je ďaleko viac ako ktorýkoľvek iný štát v Európe, dodal Reuters.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.